• $ 5,5848
  • € 6,2105
  • 270.76
  • 95734.2
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

‘Kezban’ın babasından tişörtlü mesaj

“Nobel’i Orhan aldı/Kızları Tuna kaptı/ Ama tek Author var/ O da Cem Şancı”
Bu bir şiir değil, tişörtlü mesaj... Edebiyat âleminde ses getirecek bu eylemin dünyada da örneği çok.

SAYIM ÇINAR
sayimc@superonline.com

Futbol ve siyasetten başka konunun konuşulmadığı gündemimize edebiyatçılarımız nihayet müdahale etti. Yazar Cem Şancı’nın nüktedan bir tişörtle çekilen fotoğrafını internette paylaşması sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tişörtle mesaj verme ‘modası’ Hollywood’un ünlü aktörleri Harrison Ford ve Ian McKellen’ın birbirlerine tişört üzerinden mesaj yollamasıyla başlamış ve bu ‘kavga’ sosyal medyada büyük ilgi toplamıştı. Ardından bu moda İngiltere’ye sıçramış, İngiliz fantezi edebiyatının ünlü yazarlarından Terry Pratchett’in diğer İngiliz fantezi edebiyatı yazarlarını ‘ti’ye aldığı bir tişörtle kitap fuarına katılması dikkat çekmişti. Şimdi de  Türk edebiyatına sıçramış görünüyor. 
‘Author’ takma ismiyle 1999-2009 yılları boyunca internetteki okurları için her gün öyküler kaleme alan romancımız Cem Şancı’nın bu dijital öykülerde yarattığı karakterlerden biri olan ‘Kezban’ kısa sürede gençlerin büyük beğenisini toplayarak bugün artık her yerde karşımıza çıkan ‘Kezban miti’ne dönüşmüştü. Cem Şancı’nın tişört üzerinden okurlarına gönderdiği mesaj, büyük sempati topladı. Bakalım, tişörtte isimlerine gönderme yapılan Orhan Pamuk ve Tuna Kiremitçi nasıl bir karşılık verecekler?

NOBEL, KANADA'NIN

2013 Nobel Edebiyat Ödülü Alice Munro’nun! Yüzyılın en önemli öykücülerinden biri olan Alice Munro, 2013 Nobel Edebiyat Ödülü’nün yeni sahibi… Kanadalı eleştirmenlerin “Bizim Çehov’umuz” diye tanımladıkları ve günlük hayatın içinden yakaladığı büyüleyici detayları ustaca öyküleştiren Alice Munro, defalarca Nobel adayı ilan edilmişti. 81 yaşındaki Kanadalı yazar,  çarpıcı yazarlık kariyeri boyunca, Kanada’da Governor General, Uluslararası Man Booker, Marian Engel, Trillium Edebiyat, Rea Öykü, PEN/Malamud, Giller, Libris ve O. Henry gibi birçok ödüle layık görüldü. 2011 yılında ‘Bazı Kadınlar’ ve 2012 yılında ‘Çocuklar Kalıyor’ adlı kitaplarıyla Can Yayınları tarafında Türk okuruyla tanıştırılan Alice Munro’nun yeni kitabı da kasım ayında raflardaki yerini alacak! ‘Nefret, Arkadaşlık, Flört, Aşk, Evlilik’ adıyla dilimize kazandırılan kitapla Alice Munro, bu kitabındaki soluksuz okunan dokuz öyküsüyle de gerçekten günümüzün en usta öykü yazarlarından biri olduğunu kanıtlıyor. Adını kâğıt tuzluk falına benzeyen bir oyundan alan kitapta, bu oyunu oynayanlar, beğendikleri kişiyle gelecekteki ilişkilerini bu sözcükleri sayarak tahmin ediyorlar. Film uyarlaması 2013 Toronto Film Festivali’nde ilk kez izleyiciyle buluşan öyküdeki kişilerin yazgısı da bir bakıma benzer bir oyunla belirleniyor.

İTEF 5. YILINDA ALBERTO MANGUEL İLE BEŞ ŞEHİRDE… 

Geçtiğimiz günlerde edebiyat ajanı Nermin Mollaoğlu’nun Tünel’deki yeni ofisine uğradım. Çok ciddi bir kadroyla çalışıyor Kalem Ajans ve önemli etkinlikler sürdürmeye devam ediyor... İTEF 2013-İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali,  30 Ekim-10 Kasım 2013 tarihleri arasında İstanbul, Ankara, Bursa, Erzurum ve Konya’da düzenleniyor. ‘Tanpınar’ın İzinde Beş Şehir’ adlı etkinlikler kapsamında dünyaca ünlü yazar Alberto Manguel Türkiye’ye gelecek. Manguel’in, Tanpınar’ın ‘Beş Şehir’ eserinde yer alan şehirleri, onun ayak izlerini takip ederek ziyaret etmesinin ardından her şehirde bir söyleşisi olacağını da belirteyim. Bu arada Manguel’in ikişer gün geçireceği beş şehir hakkındaki izlenimleri de kitaplaştırılıp yayımlanacak.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Süper Loto Ya Çıkarsa? #KırımızıMikrofon

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Türkiye'nin en uzun cam terası adrenalin tutkunlarını cezbediyor

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları