• $ 5,9025
  • € 6,6388
  • 254.515
  • 90.787
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Türklerin ilk basılı atlası Norveç’te ortaya çıktı

Norveç Ulusal Kütüphanesi’ndeki depoda uzun yıllardır saklanan atlasın, Türkler ve Müslümanlar’ın ilk basılı atlası “Cedid Atlas Tercümesi” (1803) olduğu belirlendi.

Norveç Ulusal Kütüphanesi'nde çalışan Anders Kvernberg, kütüphanenin varlığından habersiz bir şekilde yıllardır deposunda sakladığı atlasın Türkler'in ve Müslümanlar'ın ilk basılı atlası olan "Cedid Atlas Tercümesi" olduğunu ortaya çıkardı. Kvernberg, 1803'te Osmanlı'nın başkenti İstanbul'da sadece 50 adet basılan ve şu an dünyada sayılı kopyası bulunan atlası sosyal medyanın yardımıyla keşfetti. Yaklaşık 150 bin harita ve atlasın yer aldığı kütüphanede, Osmanlı İmparatorluğu'na ait 1803 tarihli bir atlas farkeden Kvenberg, atlasın fotoğrafının sosyal paylaşım platformu Reddit'te paylaştı. Paylaşımından bir süre sonra Reddit'teki başka bir kullanıcının da aynı atlastan bir sayfa paylaştığını gören Kvernberg, yorum yapan bir kullanıcısı sayesinde kitabın isminin "Cedid Atlas Tercümesi" olduğunu öğrendi.

TEK BASKI YAPILMIŞ
Sabah gazetesinin haberine göre; Dünyanın en nadir atlaslarından birini keşfettiğini anlayan Kvernberg, yaşadığı anı şu ifadelerle anlattı: "Haftalar öncesinde elimde tuttuğum atlasın, Reddit'tekinin aynısı olduğunu farkettim. Hemen depoya onun yeniden basım veya sonraki baskı olup olmadığını kontrol etmek için indim. Ancak hakiki eski kâğıt ve deriydi. Tek baskı yapılmış ve yeniden basılmamış. Dünyada 14 kopyası bulunuyor. İşte bu kalbinizi çarptırıyor."

ORİJİNALLİĞİ TESCİL EDİLDİ
Anders Kvernberg, durumu kütüphane yetkililerine bildirdikten sonra atlas üzerinde incelemeler yapıldı ve orijinalliği tescil edildi. Cedid Atlas Tercümesi'nin 15'inci kopyası olarak kaydedilen atlası, Norveç'e getirenin Oslolu bir tekstil ithalatçası olduğu kaydedildi.

Tüccarın, bir zamanlar Osmanlı Devleti'nin parçası olan Arnavutluk ve Güney Yugoslavya'ya 1930'lu yıllarda yaptığı gezi sırasında aldığı tahmin edilen atlasın, 1950'li yıllarda Norveç Ulusal Kütüphanesi'ne bağışlandığı belirtiliyor. Uzmanlar tarafından incelemeye alınan haritanın, dijital ortama aktarılmasının planlandığı açıklandı.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Milli Savunma Bakanlığı Babalar Günü içi,n duygulandıran bir video yayımladı</p>

Mehmetçik´ten Tüm Babalara Mesaj Var!

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Rus lider Putin’den Çinli mevkidaşı Xi Jinping’e sürpriz

Göbeklitepe'de yeni rekor