• $ 5,7247
  • € 6,3131
  • 275.71
  • 101718
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

'Belarus FETÖ'cü dernekleri bitirdi'

Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko’yla ortak açıklama yapan Başkan Erdoğan, “Belarus, bizi FET֒yle mücadelede yalnız bırakmadı. FETÖ bağlantılı dernekleri tasfiye etti" dedi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’yla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir araya geldi. İkili lider baş başa görüşmelerin ardından ortak basın açıklaması yaptı. Erdoğan konuşmasında, FETÖ ile mücadeleye değinerek, “Belarus bu mücadelemizde bizi yalnız bırakmamış gerekli adımları atmaktan kaçınmamış FETÖ bağlantılı derneklerin tasfiyesini sağlamıştır” dedi. 

6 ANLAŞMA İMZALADIK 

Başkan Erdoğan şunları söyledi: "Türkiye Belarus’un bağımsızlığını tanıyan ilk ülkedir. Aramızdaki işbirliğini her düzeyde daha da yukarıya taşımaya çalışacağız. 9. Savunma Sanayi işbirliği toplantısı Şubat ayında Ankara’da yapıldı. Gerekli hazırlıklar vakitlice yapıldı ve anlaşmalar hazırlandı. Ticaret hacmimiz gelişme eğilimi içerisinde az önce de görüldüğü gibi aramızda 6 anlaşma imzalandı. Bir ticaret hacmi hedefi kondu. Yeni hedefimiz bir buçuk milyar dolar. Türkiye ve Belarus bunu başarabilecek düzeyde."

TEKNOLOJİDE İŞBİRLİĞİ 

Başkan Erdoğan açıklamalarına şöyle devam etti: "İşbirliği alanlarımızın çeşitlendirilmesi de ele aldığımız konular içerisindedir. Bilim ve teknoloji arasındaki ilişkilerimiz bu anlamda önemlidir. Türkiye-Belarus ortak bilim ve teknoloji komitesi ilk toplantısını gerçekleştirdi. Belarus son yıllarda özellikle bilişim sektöründe kayda değer gelişmeler sağlamıştır. FETÖ ile mücadele de görüşmelerimizin gündeminde yer aldı. Belarus bu mücadelemizde bizi yalnız bırakmamış gerekli adımları atmaktan kaçınmamış Fetö bağlantılı derneklerin tasfiyesini sağlamıştır. Cumhurbaşkanı ve Belarus makamlarına gösterdikleri hassasiyet nedeniyle teşekkür ediyorum."

Süvariler karşıladı 

Konuk Cumhurbaşkanı Lukaşenko’nun bulunduğu makam aracını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önündeki caddede karşılayan süvariler, protokol kapısına kadar eşlik etti. Erdoğan, Lukaşenko’yu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin ana kapısında karşıladı. İki Cumhurbaşkanının tören alanındaki yerlerini almalarının ardından, 21 pare top atışı eşliğinde iki ülkenin milli marşları çalındı.  Lukaşenko, Muhafız Alayı Tören Kıtası’nı Türkçe, “Merhaba asker” diyerek selamladı. 

Külliye'yi gezdirdi 

Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ile baş başa görüşme gerçekleştirdi. Erdoğan, konuk Cumhurbaşkanı Lukaşenko’ya Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni gezdirdi. 

Fransızca Notre Dame mesajı 

Başkan Erdoğan, sosyal medya hesabından, Notre Dame Katedrali’nde çıkan yangınla ilgili bir mesaj paylaştı. Erdoğan, Fransızca mesajında şu ifadeleri kullandı: “İnsanlığın ortak mirası Notre Dame Katedrali’ni tahrip eden korkunç yangın bizi de sarstı. Kendim ve halkım adına, Fransız halkına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.” 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>17 yaşındayken arkadaşını kaybeden ABD’li Tom Turcich, bu olaydan çok etkilendi ve dünyayı yürüye

4 Yıldır Dünyayı Yürüyerek Dolaşıyor! Şimdi İstanbul´da

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Türk sınırlarını Kangallar koruyacak