İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.7073
  • 5.5003
  • 197.15
  • 103.200
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Türkiye vize serbestisine  7 maddeyle ‘hazırım’ dedi! 

Türkiye vize serbestisiyle ilgili çalışmasını tamamlayıp AB’ye sundu. Ankara taahhüt ettiği son kriterlere yönelik çalışma planında 7 maddelik bir dosyayla “vize serbestisine hazırım” mesajı verdi. 

x

Türkiye, AB’ye vize serbestisi dosyasını tamamlayıp sundu. Türkiye’nin AB  Daimi Temsilcisi Büyükelçi Faruk Kaymakcı’nın, AB Komisyonunun Birinci Başkan  Yardımcısı Frans Timmermans’a verdiği vize serbestisine yönelik çalışma planı  belgesinde 7 kritere ilişkin başlıklar bulunuyor. 

Terörle mücadele yasasının gözden geçirilmesi: Terörle Mücadele Kanunu’nun 7’nci maddesine “eleştiri amacıyla” ya  da “habercilik sınırını aşmayacak” biçimde düşüncenin ifade edilmesinin suç  teşkil etmeyeceğine dair ibare eklenecek. 

Parmak izleri pasaportta

Pasaportlara standart: Çalışma planında, Türkiye’nin 1 Kasım 2016’dan itibaren çiplerinde parmak izi verileri içeren uluslararası pasaportları tedavüle soktuğu anımsatılarak, ikinci nesil e-Pasaportların da nisandan itibaren verilmeye  başlanacağı belirtildi. 

AB-Türkiye Geri Kabul Anlaşması’nın tüm maddelerinin uygulanması: Türkiye’nin zaten Geri Kabul Anlaşması’ndan kaynaklanan  sorumluluklarını etkili biçimde yerine getirdiği ifade edilen çalışma planında,  vize serbestisi verilmesi halinde, Türkiye-AB Geri Kabul Anlaşması’nın tam olarak  uygulanmasının eşzamanlı olarak yürürlüğe sokulacağı bildirildi. 

 AB standartlarında kişisel verilerin korunması: Çalışma planında, Türkiye’nin Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nda değişikliğe olumlu baktığı, bu bağlamda ilgili maddelerin AB yasaları ile uyumlu biçimde gözden geçirileceği ya da değiştirileceği kaydedildi. 

Suçlular için işbirliği 

Europol ile operasyonel iş birliği anlaşması yapılması: Çalışma planında, Ankara’nın, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’ndaki değişikliklerin TBMM’ye sunulmasıyla eş zamanlı  olarak, Avrupa Polis Teşkilatı (Europol) ile operasyonel iş birliği anlaşması  yapılmasına hazır olduğu mesajı verildi. 

Suç bağlantılı konularda AB ülkeleriyle etkili yasal işbirliği  yapılması: Öngörülen yol haritasına göre, Türkiye, “suç bağlantılı konularda  AB’nin tüm ülkeleriyle etkili yasal işbirliği yapılması” konusunda AB  Komisyonu’ndan yasa teklifi çıkmasını bekliyor. Öte yandan planda, konuya ilişkin AB üyesi ülkelerden Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile doğrudan temas  kurulmayacağına da işaret edildi. 

Yolsuzlukla mücadele için önlemlerin alınması: Çalışma planında, Avrupa Konseyi Yolsuzluğa Karşı Devletler Grubunun  (GRECO) tavsiyelerinin takip edilmesine ilişkin de “Siyasi Etik Kanunu”  teklifinin TBMM gündeminde olduğu, Adalet Bakanlığı tarafından da Siyasi Partiler Kanunu’nda siyasetin finansmanına ilişkin değişikliklerin yapılmasına yönelik  hazırlıkların devam ettiği vurgulandı. 

26 ülkede serbest dolaşım sağlanacak

Vize serbestisinin onaylanması halinde vatandaşlar, Almanya,  Avusturya, Belçika, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda,  İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan’a vizesiz seyahat edebilecek. Bunların yanı sıra vatandaşlar, Monaco, San Marino ve Vatikan’a vizesiz gidebilecek. Turistik amaçlı seyahatlerde ise bu ülkelerde her 6 ayda bir kez olmak üzere 90 gün kalma hakkı elde edecek.  

 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
İBB Cumhurbaşkanı Erdoğan´ı ağırlamanın onurunu yaşadı

İBB Cumhurbaşkanı Erdoğan´ı ağırlamanın onurunu yaşadı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Emekli olana 23 bin lira fark

Dev operasyon! Çok sayıda silah ele geçirildi

En Çok Okunanlar