İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.0471
  • 4.9944
  • 174.66
  • 112.122
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine uyum için tam mesai

2019 cumhurbaşkanlığı seçimiyle uygulamaya girecek yeni sisteme geçişte teknik uyumun sağlanması için her bakanlık kendi çalışmasını yapıyor. Düzenlemeler, uyum yasaları kapsamında TBMM’de son şeklini alacak. 

x

OSMAN NURİ CERİT

Millet iradesinin “evet” dediği cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş için 2017’de başlatılan çalışmalar, 2018 yılında artarak devam edecek. Yeni sistem, 2019 yılının Kasım ayında parlamento seçimleriyle birlikte yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimiyle devreye girecek. Doğrudan milletin oylarıyla seçilecek cumhurbaşkanı, hükümetin de başı olacak.

2018 HAZIRLIK YILI OLACAK

Başbakanlık kurumunu sonlandıracak olan yeni sistemde Bakanlar Kurulu, cumhurbaşkanının Parlamento dışından veya Parlamento’dan seçeceği isimlerden oluşacak. TBMM ve devletin tüm kurumları, yeni sisteme geçiş için gerekli olan uyum düzenlemelerine ilişkin çalışmalara hız verdi. Bu kapsamda, Başbakanlığın koordinasyonu ve rehberliğinde tüm bakanlıkların katılımıyla 2017’de başlatılan teknik çalışma, hızlanacak ve 2018 yılı içinde tamamlanacak. 

Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı’nın başkanlığında gerçekleştirilen toplantılara, bakanlıkların müsteşar yardımcıları da katılıyor. Her bakanlık, kendi görev alanları ve konularıyla ilgili uyum düzenlemelerini mercek altına alarak yeni sisteme uyumlu taslaklar oluşturuyor. Teknik uyum çalışmalarında, tüzük, yönetmelik ve yasalardan oluşan yürürlükteki mevzuat taranıyor ve cumhurbaşkanlığı sistemine uygun taslak metinlere son şekli veriliyor. 

Başbakanlığa bağlı kurumlar devredilecek

Yeni sisteme geçişle birlikte Başbakanlık kurumu sonlanacağı için Başbakanlığa bağlı kurumların doğrudan Cumhurbaşkanlığı’na veya görev alanına göre ilgili bakanlıklara devrini öngören uyum düzenlemeleri için teknik bir ekip de çalışmalara başladı. Bu ekip, Başbakanlığın görev ve yetkilerinin Cumhurbaşkanı’na devrini öngören taslak mevzuatı oluşturacak. 

SON SÖZ TBMM’DE 

Başbakanlık ve bakanlıkların yapacağı taslak çalışmalar, Bakanlar Kurulu’nda değerlendirilecek. Yasa değişikliği gerektirmeyen yönetmelik, tüzük gibi mevzuata son şekli de yine Bakanlar Kurulu’nda verilecek. Anayasa veya yasa değişikliği gerektiğinde uyum düzenlemeleri ise 2018 yılı içinde TBMM’de görüşülerek karara bağlanacak.  

Erzurum´da, yol kontrolü yapan jandarmadan kaçmaya çalışan sürücünün kontrolünden çıkan kamyon devri

Erzurum´da korkunç kaza: 1 ölü, 30 yaralı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Bakan açıkladı: Yerli otomobilin maliyeti belli oldu

MKEK'den milli piyade tüfeği sevkiyatı yapıldı