İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.7419
  • 5.5659
  • 197.66
  • 102.775
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

ALTAY: Yatırım yapmazsak sektör biter

Eğlence dünyasının en istikrarlı ismi o... On binlerce kişiyi eğlendiren, onlarca hite imza atmış biri Altay. Profesyonel kariyerinde 30. yıla merdiven dayayan Altay’la yeni albümü ‘Ziyaret’i konuşmak için buluştuk, müzik dünyasının altını üstüne getirdik. İşte Altay’ın keyifli röportajı...

x

- Son projeyi bize özetler misiniz? Ne zaman başladı, ne zaman çıkıyor?

Yaklaşık bir yıldır çalışıyoruz bu proje için. Dinleyicilerimize 20 tane şarkı sunuyoruz. ‘Ziyaret’in içinde bildikleri şarkılar da var, yeni şarkılarımız da var. Bu şarkılardan birine de klip çektik. Müzik Barış Artay’a, sözler Zeynep Sağdaş’a, aranjesi Alper Atakan’a ait. Şarkının adı ‘Kop Bi Gel’. Herhangi birine bir mesaj göndermek isterseniz, 
bu şarkıyla gönderebilirsiniz (gülüyor).

- Çok ciddi maliyetler albüm yapmak. Sizce müzik sektörü yatırım yapmaya değen bir sektör mü?

Benim için yatırım yapmaya değer, eğer bizler yatırım yapmazsak bu sektör biter. Doğru iş ister satıştan, ister sahneden kendini bir şekilde amorti ediyor.

- Kaç yıl oldu bu sektöre gireli?

80’lerde küçük sanatçılar furyası olduğu dönemde de ben düğün salonlarında, kafelerde şarkı söylüyordum. O zamanları saymazsak 29 yıl oldu.

- Neredeyse 30 yıl... Bu sektörde önemli kırılma noktalarına tanıklık ettiniz. Nasıl özetlersiniz Türkiye’deki müzik ve eğlence sektörünü bize?

Genç ve dinamik bir nüfusumuz var. Bu durum müzik sektörünü ciddi anlamda ayakta tutuyor. Global anlamda sektör şekil değiştiriyor. Bizim zamanımızda arabalarda büyük kasetler vardı, sonra o teybe döndü, sonra CD’ye döndü, şimdi de dijital platformda satılıyor. Bunu takip edip yakalayabiliyorsan iyi bir dinleyici oluyorsun. Ama asıl önemli olan, sektörü ayakta tutan şey yapılan iyi şarkılar. Her şey yalan, şarkılar gerçek.

ÇALIŞMAKTAN EĞLENEMİYORDUK

- Zirvede kalmanızın sırrı nedir? 

Ben işimi çok seviyor ve saygı duyuyorum. İşim de ona gösterdiğim saygıyı bana bu şekilde iade ediyor. Nasıl saygı duyuyorsun dersen, hâlâ prova yapıyorum, hâlâ repertuvarlar hazırlıyorum. Özel gecelerimizi hazırlarken, nasıl insanın bedenine özel kıyafet hazırlanıyorsa bizde o şekilde hazırlıyoruz. 

- ‘Terzi kendi söküğünü dikemez’ derler. Siz eğlence dünyasının hızlı olduğu dönemde, 90’larda kimleri dinlerdiniz, nasıl eğlenirdiniz?

Aslında biz o zamanlar 7 gün çalıştığımız için kimseyi dinleyemiyorduk. 15 yıldan fazla haftada 7 gün, bunun yaklaşık 5 senesi de gecede 2 yerde sahne aldım. O dönemde benimle beraber Kenan Doğulu, Fatih Ürek gibi isimler vardı. Ama çalışmaktan eğlenmeye fırsat  bulamıyorduk.

‘KIYAK’LA SAHNEYE ÇIKILMAZ

- Yeni jenerasyonda kimleri başarılı buluyorsunuz, kimlerin sahnesini beğeniyorsunuz?

Yeni jenerasyonda çok iyi arkadaşlarım, kardeşlerim var. Çok yeni olmamakla beraber Murat Dalkılıç var, Berkay ve Deha var. Arabesk müzikte çok başarılı bulduğum Serkan Kaya var. Unuttuğum arkadaşlarım kusura bakmasın lütfen ama her tarzda başarılı sanatçılar var ve devamı geliyor. Zaten insanlar tesadüfen bir yerde değiller. Bizim meslekte ‘kıyak’la sahneye çıkılmaz.

- Bu mesleği yaptığınız için pişman olduğunuz oldu mu? Bu mesleğin en zor yanı nedir?

Asla. Dünyaya bir daha gelsem yine bu işi yaparım. En zor yanı zamanınız yok. 24 saat onunla yaşamak zorundasın. Bence dünyadaki en güzel mesleklerden biri, en zor mesleklerden biri ama sadece onlardan biri, en zoru değil. Bence en zor meslek yerin 3 km altında çalışmak, oradan maden çıkartmak. Büyük saygı duyuyorum o insanlara.

- Peki bu mesleğin, sizi en çok motive eden ve aşkla bağlanmanızı sağlayan tarafı nedir?

Maddi tarafı iyi ama çok yatırım yaptığın için o durum seni aşağı çekebiliyor. Manevi tarafı çok değerli benim için. Karşındaki insanlar seni hiç düşünmeden seviyorlar. Bundan daha güzel bir tarafı olamaz.

 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
Fransa sokakları grev olayları nedeniyle karıştı. Geçtiğimiz ay başlayan grevler, iş bırakmalarla de

Fransa´da polislerden protestoculara dayak

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Sancaklar Cami ödüle doymuyor

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

En Çok Okunanlar