İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.0795
  • 5.0103
  • 175.26
  • 110.932
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Darbe yapanların yanında mısınız yoksa karşısında mı?

KHK tartışmalarını değerlendiren Başbakan Yıldırım “Yargı muafiyeti düzenlemesinde değişiklik olmayacak. CHP darbeye karşı değil midir?” dedi. 

x

Başbakan Binali Yıldırım Suudi Arabistan’a yapacağı resmi ziyaret öncesinde Esenboğa Havalimanı’nda gündeme dair soruları cevapladı. 15 Temmuz darbesinin bastırılması için mücadele eden sivil vatandaşlara hukuki koruma getirilmesi üzerinden yürütülen tartışmalara değinen Yıldırım, şunları söyledi: 
korumaya alınıyorlar

Ülkemizde bir 15 Temmuz darbesi olmuş 16 Temmuz’da da terör olayları bastırılarak milli irade hakim olmuştur. Bu görüşleri ifade eden ana muhalefet partisi mensuplarına şunu sormak istiyorum; ‘Darbeye karşı mısınız, değil misiniz?’ Darbe zamanı millet sokağa çıkmış, ülkesine, milletine, bayrağına sahip çıkan herkes darbeye karşı koymuştur. Bu vatandaşlarımızın kanuni korumaya alınmasından daha doğru bir şey yoktur. Buna karşı çıkmak demek vatandaşlarımıza ‘neden bu darbeye karşı çıktınız’ demektir. 

CHP’NİN KAFASI KARIŞIK

Darbecilerden yana mı olacağız, darbeye karşı koyanların yanında mı olacağız. Buna karar vermek lazımdır. CHP’de belli ki darbe konusunda kafa karışıklığı devam ediyor. Başından beridir bu darbe teşebbüsüne bir türlü inanmamıştır. Belli ki aynı tutumunu sürdürüyor. Ana muhalefet partisi böyle davranmakla şehitlerimizin kemiklerini sızlatıyor. Bu tutum ve davranış kabul edilemez. 

İSLAM DÜNYASI BİRLİK OLMALI

Başbakan Yıldırım, Suudi Arabistan’da Kral Selman ile görüştü. Kudüs’ün statüsüne verilen önemin vurgulandığı görüşmede Filistinlilerin haklarının korunması için İslam Aleminin birlik içinde hareket etmesi gerektiği, BMGK kararının uluslararası toplumun güçlü bir mesajı olduğu dile getirildi. 

BM KARARI SONRASI TEMENNİMİZ BÖLGEDE BARIŞIN SAĞLANMASI

Başbakan Yıldırım, Körfez İşbirliği Konseyi kapsamında önemli konulardan birinin de Suudi Arabistan ile Katar arasındaki ihtilaf olduğunu belirterek şunları kaydetti: İİT Dönem Başkanı olarak bu konudaki çabalarımızı 

sürdürmekteyiz. ABD yönetiminin Kudüs kararını kapsamlı bir şekilde değerlendirme fırsatı bulacağız. BM kararı sonrası temennimiz bölgede barışın tesis edilmesi. Filistinlerin haklı davasının müspet bir şekilde sonuçlanmasıdır. 

NEDEN GÜNDEM OLDU?

İNSANLARIMIZI KORUMAK BOYNUMUZUN BORCU

Yıldırım: Bu insanları korumak bizim boynumuzun borcudur. Aksi halde darbelere göz kırpmak anlamına gelir.

Kamu görevlilerine getirilen yasal korumanın bu kez de aynı ifadelerle siviller için getirildiğini anlatan Yıldırım şunları kaydetti: Burada darbeyle birlikte meydana gelen terör olaylarına karşı kamu görevlilerine polis, hakim, savcı, vatansever asker, bunların darbecilere karşı koymak için yaptığı fiillerden dolayı bir düzenleme yapıldı. Meclis’e geldi, CHP de oradaydı ve kabul edildi. Şimdi yapılan bu düzenlemede siviller için bir hüküm olmadığı için onları da dahil edelim. 

kimse vazife çıkarmasın
Kamu malına zarar vermek başka şey darbeyi önlemek adında durumdan vazife çıkaran vatandaş varsa ki oldu. Bu insanları korumak bizim boynumuzun borcu. Aksi halde darbelere göz kırpmak anlamına gelir. Vatandaşın cesaretini kırmak anlamına gelir. Kimse başka bir tarafa çekmesin. Hiçbir düzeltme yapılacak durumda değil. Darbecilere karşı koyan sivilleri de koruma altına alan bir düzenlemedir. O zaman gündem olan şimdi neden gündem oluyor!

MHP lideri Devlet Bahçeli´den kritik CHP´nin Cumhurbaşkanı adayına ilişkin kritik yorumlarda bulundu

Devlet Bahçeli´den CHP açıklaması

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Kapadokya'nın 'uzaydan görülen' heykelleri

Ananas kabuğunun faydaları nelerdir?

En Çok Okunanlar