• $ 5,3352
  • € 6,0862
  • 221.73
  • 95.411
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Botoksta mimikler için doz önemli 

OP. DR. ALİ DUMAN

x

Botoks, Clostridiumbotulinum bakterisinden elde edilen ve reçete edilerek hekimler tarafından kullanılması gereken saflaştırılmış botulinumtoxintype A proteinidir. Yani yanlış bilinenin aksine botoksbir yılan zehiri değildir.Dolayısıyla çok uzun süredir uygulaması ve kontrolü yapılan, yan etkileri incelenen botoks uygun dozlarda bezler içine enjekte edildiğinde kişiden kişiye değişmekle birlikte yaklaşık 3 ila 10 ay boyunca etkisini sürdürebilir. 

Botoksyapan bir hekimin özellikle yüz anatomisine çok hakim olması gerekir. Birbiriyle çok yakın ilişki içinde bulunan yüz mimik kasları ve hayati önem taşıyan yüz sinirlerini varyasyonlarıyla birlikte bilmeden, incelemeden botoks yapmak inanılmaz büyük bir risktir. Anatomik yapılara dikkat etmeden yapılan botoksların sonuçları geri dönüşsüz komplikasyonlara neden olabilir. Maalesef ülkemizde dolgu uygulamaları ve botoks enjeksiyonları çok kontrollü ve denetimli bir şekilde yapılmıyor. 

Ciltteki kırışıklıklar sadece hücresel değişiklikler, kolajen kaybı veya serbest radikallerin zararlarına bağlı olarak değil birçok farklı faktörün etkileri sonucu ortaya çıkarlar. Somurttuğunuzda veya dikkatli baktığınızda kaşlarınızın arasındaki kaslar kasılarak bu bölgedeki cildinizin kırışmasına ve çizgilerin derinleşmesine neden olur. 

Kaşlarınızın arasındaki, alnınızdaki veya göz çevrenizdeki bu kasların uygun bir refreshing botox (tazelenme botoksu) uygulamasıyla belirli bir süre zayıflatılması bu kırışıklıkların oluşmasını önleyeceği gibi mevcut çizgilerin derinleşmesini engelleyecek böylece belki de olası bir cerrahi işlemi senelerce öteye atma şansını size verecektir. 

Botoksla tüm mimikler yok oluyor mu? Ben hastamla yaptığım muayene ve görüşme esnasında onun şikayetlerini ve benim yapabileceklerimi, anatomik bazı sınırlar içinde belirliyorum. Sonrasında diyelim ki tüm yüzünüzü maske haline çevirmek için 10 birimlik bir botoks uygulaması yapmak gerekiyorsa, ben her zaman 3-4 veya hastanın isteğine göre 5-6 birim gibi bir uygulama yapıyorum. 1 hafta sonra bir kontrole çağırıyorum, eğer istersek 2 birim daha bir uygulama yapıyoruz. Hatta belki 1 hafta sonra tekrar görüşüp 1 birim daha yapıyoruz. 

Ben bu uygulamaya ‘Refreshing Botox’ yani tazelenme botoksu diyorum. Çünkü bu uygulama sonucu ortaya çıkan görüntü daha genç, daha pürüzsüz, daha az kırışık bir yüz ama yine sizin tazelenmiş belki 5-10 yıl öncesine dönmüş kendi yüzünüz. Özensiz, ezbere yapılan botoks uygulamaları, hepsi birbirine benzeyen yüzler ortaya çıkarır. Çünkü aslına bakarsanız yüzünüzdeki tüm mimikleri yok etmek, ifadesiz bir surat oluşturmak veya sokaklarda gördüğünüz hepsi birbirine benzeyen kadınlara çevirmek veya çevirmemek çok kolay ve estetik cerrahin elinde… Eğer her insana aynı yerlere, aynı dozda ezberlemiş gibi yapılırsa botoks sonuçlar da birbirine benzeyen maske suratlar ortaya çıkar.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Adıyaman’ın Sincik ilçesinde binaların çatısında biriken kar kütlelerinin aşağıya düşme anı cep tele

Çatıdan düşen kar kütlesinin altında kalan kadın öldü

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

10 numaraya 4 aday

En Çok Okunanlar

Maksat Yarışmak Olsun - 11 Ocak 2019

Ataman ile Devr-i Alem - San Miguel - Meksika - 31 Aralık 2018

Diyet Günlüğü - Menopoz - 14 Ocak 2019