• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
27 Kasım 2020 Cuma 09:24 | Son Güncelleme:

Baş edilemeyen kaygı bozukluğu psikopatolojik durumlara yol açabilir

Baş edilemeyen kaygı bozukluğu psikopatolojik durumlara yol açabilir
DHA

Pandemi nedeniyle öğrenciler, ebeveynler ve öğretmenlerin kaygı bozukluğu yaşayabileceğini belirten uzmanlar, baş edilemeyen ruh sağlığı problemlerinin ileride psikopatolojik durumlara yol açabileceğini söyledi.

Pandemi sürecinde ailelerin, öğretmenlerin ve öğrencilerin kaygı bozukluğu ile baş etmesi son derece önemli. Bu sürece uyum sağlamanın önemine değinen uzmanlar, kaygı ile baş edemeyen kişilerin psikolojik destek alması gerektiğine değindi.

DHA'ya açıklamalarda bulunan Psikolog Berk Karaoğlu, pandemi sürecinin yanı sıra yaşanan İzmir depremiyle de birlikte travmatik görüntülerin ortaya çıktığını ifade ederek şu şekilde konuştu:

“Yaşananlar nedeniyle çocuklarda kaygı problemleri, çökkünlükler, duygu durum problemleri olabilir. Bu noktada dikkat edilmeli ancak baş edemediğimiz durumlarda da ilgili ruh sağlığı uzmanından destek alınması gerekiyor. Çünkü bu dönemlerde oluşabilecek sıkıntılar yetişkin döneminde psikopatolojik durumlara yol açabilir." 

EVDE UZAKTAN EĞİTİM NASIL OLMALI?

Uzaktan eğitimin yüz yüze eğitimden çok daha farklı olduğunu dile getiren Psikolog Berk Karaoğlu, evde sınıf ortamı yaratılması gerektiğini belirtip, 

"Yüz yüze eğitimde bizi eğitime bağlayan birçok unsur var. Teneffüste beraber vakit geçirmek ve derslik havasını koklamak gibi unsurlar şu an için mümkün değil. Pandemi sürecindeyiz, deprem yaşadık. Birçok travmatik noktalardan geçtik. Bu nedenle öğrencilerin, çocuklarımızın hatta ebeveynlerin ve öğretmenlerin kaygı duyması çok normal. Online sisteme adapte olmak için okula gidiyormuş gibi bir sistem kurmak lazım. Çok fazla uyarıcının olmadığı, dik bir şekilde bir masaya oturduğunuz bir ortam hazırlamak gerekiyor. Hatta çoğu zaman anneler, babalar çocukları ders çalışırken onlara yiyecek getirirler. Bu bile uyarımı bozar, derse yönelik motivasyonu dikkati bozabilir. Bu konuya çok dikkat edilmeli. Ev ortamında uyarıcılardan oldukça uzak kalınmalı. Eskiden tabletler, bilgisayarlar bir oyun ve eğlence aracıydı. Şimdi ders aracı oldu. O açıdan buna geçiş yapmak zor olabilir. Ebeveynler çocuklarını denetlemeli. Duvar dibinde bir masa ve beyaz bir oda online ders için uygun ortamı oluşturabilir. Oyun ile ilgili olan şeylerden uzak bir ortam, uzaktan eğitim için çok daha anlamlı." 

KAYGI İÇİN NE YAPILABİLİR?

Öğrencilerin motivasyonunu yükseltmek için hem aile içinde iyi bir iletişim kurulması gerektiğini hem de öğretmenlerin öğrencileri ile paylaşımlarda bulunması gerektiğini dile getiren Karaoğlu, 

"Ebeveynler ve öğretmenler de bu dönemde kaygılı olabilir. Bu değişkenlere ve stres kaynaklarına onlar da tam olarak hazır olmayabilirler. Öncelikle kendi kaygılarından arınmaları gerekiyor. Bu durumu öğrencilerle ve çocuklarıyla konuşmaları gerekiyor. Özellikle çocuklara herkes için zor bir süreç olduğunu, değişkenlik getirdiğini ancak bu süreçte de yapılabileceklerin olduğunu vurgulamak gerekiyor. Çocuklara, öğrencilere ne yapılmaması gerektiğinden ziyade neler yapılabilir konusunda bilgi verilmeli. Online derse girecek öğrenci sabah okula gidiyor gibi hazırlanabilir. Öğrenciler arkadaşlarından uzak kaldı. Ebeveynler ve öğretmenler tarafından öğrencilere yine buluşulacağı anlatılmalı." 
<p>CHP’nin yayın organı Halk TV’de program sunan Özlem Gürses MHP lideri Devlet Bahçeli&

Sağlık Bakanlığından Halk TV sunucusu Özlem Gürses'e yalanlama: Öyle bir personelimiz yok

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

'Bora-12' ve Ejder aktif hale getirildi: Karadeniz'de PKK operasyonu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Ocak 2021)