İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.7915
  • 5.6134
  • 189.95
  • 94082
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

CHP-HDP ittifak flörtü

2019 Genel Seçimi yaklaştıkça CHP-HDP ittifak çalışmaları da hız kazanıyor. Terör örgütü PKK'yı da arkasına alan bu kirli ittifak için; iki cepheden de yeni açıklamalar geldi. .

x

Uzun zamandır gündemde olan CHP-HDP ittifakı için dün iki taraftan da art arda açıklamalar geldi. CHP'nin Çanakkale'de düzenlediği "Adalet Kurultayı" kapsamında yapılan "İnsan Hakları Çalıştayı" raporu tamamlandı. CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan'ın hazırladığı raporda, katılımcıların 12 önerisine yer verildi. Raporda, "Kürt meselesinin çözümü için cesur adımlar atılmalı. Barış yüksek sesle, ısrarla talep edilmeli. Kürt fobisinden kurtulmalı, HDP ile güçlü bir ittifak kurmalı. Sivil itaatsizlik eylemlerinin sayısı ve çeşidini artırmalı" denildi.

Raporun ardından "CHP-HDP ittifakı" yönündeki haberlere ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan "Niye ittifak yapalım, biz CHP'yiz. Kürt kökenli vatandaşlardan oy istiyor muyuz? Evet, istiyoruz. Bütün vatandaşlardan oy istiyoruz" yanıtı gelmişti.

'BİR ARAYA GELMEMİZ LAZIM'

Rûdaw'a konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Erdal Aksünger, şunları söyledi: "AK Parti'ye karşı her platform ve taraf bence bir araya gelmeli. Hiçbir şekilde aksini düşünmüyorum. Demokrasi ve barışın canlanması için gerek HDP, gerekse diğer taraflar, kim olursa olsun aynı platformda bir araya gelmemiz lazım." dedi. HDP Sözcüsü Osman Baydemir ise, konuya dair şunları kaydetti: "Olması gereken ilk iş, Türkiye'deki bütün demokrasi güçlerinin ortak ilkelerde, ortak paydalarda, öncelikle seçime dair fırsat eşitliğinin ve seçim güvenliğinin, fikir hürriyetinin, OHAL dışında, olağan bir rejimin içerisine Türkiye'yi bir kez daha geri göndermenin çabasında ortaklaşmaları gerekiyor. Bu ortaklaşma olmadığı müddetçe bu ülke bu siyasi iktidar tarafından maalesef daha çok acıya muzdarip bırakılacaktır. HDP bu konuda çok açık ve nettir. Eşitlik, özgürlük, adalet, çatışmasızlık vazgeçilmezimizdir. Bütün bu ilkeler ışığında kim elini uzatırsa HDP adalet, eşitlik, barış çabasının yanında olacaktır."

DEMİRTAŞ: GEÇ KALMAYALIM

HDP'nin tutuklu Eş Başkanı Selahattin Demirtaş dün Cumhuriyet gazetesine yazdığı yazıda da ittifak sinyalleri verdi. "Türkiye'de yeni bir rejimin inşa edilmeye çalışıldığını gören ve bundan tedirgin olan, kaygı duyanların somut adımlar atması için çok geç kalmaması gerekiyor" uyarısında bulunan Demirtaş, "Toplumsal muhalefeti aktif bir siyaset öznesi haline getirmek için koşullar çok uygun. Toplumun her kesimi temel demokrasi ilkelerinde yan yana gelmeye hazırken ve bunu meydanlarda bizzat yaparken, siyasi temsil noktasındaki aktörlerin bu konuda gereksiz kaygılarını anlamakta zorlanıyorum doğrusu" ifadelerini kullandı.

PKK: ACİLEN ORTAK PLATFORM KURMALI

Terör örgütü PKK'nın lider kadrolarından, KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu, AK Parti'ye karşı CHP ve HDP'nin acilen bir cephe kurması gerektiğini söyledi.

PKK'ya yakınlığı ile bilinen ANF'ye konuşan terörist Karasu, "Türkiye tarihinde bu kadar geniş cephe ilk defa ortaya çıkmış. Ama bu cephe bir resmi cephe değil, bir biçime kavuşmamış, bir örgüte ve platforma kavuşmamış, bir ortak harekete ve ortak kurumlaşmaya kavuşmamış. Bu durum karşısında bir sorumsuzluktur ve tehlikeyi ifade etmektedir" ifadelerini kullandı. (Takvim)

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
,
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Suriye´nin Afrin ilçe merkezi ve beldele

TSK ve ÖSO Afrin dağlarında teröristleri avlamaya devam ediyor

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Maaşlara 607 lira zam geliyor

Trabzon istedi Beşiktaş alıyor!

En Çok Okunanlar