İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.0795
  • 5.0103
  • 175.26
  • 110.932
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Suriyeli kadınların el emeği göz nuru ürünleri Yenikapı Metrosu’nda

“Suriyeli Kadınların 8 Mart Sergisi”nde Kızılay Toplum Merkezleri’ndeki atölyelerde üretilen tahta boyama ürünleri, takılar, abiye kıyafetler, resimler ve çocuklar için yapılan oyuncaklar sergileniyor. Sergide 233 parça el sanatları ürünü yer alıyor.

x

Kızılay Toplum Merkezleri’nde misafir edilen Suriyeli kadınların ürettiği ürünlerden oluşan “Suriyeli kadınların 8 Mart Sergisi”  İstanbul Yenikapı Metrosu’nda açıldı. Serginin açılışına Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Kızılay Genel Sekreteri Hüseyin Can, Metro İstanbul yöneticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Açılışa Metro müzisyenleri de ezgileriyle destek verdi. 

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Kızılay olarak kadınların yükünü ve ıstırabını hafifletmek için çalıştıklarını belirterek şunları söyledi: "Suriyeli kadın kardeşlerimizin el emekleriyle üretmiş oldukları, hayatlarını idame ettirmek için bizim onlara öğrettiklerimiz, el sanatları eserleri burada sergileniyor. Bu aslında bir hayat mücadelesi. Hayata tutunmaya çalışan Türkiye'deki bu Suriyeli misafirlerimiz, Kızılay’ın açmış olduğu Toplum Merkezlerinde, hem Türkçe eğitim alarak Türkçe öğreniyorlar hem de meslek ediniyorlar. Burası aslında bir uyum merkezi. Türkiye'deki hayat şartlarına, yasal düzenlemelerine onları alıştırmak için vatandaşlık ödevlerini öğretiyoruz."

Kınık, "Dünyanın sıkıntılarını, savaşların acılarını, yoksulluğun ıstırabını en fazla kadınlar çekiyor. Yemen'de Doğu Afrika'da, Güney Sudan'da, Mali'de, Suriye'de, Irak'ta bütün bu coğrafyalarda ki savaşın en ağır yükünü, en kirli yüzünü maalesef kadınlar kucaklıyor, sırtlıyor" diye konuştu.

233 parça el sanatları ürününün yer aldığı “Suriyeli Kadınların 8 Mart Sergisi”nde  savaş mağduru kadın ve çocukların Kızılay Toplum Merkezleri’nde savaş travmasını atlatmaları için terapi amaçlı eğitimini aldıkları, sanat ve tasarım ürünleri sergileniyor. Sergide; Türkiye genelinde 7 ilde faaliyet gösteren Kilis, Şanlıurfa, Konya, Ankara, Bursa ile İstanbul Sultanbeyli ve Bağcılar Kızılay Toplum Merkezleri’ndeki atölyelerde üretilen tahta boyama ürünleri, takılar, abiye kıyafetler, resimler ve çocuklar için yapılan oyuncaklar yer alıyor. 

Türkiye genelinde 7 ilde bulunan Kızılay Toplum Merkezleri çatısı altında; kentlerde yaşayan Suriyelilere yönelik olarak Türkiye’ye uyum eğitimi (yasal hakları ve insani hizmetlerle ilgili bilgilendirme), Türkçe dil eğitimi, bireysel ve grup psikososyal destek aktiviteleri, grup terapileri, bireysel terapiler, çocuklar için drama, müzik ve atölye çalışmaları ve kadınlar için bilgilendirme toplantıları, el sanatları, giyim üretim, sanat ve tasarım eğitimleri, kuaförlük, saha çalışmaları (ihtiyaç tespiti vb.), vaka takibi, koruma gibi faaliyetler yürütülüyor.  

CHP´li vekiller İP´e geçiyor

CHP´li vekiller İP´e geçiyor

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

TSK Cinderes'in tam ortasına kurdu!

En Çok Okunanlar