• $ 5,3227
  • € 6,056
  • 218.319
  • 97.955
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

'Yıl sonunda dünyanın 12'nci büyük ekonomisi olacağız'

Satınalma paritesine göre Türkiye'nin dünyanın 13. büyük ekonomisi haline geldiğini ifade eden Başkan Erdoğan, "Yıl sonunda bir üst sıraya çıkmış olacağız" dedi.

x

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneğince (MÜSİAD) Ankara'da düzenlenen Vefa Gecesi programına katıldı. Türkiye ile dünyanın dört bir yanında koşturan, mücadele veren her MÜSİAD üyesinin bugünün alperenleri konumunda bulunduğunu anlatan Başkan Erdoğan, yatırımcıların Türkiye'ye olan ilgilerinin devam ettiğine dikkati çekti. Erdoğan, "Türkiye uluslararası yatırımlar açısından cazibesini korumayı sürdürüyor. Geçtiğimiz 16 yılda ülkemize gelen uluslararası yatırım tutarı 201 milyar doları geride bıraktı" dedi. Erdoğan,"Satınalma paritesine göre bugün dünyanın 13. büyük ekonomisi haline gelmiş durumdayız. İnşallah yıl sonunda bir üst sıraya çıkmış olacağız" ifadelerini kullandı. Erdoğan, kurulan-kapanan şirket istatistiklerine ilişkin de, "Kasım ayında açılan şirket sayısı 7 bin 110, kapanan şirket sayısı bin 112. Bu önceki aylardan daha olumlu seyri ifade ediyor" diye konuştu. 

Gece gündüz çalışıyoruz

"Türkiye'nin üzerinde kara bulutlar toplamaya çalışanlara inat ülkemizin ufkunu aydınlatmak üzere sizlerle birlikte gece gündüz çalışıyoruz" diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Geçtiğimiz yıl ihracatı 168,1 milyar dolarla kapattık, sadece bununla kalmadık dış ticaret açığımızı da 55 milyar dolara gerileterek, önemli bir başarıya imza attık. İhracattaki artışın oldukça dengeli ve sağlıklı bir zeminde yürüdüğünü görüyoruz. Mesela 1 milyar doların üzerinde ihracat yaptığımız ülke sayısı 33'ten 37'ye çıktı. 10 sektörümüz 5 milyar doların üzerinde, 5 sektörümüz de 10 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirdi. Savunma ve havacılık ürünleri ihracatında ilk defa 2 milyar doları aştık." 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Basın ekspres yolunda bir kadın kendini seyir halindeki araçtan aşağıya attı. Arkadan gelen araçları

Basın Ekspres yolunda dehşet

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Show TV'nin Çarpışma dizisinde flaş değişiklik!

Sivas'taki Ay Yıldız Camisi görenleri kendine hayran bıraktı

En Çok Okunanlar

Maksat Yarışmak Olsun - 11 Ocak 2019

Ataman ile Devr-i Alem - San Miguel - Meksika - 31 Aralık 2018

Diyet Günlüğü - Menopoz - 14 Ocak 2019