• $ 5,7688
  • € 6,4027
  • 276.326
  • 94502.3
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Bosch, hidrojen yakıtla çalışan arabalar için ilk adımı attı

Bosch, elektrikli araçların üretilmesinin ardından hidrojen yakıtla çalışan arabalar için çalışmalara başladığını açıkladı.

TM Dijital Haber merkezi

Dünyanın en büyük otomobil parçaları üreticisi Bosch, pazartesi günü yaptığı açıklamada, otomobilleri güçlendirmek için tasarlanmış hidrojen yakıt akülerinin temel bileşenlerini geliştirmek amacıyla İsveçli Powercell Sweden firması ile çalışacağını söyledi.

Eskiden bir otomobil üreticisi ve Volvo'nun yan kuruluşu olan Stuttgart merkezli Bosch ve Powercell Sweden, yakıt hücrelerini en geç 2022'de piyasaya sürmeyi hedefliyor.

Hidrojen ile çalışan elektrikli araçlar, elektrikli akülerle çalışan araçlarla karşılaştırıldığında çok daha kullanışlıdır. Hidrojenli aküler, elektrikli akülere göre daha uzun bir menzil sunarlar ve benzin veya dizel motorlu araçlar kadar hızlı yakıt ikmali yapabilirler.

Aynı zamanda hidrojenle çalışan aküler, güçlü hızlanma, sessiz çalışma ve su buharı dışında emisyon üretmezler.

Ancak, kitlesel yayılmadan önce birtakım teknolojik engeller devam ediyor. Hidrojen üretmek için büyük miktarda elektrik gerekir ve çok sınırlı sayıda yakıt istasyonu ağı vardır.

Bosch, Powercell ile olan anlaşmasının finansal şartlarını açıklamadı; ancak iki firma, “Hidrojen ve oksijen arasındaki kimyasal reaksiyonun meydana geldiği akülerin kalbindeki bileşenleri oluşturmak ve geliştirmek için birlikte çalışacağız.” ifadesini kullandı.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Olay, Ukrayna’nın Dnipropetrovsk bölgesinde meydana geldi. Polis çevirmesinde durdurulan sürücü,

Sürücü, Polisi Yolda Böyle Sürükledi!

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Yer: İstanbul... Bozuk sileceğe inanılmaz çözüm!

Enis Arıkan canlı yayında itiraf etti! 'Yıllarca denize girmedim çünkü...'