• $ 5,7355
  • € 6,3196
  • 275.258
  • 102590
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Meme kanseriyle karışan hastalık

Meme iltihabı olarak bilinen, akut ve kronik olarak iki farklı şekilde görülen mastitin kronik olan türü, meme kanseri ile karıştırılabiliyor.

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Hamdi Koçer, meme dokusunun ciltle birlikte oluşturduğu enfeksiyon anlamına gelen mastitin, 2 farklı tipte görüldüğüne dikkat çekiyor. Akut mastitin süt veren lohusa kadınlarda görüldüğünü belirten Koçer, genişlemiş süt kanallarında biriken sütün, emen bebeğin ağzından gelen bakterilerle enfekte olması sonucu önce mastit, uygun tedavi yapılmadığında ise meme absesi oluştuğunu vurguluyor.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Akut mastit; memede sertlik, kızarıklık ağrı gibi lokal bulgular ile üşüme, titreme, ateş, kırıklık, halsizlik gibi sistemik bulgular şeklinde kendini gösteriyor. Lokal bulguları, genel sistemik bulgular takip ediyor ve birkaç saat içinde sistemik bir hastalığa dönüşebiliyor.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Akut mastit tedavisinde memenin çocuk tarafından emilmesi veya pompa ile sağılması büyük önem taşıyor. Süt kanallarında süt birikmemesi için annelerin düzenli olarak bebeklerini emzirmesi gerekiyor. Sistemik bulguların ortaya çıkması ile birlikte bebeğe dokunmayacak antibiyotik tedaviye başlamanın önemini belirten Koçer, absenin tedavisinin daha zor olduğunu ve bu nedenle hastalığın abse evresine dönüşmesine izin vermemek gerektiğini söylüyor.

EN ÇOK KİMLERDE GÖRÜLÜYOR?

Kronik mastit ise genellikle doğum yapmış genç kadınlarda görülüyor; ancak doğumdan ve süt verme döneminden birkaç yıl sonra ortaya çıkıyor. Bağışıklık sisteminin bir hastalığı olarak değerlendirilen kronik mastitin, vücudun süt kanallarına karşı otoantikorlar yapıp kendi dokusuna zarar vermesi yolu ile meydana geldiği düşünülüyor.

Tanısı ve tedavisi zor olan bir hastalık olan kronik mastit; memede elen gelen kitle, meme cildinde küçük fistül ağzı, akıntı bazen de memede kızarıklık ve renk değişiklikleri ile seyrediyor.

MEME KANSERİ İLE KARIŞTIRILIYOR

Meme kanseri ile kronik mastitin birbiri ile kolayca karıştığına dikkat çeken Koçer, önce meme kanserinden ayırt etmek ve ondan sonra tedaviye başlamak gerektiğinin altını çiziyor. Hastalığın kesin tanısı iğne biyopsisi ile konuluyor.

Kronik mastit yıllarca sürüp giden bir hastalıktır. Tedavide mümkün olduğunca semptomatik ve muhafazakar kalınıyor. Dönem dönem bakteriyel enfeksiyonlar da olduğunda antibiyotik ve antienflamatuar ilaçlar kullanılıyor. Otoimmün bir hastalık olduğundan kortikosteroid ile iyi sonuçlar alınabiliyor ve uzun süre hastalık nüks etmeyebiliyor. Bazen küçük cerrahi işlemler ile de mastit bölgesinde iyileşme hali sağlanabiliyor.

SON ÇARE MEMENİN ALINMASI

Kronik mastit bu önlemlere ve tedavilere rağmen hastanın yeterli konfor ve temizliği sağlanamazsa memede daha büyük cerrahi girişimlere hatta tüm memenin alınıp protez konmasına neden olabiliyor.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Kapadokya´da milyonlarca yıl önce Erciyes, Hasan Dağı ve Güllüdağ´ın püskürttüğü lavların zamanla

Turistlerin Gözdesi Kapadokya

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Dünyanın en yüksek savaş alanı ilk kez görüntülendi

Lüks araç ile geldiler, AVM'ye ateş açtılar