• $9,5297
  • €11,0534
  • 551.853
  • 1519.25
21 Nisan 2021 Çarşamba 18:25 | Son Güncelleme:

Canlı doğa belgeselini Manyas Gölü'nde izleyin

Canlı doğa belgeselini Manyas Gölü'nde izleyin

Yolunuz Balıkesir taraflarına düşerse ziyaret etmeden geçmemeniz gereken bir yer olan Manyas Gölü Kuş Cenneti'ni tanıtmak istiyoruz bu hafta...

İki günlük bir Bursa-Balıkesir turu yaparken ya da Çanakkale'ye doğru yol alırken rotanızı buraya da çevirmenizi tavsiye ediyoruz. Özellikle de bir doğa ve hayvanseverseniz... Bandırma ve Manyas ilçeleri sınırları içinde kalan kuş cenneti, yaklaşık 24 bin hektarlık bir alanı kaplıyor. Bünyesinde 266 kuş, 118 bitki ve 23 barındıran Kuş Cenneti Milli Parkı, doğa gözlemcileri için önemli bir nokta. 20 km enlem, 14 km ise boylam olarak uzanan Kuş Gölü'nün ortalama derinliği 3 metre.

FOTOĞRAFÇILARIN UĞRAK YERİ

Göl kolloidal kil ihtiva ettiği için devamlı olarak bulanık bir görünümde. Su seviyesi ise mevsimlere göre değişiyor. Alçalan su seviyesi özellikle balıkçıl kuşların avlanmasına olanak sağlıyor. Kuş Gölü'nün ılık suları ilkbaharda yükselerek kıyıları kaplıyor, yaz aylarında ise geri çekiliyor. Bu sayede eşsiz ekosistemin sürekliliği sağlanıyor. Milli parkta her yıl yüz binlerce kuş ahenk içinde hayatlarını sürdürürken gözlemciler ve fotoğrafçılar için güzel görüntüler oluşturuyor.

İNSANLARLA ORTAK YAŞAM

Milli parkta, insanlara alışan çok sayıda kuş türü yakından gözlenebiliyor. Bereketli Köyü gibi bazı yerlerde insanlarla ortak yaşam sürdürmeye başlayan pelikanlar bunun en güzel örneği. Sizin de yolunuz düşerse burada pelikanlara balık vererek ortak bir anı yaratabilirsiniz.

GÖZLEM KULESİ DE VAR

Sadece kuşlar özelinde bir koruma alanı olan ve uluslararası düzeyde öneme sahip Avrupa Konseyi A Sınıfı diplomasına sahip milli parkta, ziyaretçi tanıtım merkezi içerisinde kuş tahnitlerinin müzesi, kuş gözlem kulesi hizmet veriyor ve alana yerleştirilen toplam 5 adet kamerayla kaşıkçıdan balıkçıllara, çeltikçiden karabataklara, saz bülbüllerinden pelikanlara, kuğulardan kazlara, ördeklere kadar kuluçka yapan, kışlayan ve göç sırasında uğrayan kuş türleri canlı olarak izlenebiliyor.

PELİKANLARA YUVA

Park özellikle tepeli pelikanların insan eliyle yapılan yuvalarda ilk defa yerleştiği ve üreme sayılarının en iyi olduğu alanlardan biri. Tüm Avrupa için nesli tehlike altında olan türler listesinde bulunan tepeli pelikan (Pelecanuscrispus) ve küçük karabatak (Phalacrocoraxpygmeus) alanda önemli sayıda ürüyor. Ayrıca, gece balıkçılı, alaca balıkçıl ve kaşıkçı alanda üremekte. Gölün diğer bölümlerinde üreyen kuşlar arasında sumru dikkat çekiyor. Kuş Cenneti Milli Parkı'nda karabatak, küçük ak balıkçıl, gri ak balıkçıl ve çeltikçi koloniler halinde ürüyor. Alanda üreyen kuş türleri şöyle: Tepeli pelikan, karabatak, küçük karabatak, gece balıkçılı, alaca balıkçıl, gri balıkçıl, küçük ak balıkçıl, çeltikçi, kaşıkçı, bıyıklı sumru, tepeli batağan.

EN YAKIN KONAKLAMA 1 KİLOMETRE UZAKLIKTA

Park içinde konaklama ve yiyecek hizmeti mevcut değil. Milli parka sadece 1 kilometre uzaklıktaki Kuş Cenneti Köyü'nde pansiyon bulunuyor. Ayrıca 19 kilometre uzaklıktaki Bandırma İlçesi'nde yer alan otellerde konaklama yapılabiliyor. Milli Park Balıkesir'e 85 kilometre, Bursa'ya ise 100 kilometre mesafede yer alıyor. Çanakkale-Bursa karayoluyla Bandırma İlçesi'ni geçtikten sonra Karacabey ayrımından 6 kilometre daha giderek bölgeye ulaşmak mümkün.

  • manyas gölü
  • kuş cenneti
  • manyas gölü kuş cenneti
  • milli park
<p>Eğitimlerini aldılar, küreklerini hazırladılar. Bu kez doktorlarıyla beraber hastanede değil, kay

Kansere karşı kürek çektiler

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu