HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 5,3441
  • 6,0998
  • 209.819
  • 93.616
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Milli savaş uçağımız yerli motorla uçacak

Yerli ve milli uçağımızda büyük adım. Savunma Sanayii Başkanlığı’yla TR Motor arasında ‘Milli Muharip Uçak Özgün Motor Geliştirme Programı Çerçeve Sözleşmesi’ imzalandı.

Savunma Sanayi Başkanlığı’nda düzenlenen törenle TF-X projesi kapsamında Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) ile TR Motor  şirketi arasında Özgün Motor Geliştirme Programı Çerçeve Sözleşmesi imzalandı. “Milli muharip uçağının motorunun yerli olması için nihai hedefimiz var. Bunun için şirket kurduk” diye konuşan  SSB Başkanı İsmail Demir, “Amacımız uçağın motorunun yerli ve milli olması. Fikri  mülkiyet haklarının da bize ait olması çok önemli” dedi. İlk uçuşunu 2023 yılında gerçekleştirmesi hedeflenen uçağın geliştirilmesi için ana sözleşme 2016’da TUSAŞ ile SSM arasında yapıldı. TUSAŞ ise uçağın ön tasarım aşamasında İngiliz BAE  Systems  ile işbirliği yapıyor.  “Milli muharip uçağı projesi kapsamında yabancı bazı motor şirketlerine kapı kapatılmış değil” diyen Demir sözlerine şöyle devam etti:

KIRMIZI ÇİZGİLERİMİZ VAR 

“Sürenin uzun olacağını bildiğimiz için bir ara motor çıkarmak isteyenlerle çalışırız. Kırmızı çizgilerimiz şunlar: Hiçbir kısıtlama olmayacak, teknoloji tamamen bize açık olacak ve tamamen Türkiye hakim olacak.” 

Altay Tankı için imza günü

Öte yandan Altay tankının seri üretimiyle ilgili görüşmeler tamamlandı. 250 Altay tankının seri üretim sözleşmesi Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile BMC arasında bugün imzalanacak.

Yabancılar da ilgili 

Demir, Türkiye’nin bu kırmızı çizgilerine olumlu yaklaşan şirketler olduğunu vurgulayarak, “Bahsettiğim birçok kısıtlar var. Biz bu kısıtlara sadece bir ara motor için evet diyebiliriz. Ama nihai motorda bu kısıtları kaldırmayı uygun bulmuyoruz” ifadelerini kullandı.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Baruthane Millet Bahçesi´nin tanıtım filmini yayımladı.

Baruthane Millet Bahçesi tanıtım filmi yayımlandı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

MKEK, güvenlik güçlerine 7 bin 650 piyade tüfeği sevkiyatı yaptı

2018 Kandil mesajları Mevlid Kandili resimli cep telefonu SMS mesajı Mevlid Kandili hadis ve ayetli sözleri

En Çok Okunanlar