• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
28 Eylül 2020 Pazartesi 14:56 | Son Güncelleme:

Çocuklarda ekran süresini 60 dakika ile sınırlandırın

Çocuklarda ekran süresini 60 dakika ile sınırlandırın
IHA

Çocuklarda aşırı internet kullanımı arttı. Bu durumdan yakınan ailelere tavsiyede bulunan uzmanlar, özellikle küçük çocuklar için ekran başında geçirilen sürenin 60 dakika ile sınırlandırılması gerektiğini belirtti.

Çocuklardaki teknoloji bağımlılığı pandemi sürecinde ailelerin en çok yakındığı konuların başında geliyor. Uzmanlar, çocukların ekran başında kontrollü zaman geçirmesi gerektiğini vurguladı.

İHA'ya açıklamalarda bulunan Uzman Psikolog Dila Soğancı, çocuklarda aşırı internet kullanımı konusunda ailelere şu uyarılarda bulundu:

“Pandemi süresinde hem yetişkinler hem de çocuklar evde uzun ve boş zaman geçirmek zorunda kaldı. İnsanlar için boş zaman geçirmenin ve boş bir zihnin kaygılı düşüncelere zemin hazırladığını görmekteyiz. Bu dönemde çocuklarda oluşan kaygı, korku ve stresi, çocuklar iç dünyalarında baskılamaya başlar ve uyku düzeninde bozulma, sosyalleşmeme ve sorumlulukların azalması gözlenir. Yaşanan kaygı, korku ve boşluk duygusunu ne yazık ki teknoloji doldurmaktadır.”

TEKNOLOJİ KULLANIMI SINIRLI OLMALI

Teknoloji kullanımının sınırlı olması gerektiğine işaret eden Psikolog Soğancı,

“Teknolojinin bu dönemde koruyucu işlevleri oldu fakat pandemi öncesi de önerdiğimiz gibi çocuklar ekran başında kontrollü zaman geçirmeliler. Gün içinde teknolojiye ayırdığı vaktin yaşıtlarıyla orantılı olması gerekmektedir. Örneğin 6 yaşındaki bir çocuğun herhangi bir ekran karşısında geçireceği zaman günde 60 dakika ile sınırlandırılmalıdır. Çocuk ve ergenlerde teknolojinin öğretici yanı olduğu kadar bağımlılık yapıcı bir yanı da bulunmaktadır. Kısıtlanamayan internet kullanımı, kişiye internet dışı geçirdiği vaktin önemsiz, kalitesiz ve değersiz olduğunu hissetmesine neden olur, internetten uzak kalındığında öfke, sosyal-iş-aile ilişkilerinin bozulması görülür. Çocuklarda uzun süreli internet kullanımı dikkat eksikliğine yol açan, okul hayatına ve sosyal hayata yeniden adapte olmayı zorlayan, aile içi çatışma gibi problemlere yol açan önemli bir durumdur. Pandemi süresince dikkat edilmeden ve sınırlandırılmadan kullanıma izin verilmesi sosyal ilişkilere ve çocuğun gelişimine oldukça zararı bulunmaktadır. Kovid-19 süresince internet bağımlısı olmaktan korunmak için, aile içinde ortak bir bilgisayar kullanımı, ortak teknolojik aletlerin kullanımı oldukça önemlidir. Ortak teknolojik alet kullanımı doğal yoldan evdeki her birey için sınırlama sağlamaktadır.” 

"ÇOCUĞU AKTİVİTELERE YÖNLENDİRİN"

Bu süreçte alınması gerek önlemlere değinen Psikolog Dila Soğancı, “Önemli olan ilk şey çocukların teknoloji dışında evde keyifli vakit geçirmesini sağlayarak aile içi iletişimi arttıran aktivitelerdir. Çocuğunuza ev içerisinde yaşına uygun vakit geçirebileceği bir görev verilmelidir. Kitap okuma, yaşına göre mandala, puzzle, ailecek oynanabilecek kutu oyunları internet ile bağını koparmayı sağlarken, sosyal ilişkilerin de bozulmamasını sağlayacaktır.” şeklinde konuştu.

<p>Sosyal medyada viral olmuş haftanın en eğlenceli videolarını 'GÖRMELİSİN'!<br></p>

En Zor Çocuk Oyununu 'Görmelisin'!

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!