• $ 5,9304
  • € 6,5433
  • 284.653
  • 93981.4
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Para için rock'n roll değil, pop yapılır

70'lerin efsane rock'çısı Erkin Koray, Amerikalılar tarafından da keşfedildi. 'Eski hippilerdenim' diyen Koray'la ABD'de çıkardığı 'Meçhul' albümü nedeniyle buluştuk. Müziğini, hippilik yıllarını, kızını, oyunu hangi partiye vereceğini konuştuk...

Sibel Ateş Yengin
sibel.ates@aksam.com.tr
'Meçhul' isimli albümü ABD'de yayınlanan Erkin Koray'la bir araya gelip
de sohbet etmek piyangodan çıkan ikramiye kadar değerli bizim için. 'Baba'yla söyleşi yapacağımızı duyan her arkadaşımız gelip o anı yaşamak istedi. Söyleşi için beklerken, 'Sert biri gibi görünüyor, her sorumuza cevap verir mi?' diye yorum yaparken, elinde gitarıyla göründü Erkin Koray. Vakit dardı, söyleşiye hemen başladık. Bazı sorularımıza 'Erkin Baba'vari cevaplar verdi; bazı konularda da ser verip sır vermedi... 

- ABD maceranızı anlatır mısınız; 'Meçhul' albümü nasıl çıktı ortaya?
Albümle ilgili talep benden gitmedi. Kimseye 'Benim plağımı yapar mısın?' demedik. Nereden bulmuşlarsa bulmuşlar beni. 'Dünya üzerinde bir Erkin Ağa, Erkin Paşa var' demişler... Böyle düşünmüşler muhtemelen (gülüyor)... Sadece plak şirketi değil, anlaşılan ABD vatandaşları da keşfetmiş beni.                        
San Francisco'daki çok önemli bir plakçıda imza günü yaptık. İşin ilginç yanı imza gününde hiç Türk olmamasıydı ve çok da kalabalıktı. 

- Size güzel bir hediye olmuş...
Plak şirketiyle görüşmelerimiz olmuştu. Plak yapmak istediklerinde 'Amerika'da bir avuç Türk var, kime satacaksınız?' diye sordum. Onlar da Türkler için yapmadıklarını söylediler.  Hatta Amerika'da Türklerin varlığından bile haberleri yoktu. 'Konser yapalım mı?' diye konuşuyorlardı, 'Konser de yaparız,        o salon da dolar. Burada yaşayan Türkler var; o kadar basit' dedim. 

- Neden 'Meçhul' adlı şarkınızı albüm adı yapmışlar?
Eski şarkılarım var. Sadece şarkıların isimlerini İngilizce yazmışlar. Albüm adı için neden o şarkıyı seçtiklerini sormadım, o kadarına da karışmak istemedim. Neticede bir bakış açıları vardır diye düşündüm. Türkiye'de olsa albümün adını da biz koyuyoruz, bırakmıyoruz.

HåLå HİPPİYİM
- John Lennon'la tanışmanız, beş parasız Fransa'da yaşadığınız yıllarda ünlü bir komedyenin oğluyla çalışmanız, şans mı, kader mi?
Onlar benim hippilik yıllarım işte. O konular başka, şimdi gündemi karıştırmayalım. O konuların da ayrı bir kitabını yazarız, bakarsınız. 

- O yılları özlüyor musunuz?
Hala hippiyim, özlemiyorum. 

- Peki, genç olmayı?
 İyiyim böyle. Zaman olarak daha güzeldi ama gençlikte yaptığım hataları da tekrarlamak istemem. Özlemiyorum. 18 yaşında yaptığım aptallıkları yapmak istemem. 

- Neydi o sözünü ettiğiniz hatalar?
18 yaşın hataları işte... Bana özgü değil. Neticede genç bir yaşın hataları,  'Şimdi olsa yapmam' dediğim şeyler. 

- 'Hala hippiyim' diyorsunuz ama 18 yaşındaki Erkin Koray için o coşkun duygular devam ediyor mu?
Onu konsere gelenlere sormak lazım. İyiyim ben. Rock'n roll tabii.  

- Genç bir hippiyken dünyayı değiştirmek üzere yola çık...
Çıkmıştık, evet ama onlar bizi değiştirdi. Çünkü tüfeğin önüne çiçek konmaz. Hippiler olarak tüfeğin önüne çiçekle gidilmezi öğrettiler. 

- Hala çok seviliyor olmanızı neye bağlıyorsunuz? Mesela ben de sizi hayranlıkla dinliyorum, 26 yaşındaki arkadaşım da...
Hala dinleniyor olmamın bir sakıncası yok (gülüyor)... Size 25 zor deriz. Ruh gençliği işte bu... Zaten 'kafa yaşlandı mı' bittin. 

- Ruh genç kalıp vücut yaşlanınca da çatışma oluyor sanki; ne dersiniz?
Bazı insanlarda da beden diri, kafa gitmiş... Var öyle bunamış arkadaşlarımız. Bizim devrelerden kalma bunamış arkadaşlarımız ellerine interneti geçirmişler bir şeyler yazıp duruyorlar. Hatta neredeyse      'O şarkıyı ben söyledim' bile diyebiliyorlar. Eller titriyor ama oturdukları yerden eciş bücüş bir şeyler yazıyorlar. Rock'n roll'cu öyle 70'lerinde ihtiyarlamaz. O arkadaşlarımız da kafadan gitmiş.   Biz de buradan sizin vasıtanızla üzüntülerimizi bildirelim  

- Siz peki hiç yorulmadınız mı?
Daha işim gücüm var, onları bitirmeden 'Yoruldum' demeyeyim. Bir kitap yazdım, bir tane daha yazacağım. İlk kitapta rock'n roll konuşmadık daha. Gençler Erkin Abi'lerinden birtakım öneriler bekliyor. Henüz kaynak kurumuş değil bende. Üretime devam.  

- Kim bilir gençken ne çılgınlıklar ne serserilikler yapıyordunuz?
Bende bile olmayan bazı fotoğrafları internete koyuyorlar. Ben de bakıp 'Vay be ne çılgınlıklar yapmışız' diye hatırlıyorum. Biz çocukları her ne kadar 'zevzek, ağzında bakla ıslanmaz, patavatsız' diye adlandırsak da şimdi öyle değil. 'Paylaş, hayat paylaşınca güzel' gibi sloganlarla yetiştikleri için ne var ne yok hepsini paylaşıyorlar.  

- Bir dönem arabesk müzik yapıyor diye çok eleştirilmiştiniz, sizce bu haksızlık mı, hadsizlik mi?
Bana sorarsanız 'İyi ki yapmışım o eserleri.' Beni eleştirene söyleyecek bir sözüm yok. Çünkü kendimi savunacağım bir durum yok ki. Eleştiren böyle diyorsa diyordur. Bunlar benim eserlerim. Keşke yapmasaydım da demeyeceğime göre... Belki eleştirenler bizim hızlı, koyu rock'çılardandır, onlara da itidal tavsiye ederim. Geniş açılı bakmak lazım (gülüyor)...

- Uzun saçlarınız yüzünden dayak yediğiniz günleri düşününce şimdi ne hissediyorsunuz?
Türkiye'de o kıyafetlerle adamı kolay kolay bırakmazlardı, rahat yürümezdin yollarda. Şimdi herhalde gençler daha rahattır, bizim yaşadığımız gibi sorunlar yoktur. Olursa da ayıp olur. 2012 yılında da 'Yok senin saçın uzun, sakalın kısa' diye sokakta birileri birilerinin üzerine yürürse ayıp olur. O eskidendi, onu normal karşıladık daha doğrusu hazırlıklıydık. Çelik yelek giyerdim (kahkahalar)... 

- Çelik yelek hikayesi şaka mı?
Belki de ciddidir canım. 

- Siz de sır küpü gibisiniz ser verip sır vermiyorsunuz, peki, 2012'de Erkin Koray isyan etmeyi bıraktı mı?
İsyan bırakılmaz. İsyan ediyorsan ömür boyu edersin, isyanı bıraktığın zaman gittin demektir.   

- 'Baba' Erkin Koray nasıl biridir?
Onu ben anlatmayayım. Bunu birilerine sormak lazım. Çünkü bu sıfatı ben kendime vermedim. 

- Size baba denilmesi hoşunuza gidiyor mu?
O benim için bir şereftir, gerçekten çok mutluyum. Bulunmaz bir şey bu, daha başka da bir dileğim yok. 

- Bu işlerden para kazandınız mı?
Rock'n roll'da para konusu yok. Rock'n roll'da parayı düşünürseniz o rock'n roll olmaz. Ama gördüğünüz gibi buralara kadar gelmişiz işte. Nefes alabildiğime göre o kadar da fena gitmemiş. Para için rock'n roll olmaz. Para için oldu mu, pop olur.

- MHP'ye oy vereceğinizi söylediğiniz için de eleştirilmiştiniz, bunun için ne söylemek istersiniz?
Bundan sonra oyumu başka bir partiye vereceğim. Oy bu. Vatandaş da oyunu bir yerlere veriyor ki ülkede partiler değişiyor. Daha seçimlere var, düşünmedim. Seçim zamanı sorun, söylerim. Seçimlere daha var, iki sene içinde Türkiye'nin adı da belki 'Mülkiye' olabilir, o zaman da mülküz deriz. Benim de oyumu deklare etmek gibi bir huyum var. Bu da sanatçılar arasında ayırıyor beni.


KIZIMIN YAPTIKLARI ARTIK BENİ BAĞLAMAZ
- Erkin Koray nasıl bir babadır?
Çocuğu sıhhatli bir şekilde büyüttüm. Bir hayli büyüdü artık kendi yoluna bakacaktır. Ben daha fazla da sorumlu olmayayım diye düşünüyorum hatta özellikle bundan sonra yaptıkları da beni bağlamaz. Bu mesajı da yüksek bir sesle vermek isterim. Kendi okuttu, okula göndermedi gibi konular var ya dolayısıyla bundan sonraki yaptıkları beni bağlamaz mesajını büyük vermek isterim hazır siz konu etmişken. Önemli bir mesaj bu. 

- Kızınızı okula göndermediğiniz için pişman mısınız?
Bir çocuğum daha olsa yine aynı şeyi yaparım ama tavsiye etmiyorum. Çünkü fazlasıyla okumaya ihtiyacımız var. Çünkü başımıza ne gelirse cehaletten geliyor. Bu ülkede de cehalet çok yaygın. Dolayısıyla okumayı tavsiye ederim. Benim yaptığım özel bir işti. 

- Şimdiki eğitim sistemini, 4+4+4 modelini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Onu bilmem. Ben çocuğu büyüttüm, çocuğu olanlar düşünsün. 

- Kızınız ne yapıyor şimdi?
İyidir (gülüyor)... Ellerinizden öper. 

- 'Yaradılıştan rock'çıyım, Türkiye'nin ilk rock'çısıyım, son rock'çısı da ben olacağım' demişsiniz...
Demiş miyim? Bir yerlerde böyle konuşan bir adam değilimdir ama öyle gibi gözüküyor. Zaten ilk olarak rock şarkılarını söyleyen benim, daha önce söyleyen olduğunu da hiç sanmıyorum. En son rock'n roll'cu da ben olacağım derken bizim kuşağı kast ederek demişimdir. Zaten bizim devrelerin büyük bir bölümü havlu atmış vaziyette.

GENÇ OLSAYDIM AŞK KONUŞURDUK
- Hayatınıza giren kadınlar için şarkılar yazdınız mı?
Öyle belirli bir kişiyi aklımdan geçirerek yazmıyorum. Erkek için kadın, kadın için erkek zaten bir kavram.

- Anısına şarkılar yazıp da unutamadığınız aşklarınız oldu mu?
Herhalde 70 yaşında dünyaya gelmediğime göre genç yaşlarda ben de bu yollardan geçmişimdir. Belki aklımda biri vardır, bakarız. Cevabını bulduğum zaman söylerim size. 

- Aşk, sevgili hakkında konuşmayı sevmiyor musunuz?
Genç yaşlarımda konuşsaydık belki daha uygun olurdu. Şimdi böyle şeylerin dışına çıkmış bir yaştayım artık.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Çocuklarının dağa kaçırıldığı iddiası ile HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde oturma eylemi başla

HDP´li grup polise saldırdı

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Çok sayıda silah ele geçirildi... İlçeden son fotoğraflar geldi

Fransa-Türkiye