İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.5483
  • 5.3765
  • 189.02
  • 102.912
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

CHP'den beklenen provakosyon gecikmedi!

'Cumhurbaşkanlığı Sistemi'ni esas alan anayasa değişikliği teklifinin TBMM'deki görüşmeleri başlamadan süreci engellemeye yönelik provokasyonlar başladı. CHP'li vekillerin ön saflarında yer aldığı bir grup Meclis'e yürümeye çalıştı. Eski televizyoncu Metin Uca da MHP'li vekillerin cep telefonu numaralarını yayınlayarak başka bir provokasyona imza attı.

x

Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlayacak  anayasa değişikliği teklifine ilişkin yasa değişikliği teklifini protesto bahanesiyle CHP'nin çağrısı üzerine Ankara Güvenpark'ta toplanan ve içlerinde yasadışı sol örgütlere mensup kişilerin olduğu grup Meclis'e yürümek istedi.

CHP'Lİ VEKİLLER ÖN SAFTA

Sezgin Tanrıkulu, Eren Erdem, Aykut Erdoğdu, Mahmut Tanal'ın aralarında olduğu CHP'li vekiller yasadışı eylem yapan grubun en önünde yer aldı. Polis grubun Meclis'e yürümesini engelledi.
Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlayacak anayasa değişiklik teklifine ilişkin yasa değişikliğine engel olmak için MHP milletvekillerinin mahrem bilgileri paylaşıldı. Bir dönem çeşitli televizyon kanallarında sunuculuk yapan Metin Uca, Twitter hesabından aralarında kadın milletvekillerinin de olduğu MHP’lilerin hususi cep telefonu numaralarını paylaşarak vekilleri hedef gösterdi.
 

ESKİ TELEVİZYONCU METİN UCA AÇIKÇA SUÇ İŞLEDİ

Hukuk uzmanları, Metin Uca'nın MHP'li milletvekillerinin anayasada "kişisel veri" olarak kabul edilen telefon numaralarını kendilerinden izin almadan yayınlayarak  "bilişim suçu" işlediğini belirtiyor.

Anayasa Mahkemesinin 09.04.2014 tarihli kararının, "kişisel veri kavramı, belirli veya kimliği belirlenebilir olmak şartıyla, bir kişiye ilişkin bütün bilgileri ifade eder. İlk adımda bir kişinin adı, soyadı, doğum tarihi ve doğum yeri gibi bireyin sadece kimliğini ortaya koyan bilgiler kişisel veridir. Ama sadece bu değildir, telefon numarası, motorlu taşıt plakası, sosyal güvenlik numarası, pasaport numarası, özgeçmiş, resim, görüntü ve ses kayıtları, parmak izleri genetik bilgiler, IP adresi, e-posta adresi, hobiler, tercihler, etkileşimde bulunan kişiler, grup üyelikleri, aile bilgileri gibi kişiyi doğrudan ve dolaylı olarak belirlenebilir kılan tüm veriler kişisel veri kapsamında düşünülmelidir.  (Esas 2013/122, Karar 2014/74)" dediğini hatırlatan  hukukçular, Metin Uca'nın Türk Ceza Kanunu'nun 136. maddesine göre açıkça suç işlediğine belirtiyor.

 TCK'nın 136'ncı maddesi “Kişisel verileri, hukuka aykırı olarak bir başkasına veren, yayan veya ele geçiren kişi, iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır”  hükmünü içeriyor.

CHP İstanbul Vekili Mahmut Tanal da geçtiğimiz hafta benzer bir hukuksuzluğa  imza atmıştı. CHP'li Tanal Twitter hesabından paylaştığı mesajda MHP'li vekillerin telefon numaralarını yayınlayarak MHP'li seçmenleri vekillerini arayıp anayasa değişikliğine karşı çıkmaları için baskı kurmaya çağırmıştı. 

CHP'li Tanal'a ilk tepki Milliyetçi Hareket Partisi İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter'den gelmişti. MHP'li Yönter Twitter'da paylaştığı mesajında Tanal için "CHP'li Mahmut Tanal'ın MHP milletvekillerinin telefon numaralarını izinsiz şekilde yayması ahlaksızlıktır. Tanal; talan, sanal, yalandır!!!" demişti. (Star)

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
AK Parti´de Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın son halini verdiği milletvekili aday listesi YSK’ya sunuldu. AK

AK Parti milletvekili adayları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

65 yaş aylığına 2. zam yolda

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

En Çok Okunanlar