İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.6482
  • 5.4771
  • 193.02
  • 103.327
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Argela’nın 5G çözümleri dünyada ilk 5’e girdi

Argela’nın yerli imkanlarla geliştirdiği ProgRAN’ı MWC 17’de 5G’ye katkı alanında  dünyadaki en iyi 5 çözüm arasına girdi. Argtela CEO’su Bülent Kaytaz ProgRAN’ın ULAK’A da entegre edileceğini açıkladı.

Türk Telekom’un iştiraki Argela, İspanya’nın Barcelona şehrinde düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde (MWC 17) 5G alanında geliştirdiği yenilikçi teknoloji çözümlerini tanıttı. Argela’nın yüzde yüz yerli mühendislikle geliştirdiği ve bu yıldan itibaren ProgNET ürün grubu altında topladığı; ProgRAN, 5G analitikleri ve kurumsal ağ çözümleri, dünyanın dört bir yanından fuara katılan endüstri uzmanlarının ilgi odağı oldu. Milli kaynaklarla geliştirilen 5G teknolojisi ProgNET, küresel telekom devleri tarafından da ilgiyle karşılandı. 

ESNEK ÇÖZÜM SUNUYOR

‘LTE’nin 5G’ye Evrimine Üstün Katkı’ kategorisinde finale kalarak 5G’ye katkı alanında dünyadaki en iyi 5 çözümü arasına giren Argela, ProgRAN ile 5G’nin temel yapıtaşlarından biri niteliğinde olan programlanabilir radyo erişim ağları için esnek ve özelleştirilebilir bir çözüm sunuyor.  ProgRAN sayesinde bir doğal afet durumunda ihtiyaç duyulacak kesintisiz iletişim, şebeke üzerinde dinamik olarak özel dilimler oluşturularak sağlanabilecek.  

Uzaktan ameliyat imkanı

Farklı bir şehirde bulunan bir cerrah, ProgRAN’ın sağladığı esneklik sayesinde oluşturulacak kesintisiz, genişbant bağlantı ile ameliyathaneye uzaktan bağlanabilecek ve bütün modern tıp cihazlarını kullanarak operasyonu uzaktan gerçekleştirebilecek. 

ULAK’a entegre edilecek

 

Argela CEO’su Bülent Kaytaz son 5 yıldır, 5G sistemlerine programlanabilme ve kontrol edilebilme özellikleri sağlayan ve iletişim altyapılarını akıllı hale getiren yazılım ağırlıklı teknolojilere odaklandıklarını söyledi. ProgRAN ile 5G’nin standartlarını LTE lansmanı öncesinden itibaren kodladıklarını belirten Kaytaz “ProgRAN'ı kullanmak için 5G’nin hayata geçilmesini beklememize gerek yok. Bu teknolojiyi şu an kullanılan LTE baz istasyonlarından kullanılabilir. ProgRAN’ı yerli baz istasyonumuz ULAK’A da entegre ederek Türkiye’nin üretmiş olduğu bir teknolojiyi kullanacağız” diye konuştu. 

 28 patent başvurusu

 

Bülent Kaytaz, ProgRAN teknolojisi için ABD Patent ve Marka Ofisine bugüne kadar 28 adet patent başvurusu yapmış olmaktan duydukları gururu da dile getirerek “Argela standında, 5G dahil olmak üzere tüm yeni nesil mobil teknolojilerinin üzerinde yükselebileceği ağ altyapısını geliştirip dünya ile paylaşıyoruz" diye konuştu.

 

 

 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
Manchester United´in yıldız futbolcusu Paul Pogba umreye gitti. Yıldız futbolcu Kabe´den çektiği bir

Paul Pogba Kabe´den milyonlara böyle seslendi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

'Bayrama kadar 860 milyon lira destek vereceğiz'

Damat Caner Toygar milletvekili adayı olabildi mi şoke etmişti!

En Çok Okunanlar