• $ 5,9441
  • € 6,6421
  • 245.966
  • 94.748
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

'Çekilme süreci görev gücüyle yönetilecek'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin Suriye’den çekilme sürecini takip için Türkiye'yle ABD arasında görev gücü kurulduğunu açıkladı. Bakan Çavuşoğlu, kötü hava şartlarına rağmen Münbiç yol haritasında hızlanma olduğunu söyledi. 

DEAŞ Karşıtı Koalisyon Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere ABD başkenti Washington’da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, temaslarının ardından açıklamalarda bulundu. Türkiye ile ABD’nin Amerikan askerlerinin çekilmesi ve Türkiye’nin Suriye’de söz konusu olan güvenlik kaygılarına yönelik ortak çalışmalar yaptığını aktaran Çavuşoğlu, Türkiye ile ABD arasında ortak bir görev gücünün kurulduğunu bildirdi. 

Münbiç’te hızlanma 

Münbiç yol haritasında da gecikmelerin olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, kötü hava şartlarına rağmen Münbiç yol haritasının uygulanmasında bir hızlanma olduğunu gördüklerini söyledi. Çavuşoğlu, YPG/PKK’nın halen Münbiç’in içinde olduğunu belirterek, ABD’nin bilerek veya bilmeyerek Kürtlerle YPG’lileri bir tuttuğuna dikkati çekti. Çavuşoğlu, güvenli bölgeden kasıt teröristlere bir tampon bölge oluşturmak ise Türkiye’nin buna karşı çıkacağını söyledi. 

"Türkiye’ye söz verdik, çekileceğiz” 

ABD'li üst düzey bir yetkili Washington’da Türk heyetiyle gerçekleştirilen toplantıların verimli geçtiğini belirterek şunları söyledi: “ABD Suriye’den çekilecek, buna şüphe yok. Türkiye’ye söz verdik, tutmak için çalışıyoruz. Barışçıl bir yol için çözüm arayışımız sürüyor. Münbiç yol haritasına Türkiye kadar bağlıyız.” 

ABD’den S-400 için yaptırım tehdidi sürüyor

ABD’li üst düzey bir yetkili, bir grup gazeteciyle sohbetinde, S-400’lerde ısrar edilmesi halinde Türkiye’nin üç sonuçla karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu ve bu olası sonuçları şöyle sıraladı; Türkiye, ortağı olduğu F-35 savaş uçağı projesinden çıkarılabilir, ABD ile Türkiye arasında yürütülen Patriot füze alım görüşmeleri kesilebilir. Türkiye S-400’leri alırsa, Amerikan Kongresi’nin daha önce kararlaştırdığı yaptırımlara maruz kalabilir.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Denizli´ye bağlı olan ilçe kuruluşundan bu yana bir çok uygarlığa şahitlik etmiştir.

Tarihi Ve Kültürel Mirasa Sahip İlçe: Buldan

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

İşte Fenerbahçe'nin transfer listesindeki yıldızlar

Game of Thrones'ta Arya Stark'ın intikam listesinde kimler var?