İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.7681
  • 5.51
  • 196.08
  • 92997
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Batı’nın Afrin’de YPG’ye açtığı tünelleri gördük

Cezayir’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çekya’nın terörist müslüm’ü serbest bırakması ve Batı’nın Afrin’de terör örgütü YPG’ye verdiği destekle ilgili önemli açıklamalar yaptı.

x

MURAT KELKİTLİOĞLU / HİKMET GENÇ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika turunun ilk durağı olan Cezayir’de gazetecilerin gündemdeki konularla ilgili sorularını yanıtladı.

- Salih Müslüm’ün Çekya’da yakalanması konusunda ne düşünüyorsunuz? Neden gözaltına alındı, neden bırakıldı?  

- Bu bize Batı’yı gösteriyor. Bu bize dünyayı gösteriyor. Bunlar maalesef bugüne kadar adil olmadılar. Şu anda da ikircikli bir davranış içindeler. Çekya, Avrupa Birliği üyesi olan bir ülkedir. Peki, şu anda AB’de PKK terör örgütü olarak kabul ediliyor mu? Ediliyor. YPG-PYD’nin terör örgütüyle iltisaklı olduğunu biz belgeleyip ispat ettik mi? Ettik. Buna rağmen teröristbaşını serbest bırakmışlardır. Dışişleri Bakanımızın da Adalet Bakanımızın da muhataplarıyla görüşmüş olmalarına rağmen bunlar, adil olmayan bir yola tevessül ederek onu serbest bıraktılar. Peki, neden aldınız, neden bıraktınız? 24 saat içinde ne değişti? Serbest bırakma kararı, Çekya’yı teröre destek veren bir ülke konumuna düşürmüştür. Bunun başka türlü izahı olamaz, bize bunu anlatamazlar. Terörist başını serbest bırakmak, teröre destek vermek demektir. Bu hadisenin başka izahı olamaz. 

- Afrin’de TSK çemberi adım adım daraltırken, bir yandan da yerli, yabancı basında, başka grupların girdiği, çıktığı haberleri geliyor. Biz şu anda Afrin’de kimlerle karşı karşıyayız? Sayıları nedir?

EJDERHA YARALI KALMAZ

- Orada bizim karşımızda kim varsa, kim karşımıza dikiliyorsa, biz onların karşısındayız. Karşımızda olanların kim olduğunu araştırmamız, soruşturmamız gerekmiyor. Bu konuda, ‘Kim Kimdir Ansiklopedisi’ne bakacak değiliz. Değişik çevreler de çıkabilir karşımıza. Çıktıkları anda biz de gereğini yapmak durumundayız. Bundan birilerinin rahatsız olup olmayacağına da bakmayız. Ne dedik biz? Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Bu iş için birilerinden icazet alacak değiliz. Ejderhayı yarı canlı bırakmayacaksın. Öyle veya böyle bitecek bu iş. Şu anda bütün tüneller tamam. Oralara gelen o mikserler çok ilginçtir. Mikserler kimin? Lafarge. Lafarge kimin? Fabrikaları var orada. O tünellerin halini gördük. Bu tünellerin içinden değişik yerlere giden yaşam alanları var. Bütün bunlar ortadayken Batı bize hâlâ neyin hesabını soruyor? Türkiye eski Türkiye değil. F16’larımız SİHA’lar, tank, top, kara kuvvetlerimiz, hepsi gerçekten yeniden bir tarih yazdılar. Bu süreç farklı bir süreç. Afrin’de etkisiz hale getirilen terörist sayısı an itibarıyla 2083. Mevsim koşulları bu kadar olumsuz olmasına rağmen, son derece başarılı bir harekât gerçekleştiriliyor. Dönene kadar inşallah iyi bir konuma geleceğiz. Rusya ve İran’la görüşmelerimizi yaptık. Fransa Cumhurbaşkanı Macron’la da yaklaşık 1 saat süren bir görüşmem oldu. Durumları izah ettik.

28 SUBAT’IN SİVİL KANADI

ORTAYA CIKARILACAK

Erdoğan, 60 müebbet istenen 28 Şubat davasıyla ilgili, “Sivil kanat es geçilmişti. Şimdi muhtemelen gündeme gelecek” dedi.

- 28 Şubat’ın yıldönümü. O dönem görev alan generallerle ilgili yargı karar vermek üzere. Bu konuda değerlendirmeniz nedir? 

Cumhurbaşkanı ve aynı zamanda da bir siyasi partinin genel başkanıyım. O süreci yaşamış, kısmen bedel ödeyerek yaşamış biriyim. O işin sivil kanatlarının bizim üzerimizde oynadığı oyunların gördük.

Yargı bu işin sivil kanadının hangi boyutta olduğunu da ortaya çıkaracaktır.” 

- Sivil kanat ile neyi kastediyorsunuz? 

Sendikalar, medya, iş dünyası... O dönem ‘Beşli Çete’ mi ne diyorlardı? Bunlara hiç mi hiç dokunulmadı şu ana kadar. Tamamen es geçildi. Dosyalar okunurken gözden kaçmış olanlar veya görülmek istenmemiş unsurlar herhalde öne çıkıyor. Şimdi muhtemelen bunlar da gündeme gelecektir. Bizim tek arzumuz, adaletin tecelli etmesidir. Mağdur oldukları için haklarını arayan insanlar var. Bedel ödemesi gerekenler buyursunlar bedelini ödesinler. O süreçte, köşelerinden çok rahat, indirenler, bindirenler vardı. Bizim muhtarlığımıza kadar uğraşanlar vardı. Biz adaletin tecellisinden başka bir şey istemiyoruz. Nitekim hak geç de olsa tecelli ediyor. İnanıyorum ki yargı, adalet beklentisi içinde olan mağdurların haline çare olacaktır.

CEZAYİR’LE SAVUNMA İŞBİRLİĞİ YAPABİLİRİZ

- Cezayir ile savunma sanayii alanında somut olarak hangi kararlar alındı?  

Savunma sanayiinde, Cezayir’in şu anki ihtiyacı tahminlerin çok daha fevkinde. Neredeyse bizim üç katımız büyüklüğünde bir ülke. Sınırlarının korunması gerekiyor. Hava, kara, İHA’lar vb. ihtiyaçları var. İlgili birimlerimiz görüş alışverişine inşallah devam edecekler. Ortak üretim talebi gelirse girebiliriz. Biz ürettiklerimizden verebiliriz. Bölgede Mısır’a sıcak bakmıyorlar. Rahatsızlar. Libya konusundaki gelişmelerden rahatsızlar. Özellikle teröre bulaşmış olanlar, Cezayir için de bir risk oluşturuyor. 

ORDUMUZUN KENDİNE GÜVENİ TAM

- ABD ile ilişkiler üzerine temaslar oldu. Yeni bir temas gerçekleşti mi? Bundan sonraki yol haritamız nedir?  

General H. R. McMaster’ın gelişinde İbrahim Kalın Bey’in görüşmesi oldu. Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın ziyareti oldu. Önce benim bir kabulüm oldu, kendisiyle uzun uzun konuştuk. Ertesi gün Mevlüt Bey’in görüşmesi oldu. Biz, ABD’nin bizlerle konuştukları ile arazide yaptıkları arasında bir uyum olmasını arzuluyoruz. Söylenilenler ile yapılanların farklı olması elbette kabullenilemez. Bu çerçevede temaslar devam ediyor. Türkiye-ABD ilişkilerindeki sorunlara çözüm bulma amacıyla oluşturulan teknik komitelerin ilk toplantısı Suriye gündemiyle 8 Mart’ta gerçekleştirilecek. Dışişleri Bakanları düzeyindeki toplantının ise 19 Mart’ta yapılması planlanıyor. 

Bu süreçte biz Afrin’i terörden arındırmaya yönelik operasyonumuza da devam ediyoruz. Orada PYD-YPG çökmüştür. An itibarıyla orada 540 kilometrekarelik bir alanı kontrol altına aldık. Cerablus, Rai, Bab’da konrol altına almış olduğumuz alan 2 bin kilometrekare. Tabii ki Afrin, şartları çok daha zor olan bir bölge. Zor olan bölge aşıldı. Kolay olan bölgeye geliyoruz. Hilal gibi orası çevrildi. Artık sınırlarımızı rahatsız edecek koşullar büyük ölçüde kalkmış vaziyette. Bu, ordumuzun işini daha da kolaylaştıracak. TSK’nın gerek havadan gerek karadan müdahalesi yoğun şekilde devam ediyor. Bu süreçte rehavete kapılmamak son derece önemli. Geçenlerde gördünüz, Afrin’e 40 kamyon girmek istedi, onlar bertaraf edildi. Bu bir ordunun kendine özgüveninin göstergesidir. İstihbaratın iyi çalıştığının alametidir. Meteorolojik şartlar elvermediği zaman İHA’larımızın ve SİHA’larımızın oralara girmesi biraz zor olabiliyor. Hava koşulları iyi olduğu zaman bu sistemlerle rahatça giriyoruz ve kara harekâtını rahat yapıyoruz. Harekât başarılı bir şekilde devam ediyor.

MUNBİÇ ASIL SAHİPLERİNİN OLACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Münbiç’in asıl sahibi Araplar. Fakat bu insanlar oradan çıkarıldı. Biz, Münbiç’in asıl sahiplerine teslim edilmesi gerektiğini savunuyoruz. Bunu ABD’lilere söyledik” dedi.

- Münbiç’le ilgili algı operasyonu yapılıyor. Münbiç’e müdahale edersek dirençle karşılaşacağımız, bunun sadece PYD-YPG olmayacağı, ABD ve Avrupa’nın da Türkiye’yi engellemek üzere hazırlık yaptığı dillendiriliyor. Nasıl değerlendiriyorsunuz?  

Bizim Münbiç konusundaki tavrımız öteden beri net. Orada terör örgütü olmamalıdır. Münbiç’in asıl sahibi kim? Araplar. Oranın asli sakinleri arasındaki Arapların oranı yüzde 90- 95 civarında. Fakat bu insanlar oradan çıkarıldı. Şimdi oranın asli sakinleri olan Arap aşiretleri, orayı koruma konusunda kararlılar. Biz Münbiç’in asli sakinlerine teslim edilmesi gerektiğini savunuyoruz. Dün olduğu gibi bugün de bunu savunuyoruz. Bunu Rex Tillerson’a da söyledik. Münbiç, Münbiçlilerin olmalı.

EMMANUEL MACRON’LA GÖRÜŞME ÇARPITILDI

- Macron’la görüşmenizle ilgili olarak, Afrin’e müdahalede bulunulmamasının istendiği biçiminde haberler çıktı. Macron’la yaptığınız görüşmenin içeriğine dair bilgi verebilir misiniz? 

O haberler doğru değil. Macron o tür bir şeyden bahsetmedi. Afrin’de biz, terör unsurlarıyla mücadele ediyoruz. Bizim kimsenin toprağında gözümüz yok. Orada ulusal güvenliğimiz için de tehdit oluşturan terör unsurlarına karşı mücadele ediyoruz.

İTTİFAKTA KAPILAR KAPANMADI

- CHP, İP ve Saadet Partisi ile ittifak olabileceğini söyledi. MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli de bu gelişmeler üzerine ‘Cümbüş ittifakı kurun’ açıklamasını yaptı. CHP’nin gizli saklı bir şey yapmasını nasıl yorumlayacağız? HDP ile üstü kapalı kumpaslar olduğu söyleniyor?

Bizim her şeyimiz açık. Gizli saklı adımımız yok. Şu an itibarıyla cumhurun ittifakı diyerek, Milliyetçi Hareket Partisi ile Sayın Devlet Bahçeli ile ikili görüşmelerimiz oldu. Komisyonlarımızı oluşturduk, çalışmalarımızı yaptık, akabinde de nihai kararı verdik. Meclis alt komisyonuna kadar bitmiş oluyor. Diğerlerinin ne yaptığı bizi ilgilendirmiyor. Biz kendi işimize bakacağız. Bizimle beraber Büyük Birlik Partisi’nin (BBP) de yürümesi söz konusu. Çok açık ve net onlarla konuştuk. Onların sütunda yer almaktan çok partimizin listeleri içinde yer alma durumları olabilir. BBP Genel Başkanı Sayın Mustafa Destici ile de konuştuk. Ayrıca aramızda görüşme imkânımız var. Bütün derdimiz cumhurun ittifakını gerçekleştirmektir. İP’miş şuymuş buymuş falan bunların milli, yerli diye bir derdi yok.

TABAN KAYNAŞIYOR

Biz bu ülkenin dertleriyle hemdert olan, ülkenin değerlerini benimseyen insanlarla cumhurun ittifakını kuruyoruz. Bunu başaracağız inşallah. Şu ana kadar gayet uyumluyuz. Gittiğimiz her yerde sağ olsun, belediye Milliyetçi Hareket Partisi’ndeyse belediye başkanları, il başkanları bizi karşılamaya geliyor. Aynı şeyi bizim teşkilatımız da yapıyor. Genel Başkan Sayın Devlet Bahçeli’yi gittiği illerde aynı şekilde bizim teşkilatımız da karşılıyor. Cumhurun ittifakını aramızda bizler fiili olarak uygulamaya başlamış durumdayız. Tabandaki bu bütünleşme, bu birleşme, mart ve kasıma kadar açıkça görülsün istiyoruz.

- Saadet Partisi ile görüşmeniz oldu, süreç nihayete erdi diyebilir miyiz?

Ben görüşmeyi yaptım, hatta Sayın Mustafa Şentop’u da tekrar gönderdim. Ama oradan henüz maalesef bir ses çıkmadı. Önümüzde daha vakit var. Muhataplarımızdan karşılık gelmesi halinde onu da değerlendiririz. Biz bütünleşelim istiyoruz.

- Kapı kapanmadı değil mi?

Hayır, bizim açımızdan kapanmış değil, yasal olarak kapanmadığı ana kadar.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sevgisi rap şarkısı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Haberi duyan köye gidiyor!

Babaların kızlarını gelinlikle ilk kez gördüğü zaman verdiği tepkiler

En Çok Okunanlar