İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.7734
  • 5.6255
  • 198.51
  • 103.327
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Hayalleri gerçeğe dönüştüren fon şaha kalkacak

'Kitle fonlaması’ yasa tasarısı Meclis'e sunuldu. Mehmet Şimşek’in ‘hayalleri gerçeğe dönüştüren’ fon olarak tanımladığı bu yöntemin yasal altyapısının oluşturulmasıyla Türkiye’deki büyüklüğünün 60’tan 250 milyon dolara çıkması bekleniyor. 

Teknolojinin gelişimiyle ‘paylaşım ekonomisi’ de hızla büyüyor. Her yıl artan sayıda girişimci fikir ve projerlerine finansman sağlamak için banka veya zengin yatırımcılar yerine ‘internetin’ kapısını çalıyor. Girişimciler projelerini belli platformlara yüklüyor ve binlerce kullanıcıdan projenin hayata geçmesi için destek istiyor. Kullanıcılara bunun karşılığında yatırım miktarına bağlı olarak ya kurulan şirketten hisse veriliyor ya da belli ürünler hediye ediliyor. Kitle fonlaması(crowdfunding) denilen bu yöntemle 2016 yılında dünya genelinde, 42 milyar dolarlık finansman sağlandı. Pazar, toplamda bir önceki yıla oranla yüzde 22 büyüdü. Son yıllarda kullanmaya başladığımız bir sürü teknolojik ürün de bu yöntemle hayata geçirildi.

SPK DENETLEYECEK

Geçtiğimiz haftaiçi Meclis'e bu konuyu ilgilendiren önemli bir yasa tasarısı geldi. Sermaye Piyasası Kurulu(SPK) Kanunu'nda değişiklik yapan tasarıya göre sadece SPK’nın izin verdiği platformlar aracılığıyla kitlesel fonlama yapılabilecek. Şirketler tarafından toplanabilecek paranın limiti yine SPK tarafınca belirlenecek. Türkiye’de Crowdfon ya da Arıkovanı gibi platformlar bulunuyor. Ancak kitle fonlamasının yatırımcıyı koruyabilecek henüz yasal bir altyapısı yok. ABD’de sisteme güvenin ve yatırımların artması hedefiyle kitle fonlaması yasası geçen yıl mayıs ayında devreye girdi. Yasa geçerse Türkiye dünyadaki en güvenilir kitlesel fonlama sistemlerinden birine sahip olacak. 

Saatlere ‘akıl’ kattı 

Facebook’un sanal gerçeklik gözlüğü Oculus Rift ilk olarak kitlesel fonlama sayesinde adını duyurdu. 2012'de sanal gerçeklik gözlüğü prototipini popüler fonlama sitesi Kickstarter’a koyan Palmer Luckey, beklenmedik bir başarı yakaladı. Palmer’in Oculus’u 9.500 yatırımcıdan 2.5 milyon dolar toplamayı başardı. 2 sene sonra Facebook  tam 2 milyar dolara 23 yaşındaki mucidin şirketini satın aldı.  

250 milyon dolara yükselir

Türkiye’nin “Kitlesel Fonlama Derneği” de yasa teklifinin ardından kuruluşunu tamamlayarak faaliyetine başladı.  Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kitlesel Fonlama Derneği Kurucu Başkanı Savaş Ünsal, “Yeni kanun teklifinin gündeme gelmesi ve ülkemizde ‘Kitlesel Fonlama’ platformlarının sağlıklı işleyişinin başlamasıyla, bugün 60 milyon dolar olan yatırım fonlarının, 3 sene içinde 250 milyon dolar toplam fonlama hacmine ulaşacağını öngörüyoruz. Derneğimizin misyonu; bugün çok az sayıda ve genellikle ‘ödül’ Kitlesel Fonlama platformlarına yenilerinin eklenmesini sağlamak” diye konuştu.

Arıkovanı’ndan çıkan ödüllü baston 

Young Guru Academy ve Vestel işbirliğiyle hayata geçen ve Turkcell’in kitlesel fonlama platformu Arıkovanı aracılığıyla destekçilerin karşısına çıkan WeWALK Akıllı Baston, TİM'den Yılın Sosyal İnovasyonu ödülünü aldı. Görme engelliler için üretilen ilk akıllı baston olan WeWALK, 290 bin TL topladı. WeWALK önündeki engelleri tespit edip kullanıcısını uyarabiliyor. 

 

Çalışmaları Şimşek açıklamıştı 

 

Kitle fonlamasıyla ilgili yasanın gelmesi mart ayında Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in yaptığı açıklamadan beri bekleniyordu. Açıklamasında  kitle fonlamasının, bir girişimi internet siteleri üzerinden fonlamasına imkan tanıyan bir finansman aracı olduğunu ifade eden Şimşek “Kitle fonlaması, tek başına bir şirketi inceleyemeyecek ve yatırım süreçlerini yönetemeyecek bir yatırımcının kendisi gibi binlerce yatırımcıyla birlikte bir hayalin gerçeğe dönüşünü izlemektir” ifadelerini kullanmıştı.  Kitle fonlaması sisteminde güven ve şeffaflığı ön planda tutacaklarını vurgulayan Şimşek, bunun sistemin başarısında çok önemli olduğunu bildiklerini söyledi.

 

 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
CHP´den aday gösterilmeyen ve önceki gün yurt dışına çıkmaya çalışan ancak, yurt dışına çıkış yasağı

Eren Erdem´den bomba Kılıçdaroğlu itirafı!

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

65 yaş aylığına 2. zam yolda

WhatsApp'ta 'grup görüntülü görüşme' dönemi

En Çok Okunanlar