• $ 5,7223
  • € 6,439
  • 257.776
  • 98059.6
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

'Türkiye sorumluluğu devralmaya hazır'

Beştepe'de ABD'li işadamlarını kabulünde konuşan Başkan Erdoğan, Türkiye'nin, ABD'nin Suriye'den çekileceği alanlarda terörle mücadele sorumluluğunu devralmaya hazır olduğunu söyledi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ABD Ticaret Odası ve Amerikan Türk Konseyi üyelerini kabulünde konuştu. Ziyaretin ekonomik ve ticari ilişkiler başta olmak üzere Türk-Amerikan iş birliğinin güçlenmesine katkı sağlamasını dileyen Erdoğan, ABD'nin Suriye'den çekilmesinin bölgede terör örgütlerinin özellikle istismar edeceği bir otorite boşluğu oluşturmamasının son derece önemli olduğunu vurguladı.

FATURASI SONRA ÇIKAR 

"Bu noktada Türkiye, ABD'nin çekileceği alanlarda terörle mücadele sorumluluğunu devralmaya hazırdır" diyen Erdoğan, şöyle konuştu: "Başta DAEŞ olmak üzere, ülkemize, bölgemize ve dünyaya tehdit oluşturan tüm terör örgütleriyle mücadeleye kararlıyız. DAEŞ'i sıfırlarız dedik. Bunu El Bab'da gösterdik. Biz El Bab'da 3 bin DEAŞ'lıyı etkisiz hale getirdik. Biz, stratejik ortağımızın, kalkıp da bu tür terör örgütleriyle böyle bir işe girmesini doğru bulmuyoruz. Bunları kendilerine söyledik ama maalesef bu adım malum YPG/PYD ile yürütüldü. Bunun bedelinin, faturasının yıllar sonra ortaya çıkacağını ben de tahmin ediyorum."

Amerikan firmalarına davet

Türkiye'ye yatırım yapan, katma değer oluşturan, istihdam sağlayan yatırımcılara büyük önem verdiklerine değinen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu konularda sizlerin de ABD yönetimi nezdinde girişimlerde bulunmanız inanıyorum ki çok büyük faydalar sağlayacaktır. Biz daha fazla Amerikan firmasının ülkemizde yatırım yapmasını, uluslararası yatırımları teşvik bağlamında sağladığımız kolaylıklardan daha çok faydalanmasını arzu ediyoruz. Savunma sanayinde bizim Amerika ile ortak yatırımlara girişmemizi çok önemsiyorum."

Trump'ın kararı sonrası iftira arttı

"Türkiye'nin PKK, PYD/YPG terör örgütleriyle mücadelesini Kürtlere karşı bir mücadeleymiş gibi takdim etmeye çalışıyorlar" diyen Erdoğan, Kürtlerle hiçbir zaman sıkıntılarının olmadığını vurguladı. Türkiye'ye karşı yürütülen iftira kampanyalarının Trump'ın son kararının ardından yoğunlaştığına dikkat çeken Erdoğan, Türkiye'nin Irak veya Suriye Kürtleriyle bir sorunu olmadığına işaret etti.

FETÖ'yle ilgili gelişme yok

FETÖ elebaşının Pensilvanya'da hiçbir şey olmamış gibi hayatına devam etmesinin, Türk milleti ve şehit ailelerini yaraladığını belirten Erdoğan, "Amerika Charter School'lardan her yıl 700-750 milyon dolar gelir elde ettiklerini de biliyoruz. Bunları biz ilgililere yetkililere defalarca söylememize rağmen en ufak bir gelişme yok" değerlendirmesini yaptı.

BMC’den hediye otobüsü inceledi 

Başkan Erdoğan, BMC tarafından Cumhurbaşkanlığına hediye edilen aracı inceledi. Erdoğan, Külliye'ye getirilen otobüsün özellikleri hakkında BMC Yönetim Kurulu Üyeleri Talip Öztürk ve Taha Yasin Öztürk’ten bilgi aldı. 

Külliye’de kabul günü 

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Macaristan Büyükelçisi Viktor Matis , Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi Deng Li, İran’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Farazmand ve İtalya Büyükelçisi Massimo Gaiani’yi Külliye’de kabul etti. Erdoğan’a güven mektubu sunan elçiler, hatıra fotoğrafı çektirdi.  

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın seslendirdiği ´Melüllenme Deli Gönül´, 15 Temmuz Destan

İbrahim Kalın´ın Seslendirdiği Türkü, 15 Temmuzun Yıl Dönümünde Sosyal Medyada Yoğun İlgi Gördü

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

WhatsApp'ta milyonlarca kullanıcıyı ilgilendiren güvenlik açığı

Hafıza 15 Temmuz Müzesi açıldı