İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.0795
  • 5.0103
  • 175.26
  • 110.932
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Doktoradan sonra kazanan doçentliğe gidecek 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, doktoradan doğrudan doçentliğe geçişe ilişkin, “YÖK Başkanımıza bu talimatı verdik. Doçentliğin şartları yeniden düzenlerek haftaya parlamentoya gönderilecek” dedi. 

x

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Marmara Üniversitesi Rektörlüğü binasında “Marmara Üniversitesi 135. Kuruluş Yıl Dönümü Programı”nda konuştu. Erdoğan konuşmasında yardımcı doçentlik tartışmalarına değinerek bir de müjde verdi: Yardımcı doçentliğin sadece bir siyasi karar olduğunu dile getirdik. Dedik bir öyle bir adım atalım ki, ara unvanı ortadan kaldırıp doktoradan doğrudan doçentliğe geçilmesini temin edecek çalışma yapalım. Büyük ihtimalle önümüzdeki hafta parlamentoya gönderilecek. Doktoradan sonra bir de yardımcı doçentlik olmayacak. Doktoradan sonra kazanan doçentliğe gidecek.

ÜNİVERSİTEMİZ BİR MARKADIR 

Şahsımın mezuniyetinden bir yıl sonra bugünkü adını alan Marmara Üniversitemiz 84 binin üzerindeki öğrenci ve 3277 öğretim üyesi ile ülkemizin önde gelen yüksek öğretim kurumları arasında mümtaz bir yere sahiptir. Pek çok milli sporcumuzun yetiştiği spor bilimleri fakültesi de başlı başına bir markadır.

NİTELİKLİ İNSAN GÜCÜ ŞART

Bir mezunu ve Cumhurbaşkanı olarak üniversitemize her konuda destek verdim, veriyorum. Maltepe ve Göztepe’deki külliyelerimizle ilgili çalışmaları yakından takip ediyorum. Türkiye’nin 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomi olma hedefine ulaşabilmesi, nitelikli insan kaynağı ile mümkündür. Türkiye’nin 15 yılda yaşadığı büyük dönüşümü görebileceğimiz alanlardan biri de yüksek öğretimimizdir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam Bilim Tarihi Araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin’e sarıldı. 

SÖYLEMİ SOSYALİST ZİHNİYETİ FAŞİST KADROLAR 

Erdoğan: YÖK, kalite kurulu, misyon farklılaşması programları ile bu konularda ilk adımları atmıştır. Üniversitelerimizden de benzer anlayışla kendi projelerini hayata geçirmelerini planlıyoruz. Türkiye her alanda milletimizin değerlerinden, halka rağmen halk için anlayışı ile hareket eden, söylemi sosyalist, zihniyeti faşist kadroların tasallutu altında kalmıştır. ‘Benim oyumla çobanın oyu bir olabilir mi’ diyen bir zihniyetin 
olduğu yerde demokrasiden söz edilemez. Hezeyanlar saçan bir zihniyetin olduğu yerde millilikten söz edilemez. 

ÖNCE MİLLETİN DEĞERLERİ 

Geçtiğimiz günlerde Boğaziçi Üniversitesi’nde de ifade ettim; milletin değerlerine saygılı olmakla bilimde en üst sıralara çıkmak birbirinin alternatifi, birbirinin zıttı değildir. Tam tersi.. Bizim de beklediğimiz işte budur.   

Rektör Arat, Azeri doktora öğrencisi Mammadzade'nin, 3 yılda yaptığı 50 metre şeffaf ipek üzerine altın ve gümüş renkli boya ile nakşedilmiş Kuran-ı, Erdoğan'a hediye etti.

İpek’ten Kur’an’ı öperek teslim aldı 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Marmara Üniversitesi sanat tarihi dalında doktora yapan Azerbaycanlı Tünzale Memmedzade’nin 50 metre şeffaf ipek üzerine yazdığı Kur’an-ı Kerim hediye edildi. Kur’an-ı Kerim’i öperek alnına süren Erdoğan, “Sevgili öğrencimize, kardeşimize bu ipek üzerine yazılmış Kur’an-ı Kerim’deki bu başarısı sebebiyle, ki 3 yıl süren gayreti sebebiyle çok teşekkür ediyorum. Bu fakir de böyle bir hediyeye layık olduğu için bundan ayrıca mutluluk duyuyorum. Böyle bir Kur’an-ı Kerim’i layık olabilecek yer bulmak zor. Bütün gayretimle inşallah bizler de güzel bir müze hazırlıyoruz, o müzemizin müstesna bir köşesini inşallah bu güzel eserle zenginleştireceğiz” dedi. 

Geleceğimizi FETÖ gasp etti 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 17-25 Aralık ve 15 Temmuz darbe girişimlerine giden yolu dershane tartışmaları üzerinden takip etmenin mümkün olduğunu belirterek şunları kaydetti: Dershaneleri ele geçiren FETÖ zihniyeti bu şekilde en zeki, parlak öğrencileri devşirebileceği bir zemin olmuştur. FETÖ geleceğimizi gasp etmiştir. Bu ümmeti parçalamıştır.

AKLINI KİRAYA VEREN BİR HİÇTİR! 

Erdoğan: Pensilvanya’nın emrine her yanı ile cehalet kokan bir adamın emrine her şeyinizi teslim etmişseniz profesör de olsan hiçsin. Ben demiyorum ki bütün bilim insanları bizim için düşünecek. Ben aklını bu tür adamların emrine kiraya verenler için söylüyorum. Cumhuriyet tarihinde bilimle, bilimsel çalışmalarla, araştırmayla yakından ilgilenen Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nın ben şahsım olduğunu iddia ediyorum. Olmaya da devam edeceğim. 

SİZDEN GÜÇLÜ DESTEK İSTİYORUM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine giden süreçte ve yeni dönemde akademiden çok daha güçlü, destek bekliyorum. Ülkemizin, milletimizin ve insanlığın hizmetine sunulacak özellikle de bu hedefi yakalayamamış doğru mecralara aktarılmamış bilgi, odaların dört duvarı veya kitapların iki kapağı arasında kalmaya mahkumdur” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Eyüp Sultan Camii´nde Kur´an okudu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Eyüp Sultan Camii´nde Kur´an okudu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Kanal D 3 dizinin fişini çekti! Hangileri final yapıyor?

İstanbullu Gelin'de 3 isim veda ediyor!