İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.0674
  • 4.9883
  • 174.64
  • 111.034
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Çerçevelere veda zamanı 

Yeni yılda piyasaya çıkacak telefonlarla ilgili dedikodular şimdiden gündemi meşgul ediyor. Apple ve Samsung’un yeni amiral gemilerinde ekran etrafındaki çerçevelerden tamamen kurtulması bekleniyor. 

SELİM KARAHAN

2016 yılında her yıl olduğu gibi teknoloji devleri yeni akıllı telefon modellerini satışa sürdü. Her geçen yıl akıllı telefonların işlemcisi hızlanıyor, kameralarının kalitesi ve ekran çözünürlüğü artıyor. Bunun yanında Apple’ın Siri’si gibi ‘akıllı yardımcılar’ kullanıcıların hayatını kolaylaştırıyor. Tüm bu gelişmelere rağmen özellikle son 2 yıldır tüketiciler yeni modellerden yeterince etkilenmemeye başladı.

BÜYÜME HIZINDA DÜŞÜŞ

IDC verilerine göre 2016’da akıllı telefon satışları yüzde 0.6 yükseldi. 2015’te yüzde 10.4’lük bir artış yaşanmıştı. Yani sektörün büyüme hızında düşüş yaşandı. Özellikle Batı Avrupa ve ABD’de geçmiş yıllara göre satışlarda önemli bir durgunluk yaşanıyor.  Gelişen pazarlarda bile artış hızında bir yavaşlama göze çarpıyor. 2017 yılında çıkacak yeni akıllı telefon modelleri doğal olarak eski modellere göre çok daha üstün özelliklere sahip olacak.

SANAL GERÇEKLİK ETKİSİ

 Kamera önemli bir odak noktası olmaya devam edecek ancak sanal gerçeklik gözlüklerinin yaygınlaşmasıyla telefonunun işlemci hızı ve ekran çözünürlüğü eskisine göre çok daha önemli bir hale geldi. Ayrıca şu ana kadar yeni modellerle ilgili yaşanan sızıntılar akıllı telefon tasarımında adeta bir devrim yaşanacağına işaret ediyor. Firmalar doygunluğa ulaşmaya başlayan pazarlarda yeni tasarımlarıyla fark yaratmaya çalışacak. Yeni amiral gemilerinde çerçevelerin ya kaybolması ya da çok incelmesi bekleniyor. 

iPhone 10. yaşını kutluyor

 

2017’de Apple’ın akıllı telefonu iPhone 10. yaşını kutlayacak. Bu yüzden iPhone 8 ile ilgili beklentiler şimdiden yüksek bir seviyeye ulaşmış durumda. Tasarımda önceki modellere göre beklenen en önemli yenilik çerçevenin tamamen kaldırılması olacak. Bu değişime kesin gözüyle bakılıyor.

Samsung 'pili' unutturacak 

 

2016’da Galaxy Note 7’deki patlayan pil skandalıyla boğuşan Koreli Samsung yeni akıllı telefon modelleriyle tüketicinin güvenini yeniden kazanmaya çalışacak. iPhone’a benzer bir şekilde Samsung’un da şubatta tanıtacağı Galaxy S8’de ekranın etrafındaki çerçeveyi iyice daraltması bekleniyor. Bunun yanında yeni amiral gemisinin 6GB RAM ve 256 GB dahili hafızasıyla etkileyici bir donanıma sahip olacağı iddia ediliyor. 

 

 

AK Partili Mustafa Şentop, CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz´ın adaylığını açıkladığını öğre

AK Partili Şentop CHP´nin sürpriz adayını canlı yayında öğrenince kahkaha attı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Pentagon'dan S-400 açıklaması: S-400'lerin uyumsuzluğu konusunda Türklerle konuşmaktayız

Kanal D 3 dizinin fişini çekti! Hangileri final yapıyor?