İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.7073
  • 5.5003
  • 197.15
  • 103.200
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Futbolda şike davasını onayan FETÖ'cü hakimden tuhaf savunma

FETÖ'nün kumpas davalarından olduğu ortaya çıkan ve Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Yıldırım ile spor dünyasında tanımış birçok kişinin hapis cezasına çarptırıldığı "futbolda şike davası"nı onayan eski Yargıtay üyesi Mesut Kundakçı hakim karşısına çıktı. Terör örgütü yöneticiliğinden yargılanan, ByLock kullanıcısı olduğu tespit edilen Kundakçı, cezaevinde yoğun baş ağrısı şikayeti yaşadığını, bu nedenle esasa ilişkin savunma hazırlayamadığını savunarak süre istedi

x

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpas davalarından  olduğu ortaya çıkan ve Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ile spor  dünyasında tanımış birçok kişinin hapis cezasına çarptırıldığı "futbolda şike  davası"nda onama kararı veren eski Yargıtay 5. Daire üyesi Mesut Kundakçı'nın  yargılanmasına başlandı. 
 
FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrası meslekten ihraç  edilen ve tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay ile Hakimler ve  Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyelerinin yargılanmasına devam edildi.
 
İlk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 9. Ceza Dairesince, Yargıtay  Genel Kurul Salonu'nda görülen duruşmada, eski Yargıtay üyesi Mesut Kundakçı  savunma yaptı.
 
Duruşmada, Yargıtay Savcısı Mutahhar Keleşoğlu tarafından sanık  hakkındaki iddianamenin özeti okundu.
 
İddianamede, sanığın mesleğe girişten itibaren örgüt toplantılarına  katıldığı, FETÖ'nün HSYK'da etkin olduğu dönemde talimatla Yargıtay üyeliğine  seçildiği, Yargıtay yapılanması içinde örgütten gelen talimatları diğer  mensuplara ilettiği, himmet topladığı, Bank Asyanın kurtarılması talimatı üzerine  bankaya para yatırılması işlerini organize ettiği belirtildi.
 
İddianamede ayrıca sanığın örgütün Yargıtay yapılanması içinde aktif  çalıştığı, emir ve talimat verdiği, şifreli haberleşme programı ByLock kullandığı  tespitleri yer aldı. Kundakçı'nın böylelikle örgütün hiyerarşik yapısı içinde  disiplinle hareket ettiği ve örgütün yöneticisi konumunda olduğu kaydedildi.
 
Savunma için söz verilen Kundakçı, cezaevinde yoğun baş ağrısı  şikayeti yaşadığını, bu nedenle esasa ilişkin savunma hazırlayamadığını, usule  yönelik itirazlarını dile getireceğini belirtti.
 
Soruşturma ve kovuşturmanın usule uygun yürütülmediğini ileri süren  Kundakçı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının hakkında soruşturma yapma yetkisi  olmadığını iddia etti.
 
Başsavcılığın suçüstü hükümlerine göre işlem yaptığını anlatan  Kundakçı, bunun için örgüt üyeliği kapsamında faaliyette bulunurken yakalanması  gerektiğini ancak böyle bir durum olmadığı için hakkında suçüstü hükümleri  uygulanamayacağını savundu.
 
Somut delil olmadan gözaltına alındığı iddiasında bulunan Kundakçı, bu  nedenle yapılan tüm işlemlerin hukuka aykırı olduğunu öne sürdü.
 
Arama ve el koyma işlemlerinin de usule uygun yapılmadığını savunan  Kundakçı, dijital materyallerin imajının alınmadığı iddiasını paylaştı.
 
Sanık Kundakçı, esas hakkındaki savunması için süre talebinde bulundu. Kaçma şüphesinin olmadığını ileri süren Kundakçı, tutuklu kaldığı süre  göz önünde bulundurularak tahliye edilmesini istedi.
 
Verilen aranın ardından mahkeme heyeti ara kararını açıkladı. Buna  göre, sanığın tahliye talebi reddedilerek tutukluluk halinin devamına karar  verildi.  Kundakçı'ya esasa ilişkin savunması için süre verilmesi ve duruşmanın  10 Mayıs'a bırakılması kararlaştırıldı  
 
Futbolda Şike Davası
Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ile spor dünyasında  tanımış birçok kişi 3 Temmuz 2011'de başlatılan "futbolda şike" soruşturmasıyla  gözaltına alınmıştı. Yıldırım, 2 Temmuz 2012'de "spor müsabakalarının sonucunu  etkilemek amacıyla Türkiye Profesyonel Süper Ligi'nde şike ve teşvik primi  suçlarını işlemek suretiyle suç örgütü kurup yönettiği" gerekçesiyle 6 yıl 3 ay  hapis cezasına çarptırılmış, diğer bazı sanıklar da şike suçundan mahkumiyet  almıştı.
 
Mesut Kundakçı'nın da üye olarak heyette yer aldığı Yargıtay 5. Ceza  Dairesi, İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesinin 85 sanıkla ilgili verdiği kararın  temyiz incelemesini 17 Ocak 2014'te tamamlayarak, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz  Yıldırım ve Olgun Peker hakkında verilen cezaları onamıştı.
 
Yargıtay FETÖ'nün kurduğu kumpas davalarının ortaya çıkmasının  ardından yeniden yapılan yargılama sonucu İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi,  Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 36 sanığın "Futbolda şike" davasından  beraatine karar vermişti.
 
FETÖ'nün "futbolda şike" soruşturmasında "kumpas" kurduğu iddiasıyla  aralarında örgüt elebaşı Fetullah Gülen, kapatılan Zaman gazetesi yöneticileri,  eski emniyet mensupları, soruşturmayı yürüten savcılar ile davaya bakan ilk  derece mahkemesi hakimleri hakkında da dava açılmıştı. AA

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
İngiltere´de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın seçimde kazanması için Kur´an okuyup dua eden güv

İngiltere´de Erdoğan´a dua eden güvenlik görevlisi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

En Çok Okunanlar