• $ 5,7334
  • € 6,3672
  • 275.687
  • 95522.1
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Kerameti yok; sadece moda

Son zamanlarda erkek moda dünyasında yukarı baksan bıyık, aşağı baksan sakal... Birçok ünlü marka katalog çekimlerinde sakallı modeller kullanıyor; en çok izlenen dizilerin başrol oyuncuları sakallı; sosyetede de durum pek farklı değil. Erkek dünyasında heyecan ve ilgiyle karşılanan modanın çıkış noktasından kullanmanın inceliklerine bir 'sakal' rehberi hazırladık...

 PINAR HİÇDURMAZ
 pinar.hicdurmaz@aksam.com.tr


'Sakalımız yok ki lafımız dinlensin', kadın-erkek çok yaygın kullandığımız bir deyimdir. Çünkü atalarımız yaşlandıklarında sakal bırakır, 'kocadık' derlermiş. Büyük sözü dinlemek anlamında da kabul edilebilir. Ya da tam tersi, 'Sakalda keramet olsaydı keçiye Abdurrahman Çelebi denirdi.' Sakala anlam yükleyen atalarımıza tümden karşı çıkan bir atasözümüz daha...
Son zamanlarda artan sakal modasının sözünü dinletmek ya da kocamakla alakası yok gibi dursa da, sakala karşı ön yargıları yıkmayı başararak sözlerini dinlettiler diyebiliriz. Birçok kurumsal firma ve devlet kurumları hala sinekkaydı tıraş konusunda ısrarlı olsa da, sakal aldı başını gidiyor! Biz de sakalı olanların sözüne kulak verdik ve sizin için bir derleme hazırladık.
'Muhteşem Yüzyıl' dizisi sakal modasını tetikleyenler arasında sayılabilir. Halit Ergenç'in canlandırdığı Kanuni Sultan Süleyman'ın hayran kitlesinin artması ve kadınlar üzerindeki etkisiyle de birçok erkekte 'sakal bana da yakışır' düşüncesi oluştu...
SAKALLI MODEL AVANTAJLI
Fenerbahçe kalecisi Volkan Demirel, Başkan Aziz Yıldırım'ın hapiste olmasını protesto etmek için bıraktığı sakalını Yıldırım serbest kalınca sadece kısaltmakla yetindi. Yine futbolculardan gidecek olursak Serdar Kesimal sakalları yüzünden çok eleştiri aldı. Kesimal, baskılara dayanamayıp sakalının boyutunu kısalttı. Moda tasarımcısı Ümit Benan hem sakalıyla şıklığı yakalayan isimlerden sayılabilir, hem de kendi tanıtımında kullandığı sakallı modelleriyle de sakalın öncülerinden. Avrupa ve ABD'de sakal modasının hakimiyeti oyuncuların ve modellerin dergi ve gazete sayfalarına yansıyan fotoğraflarında fark ediliyor. Mesela ünlü oyuncu Jake Gyllenhaal son dönemde sakallarıyla boy gösteriyor; model Oliver Langhendries ya da Patrick Petitjean  birçok marka tarafından reklam yüzü olarak tercih ediliyor...
ABD'nin en ünlü moda fotoğrafçılarından ve blogger'larından biri olan Scott Schuman, en stil sahibi -kendi de moda sektörünün içinde yer alan- 25 erkeği seçti. Bu listenin ilk 10'unda yer alan erkeklerin 8'i sakallı. Bu liste sakal modasının en büyük göstergelerinden biri olarak kabul edilebilir. Tarzlarıyla girdikleri listede sakallarıyla öne çıkanlar; Justin O'Shea, Gianluca Cantaro, Nick Wooster, Angelo Flaccavento, Sam Lambert, Shaka Maidoh, Philip Crangi ve Simone Righi.

SONRADAN MODERNLER SAKALA KARŞI
Eser Teker, daha önce bıyık bırakıyormuş ve bir yıldan fazla bir zamandır bıyıktan sakala geçmiş... GQ Türkiye Web İçerik Editörü Teker'e göre sakalın son durumu şu: 'Evet, algıda seçicilikten midir bilmem ama etrafta daha sıkça sakallılara rastlar oldum. Normal insanlar arasında, normal şartlar altında bir önyargı söz konusu değil ama 'sonradan modernler' artık her nedense sakala karşı hep tavırlı. Birinci dereceden tepkiler gayet olumlu. Sevgili eşim sakala tam destek veriyor. Genelde bazı kadınlar sakala dehşetle bakarken, bazısı çok enteresan buluyor.
Elbette sakal, bıyık ya da giyim kuşam kimseyi daha 'erkek' yapmaz. Ama şu da bir gerçek ki sakal bırakmak erkeğin kendi kafasındaki özgürlüğü rahatça yansıtabilmesi anlamını taşıyor. Toplumsal ve kurumsal baskılar, önyargılar ve yaratıcılığın zıttı olan her şey bireysel özgürlüğün düşmanları. Yani kafasında özgür ve rahat bir erkek doğasına daha uygun davranıyor ki bence bu erkeğin olması gereken hali.
Kültürel olarak az gelişmiş toplumlarda, insanlar kendilerinden farklı olanı dışlamaya ve nefrete boğmaya son derece eğilimlidir. Medeni insanlarsa farklılığı merak eder, önemser ve kutlar. Birçok kişinin düşündüğünün ve kullandığının aksine sakal bir simge değil, erkek olmanın doğal bir sonucu.
  Tabii ki, sakallı erkekle berduş arasındaki farkın altını 'bakımla' çizmek gerek. Sakala her gün özel alaka göstermek; sakalı şampuanlamak, kremlemek, taramak ve yağlamak önemli. Kendine bakmak, kadın ya da erkek, sakallı ya da sakalsız, insanın kendine saygısının temel göstergesi.

ISLAK BIRAKMA VE TARA
Ünlülerin kuaförü Salon Veysel'in sahibi Veysel Şenel sakal modası hakkında değerlendirmede bulundu.
'Özellikle 'Muhteşem Yüzyıl' dizisinden sonra hızla artan bir sakal modası var. Hatta bazı müşterilerim; 'Yakışıp yakışmaması önemli değil, bakalım biz de bir deneyelim' deyip sakal bırakıyorlar. Bıyık daha önce de popülerdi fakat sakalın yükselişi son bir yıldır daha fazla. Ünlü müşterilerimin bir kısmı özellikle sık sık ABD ve Avrupa seyahatleri yapanlar; orada da bu sıralar sakal çok popüler olduğu için bırakıyorlar. Yaklaşık bir ay önce ben de ABD'deydim ve gerçekten şaşırtıcı bir biçimde sakal modası sokaklarda kendini gösteriyor. Şaşırdım çünkü 11 Eylül olayından sonra vize alırken sakalın varsa ABD vize talebini kabul etmeyebiliyordu. Şu anda müşterilerimin arasında hemen aklıma gelen Halit Ergenç ve Sergen Yalçın var. İkisi de çok memnun olduklarını söylüyor. Kullanımının çok daha rahat olduğu konusunda ortak bir görüş var. Çünkü sadece belli aralıklarla şeklini korumak için kesim yapılıyor. Ayrıca saç için önerdiğimiz bakım ürünlerini sakala da öneriyoruz. Böylece daha yumuşak ve daha sağlıklı bir görüntüsü oluyor.

"1.20121117210334.jpg"

KENDİNE GÜVENİN SİMGESİ
Tolga Turan, 33 yaşında yaklaşık 8 yıldır sakal bırakıyor. Tekstil tasarımcısı,         7 senedir Mudo ve FTS64 markalarının erkek koleksiyon yöneticisi. Ayrıca Stüdyo Kaprol'un de erkek koleksiyon yöneticiliğini ve danışmanlığını yapıyor.
'Askerden döndükten sonra (2004), yüzüme hiç tıraş bıçağı sürmedim çünkü her gün tıraş olmaktan cildim bir hayli kötü hale gelmişti. Önce kirli sakalla başladım. Bir defile hazırlığı döneminde koşturmadan ötürü 4 aya kadar uzayınca çok rahat bir şey olduğunu anladım. Kendime yakıştırmanın dışında yurtdışına fuar ziyaretlerine çıktığımız dönemlerde özellikle yabancıların sakalımı övmeleriyle bunun bir trend haline gelmeye başladığını anladım. Arkadaşlarım, çevrem (annem dışında) yakıştırmaya başladı.Ben de bu halimden gayet memnunum ve sakalımla mutluyum.
Ülkemizde de yakın zamanda erkek modasının öncü markaları bu maskülen duruşu hemen çekimlerine adapte etti.
Sakal tarihte bilgeliği sembolize ettiği için hükümdarlar ve filozoflar tarafından tercih edilmiş. İçinde yaşadığımız zaman diliminde de özgürlüğü ve kendine güveni vurguladığını düşünüyorum.'

YADIRGAYAN BAKIŞLAR AZALDI
Üniversitede ders veren, sosyal araştırmacı ve iletişim stratejisti Serdar Paktin, 2006 yılından beri sakal bırakıyor. 'Sakallı olmak kesinlikle rahatına düşkün olmak ya da daha kolay olmasıyla alakalı değil. Aksine bakım isteyen bir şey. Örneğin benim sakallarım çok sert. Daha iyi gözükmesi ve form verebilmek adına argan yağı kullanıyorum. Başka kozmetik ürün kullanmıyorum.
Sakallı olmak fiziksel açıdan bir zorluk yaratmıyor ama toplumsal açıdan yarattığı zorluklar var. Çünkü toplum içinde sakal yadırganıyor ve sakallı olduğun için etiketleniyorsun. İnsanlar çok kaba olabiliyor. Çünkü önyargılı bir yaklaşım var, sakallı insanlara karşı. Bu, sakalın boyu ne kadar uzuyorsa o kadar da artıyor. Önceki yıllarda sıkça yaşadığım bir durumdu. Polisler tarafından sürekli yolum çevrilerek GBT taraması yapılıyordu. Çünkü sakallı olmak demek ya terörist ya da hacı hoca demek oluyor. Şimdi moda olunca ya da sayı artınca demek daha doğru, artık daha az çevriliyorum ve o şaşkın yadırgar ifadeler de azaldı.
Çevremdeki kadınlar sakal konusunda ikiye bölünmüş durumda bir kısmı 'Çok güzel, çok yakışıyor. Kesinlikle kestirme' derken. Annemin de içinde bulunduğu diğer taraf 'Kestirmelisin' diyor. Çünkü Batılı erkek modelinde olduğu gibi düzgün ve janti görünmek daha makbul.
Sakallı erkeklerin daha bakımsız olduğu konusunda daha yaygın bir görüş var. Bu da çok yanlış. Her insan gibi bizim de evimiz barkımız var. Bakımsız ve kirli değiliz. Elimizi yüzümüzü yıkıyoruz.'

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Sivas Valiliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Kangal´ın Külekli köyü mevkisinde 58 ED 716 pl

Kangal Köpeklerine Eziyet Kamerada!

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Sıfır noktasında kazılar yeniden başladı

Troya-0 bulundu! Kuruluş tarihi değişiyor...