İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.0743
  • 4.9348
  • 172.50
  • 107.015
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Tahribad-ı İsyan: Müslüm Gürses dinliyoruz

Prodüktörlüğünü Kenan Doğulu’nun yaptığı, Sulukule’nin ilk rap grubu Tahribad-ı İsyan, ilk albümlerini çıkardı. Grubun üyeleri Slang, Zen-G ve VZ, müzik yolculuklarından Kenan Doğulu ile tanışma hikayelerine kadar haklarında tüm bilinmeyenleri AKŞAM Life’a anlattı.

x

- Slang, Zen-G ve V.Z… sizin takma isimleriniz. Neden bu isimleri taktınız kendinize?

Slang: İngilizce’de argo anlamına geliyor. Argo kelimeleri ve cümleleri sahip oldukları ima ve ironiden ötürü müzikte kullanmayı çok zekice buluyorum. 

Zen-G: Mahalledeki abilerim bol kıyafetler giydiğim ve esmer olduğum için bana zenci derlerdi, ben de bu ismi müzikle uğraşmaya başladıktan sonra Zen-G’ye çevirdim; “Zen” bağlılıktan özgürlüğe giden yol anlamına geliyor, Gangsta kelimesinin ilk harfi “G”’yi ekleyerek ismimi rap diline çevirdim.

VZ.: Adım Veysi, VZ. mahlasını da adıma olan yakınlığından dolayı kullanıyorum. 

- Yollarınız nasıl kesişti?

Slang: Okul sayesinde kesişti. Zen-G ile lise birinci sınıfta sıra arkadaşıydık, kişisel zevklerimizin benzerliği sayesinde güçlü bir dostluğun temelleri atıldı. Benim mahalleden arkadaşım Hasan Say da VZ. ile aynı sınıftaydı, onu mahalleye getirip bizimle tanıştırdı. Böylece grubumuzun ana kadrosu oluşmuş oldu.

HİP HOP İLE ÜRETİYORUZ

- Nasıl ve kaç yaşındayken başladı maceranız?

Slang: Yabancı müzik kültürüyle tanışmam çocukken Michael Jackson sayesinde oldu. Daha sonraki yıllarda izlediğim You Got Served adlı filmiyle de hip hop kültürüne adım attım.

Zen-G: İlkokulda arkadaşımın müzik çalarında dinlediğim Tupac ve Eminem şarkıları ile sonrasında mahalledeki rapçi bir abimin etkisi hip hop maceramı başlatan faktörler oldu.

VZ.: Adana’dan İstanbul’a taşındığımızda sokaktaki dansçılardan etkilenmem breakdance ile ilgilenmeye başlamamı sağladı. Bunu yabancı müzik dinlemeye başlamam takip etti. Dili bilmesem de şarkılarda bahsedilenleri az çok anlıyordum.

- Hip-hop kültürü sizde neleri değiştirdi? Bu müzikle tanışmasanız nerede ne yapıyor olurdunuz?

Hip hop ile tanışmasaydık bu kadar bilinçli ve üretken bir hayat yaşıyor olmazdık. Bize tutunacak bir dal oldu. Sanatla uğraşmamız öncelikle kendimize sonra da mahalledeki genç arkadaşlarımıza faydalı oldu.  

- Tahribad-ı İsyan, hip hop grubu mu yoksa rap grubu mu? Bu konuda ciddi ayrım var mı? 

Hip hop kültürünü bir şemsiye olarak düşünerek, içinde rap müziği, breakdance, beatbox ve graffitiyi barındırdığını söyleyebiliriz. Biz de bu dallarla ilgilendiğimiz için Tahribad-ı İsyan’ı rap müzik yapan bir hip hop grubu olarak tanımlayabiliriz. 

HAYALLERİMİZ ŞARKILARDA GİZLİ  

- Rap tiyatrosu hip hop tiyatrosu projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Hip hop tiyatrosu projesi 2011 yılında Funda Oral öncülüğünde Sulukule Çocuk Sanat Atölyesi’nde başladı. Biz projeye 2013’te dahil olduk ve Şölen grubuyla ortak bir çalışmamız oldu. Bir süre sonra yaşadığımız bazı sıkıntılardan dolayı ertelemek zorunda kaldık ancak ileride tekrar devam etmeyi düşünüyoruz.

- Gelecekle ilgili hayalleriniz neler?

Hayallerimizden bazı şarkı sözlerinde bahsediyoruz. Örneğin “Hamam” adlı şarkımızda “Artık okumam gerekli. Ben iyi bir öğrenci olacağım; Anneme iyi bir evlat.”; “Suç Mu?” adlı şarkımızda “Kaçma! Savaş, burada kal! Bu bataklığı yaşanacak bi’ yer yap!” diyoruz. Hayalimiz kapkara bir gelecek aydınlatıp okunabilir bir şekilde not olmak yani bizden sonraki nesil için iyi bir rol modeli olmak.  

KENAN İLE SÜRPRİZİMİZ VAR

- Kenan Doğulu ile yolunuz nasıl kesişti?

13. İstanbul Bienali’nde sanatçı Halil Altındere’nin “Wonderland” adlı video çalışmasıyla yer aldık. Kenan Doğulu bu videoyu izledikten sonra bizimle irtibata geçmek istemiş. Tesadüfen aynı günlerde Murat Çekem de arkadaşı Funda Abla (Oral) sayesinde bizden haberdar olmuş ve Kenan Doğulu’yu arayarak bizden bahsetmiş. Tanışmamız bu sayede oldu.

- Onunla çalışmak nasıldı? Sizi şaşırtan neler oldu?

Harikaydı, hâlâ öyle. Bizi en çok şaşırtan müziğimize tanıdığı özgürlük oldu. Bizi olduğumuzdan farklı bir şekilde göstermeye çalışmadı. Ayrıca müzik bilgisi ve tecrübesinin bize çok katkısı oldu.

- Beraber sahne alacak mısınız? Ya da düet çalışması gibi bir projeniz olacak mı?

Muhakkak düşünüyoruz. Sürprizlerimizi bekleyin. 

- Siz rap müziğinde hangi isimleri beğeniyorsunuz? 

Türkçe rap müzikte Hayki’yi çok beğeniyoruz. Büyüdüğümüz mahallenin etkisiyle günlük hayatımızda sadece rap değil, Müslüm Gürses ve Ahmet Kaya da dinliyoruz. Yeşil Oda, Rec Station, Emza, Burak Alkın, Hasan Say beğendiğimiz isimler arasında.

 

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım Kapalıçarşı’da esnafı ziyaret etti. Yıldırım, bir esnafın ‘Ş

'Şenol Güneş numara yapmaz başkan'

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Balat'ta Çukur izdihamı! İşte en çok sorulan soru

4 gün sadece muz yerseniz ne olur?