• $ 5,665
  • € 6,3544
  • 258.285
  • 101849
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Paris'te 'Anadolu Festivali' düzenlenecek

Fransa'nın başkenti Paris'te 28-30 Eylül tarihleri arasında ilk kez dev bir Türkiye festivali düzenlenecek.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nin girişimiyle düzenlenecek "Anadolu Festivali", Paris'in ünlü park ve sergiler sarayı "Parc des Expositions Villepinte"de 10 bin metre karelik kapalı ve 8 bin metre karelik açık alanda gerçekleşecek.
        
Festivalin açılışını AB Bakanı ve Başmüzakereci Eğemen Bağış yapacak.
        
Anadolu kültür mozaiğinin bir parçası olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı da festivale katılarak bir ilke imza atacak.
        
Başbakanlık Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, AB Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Konya Büyükşehir Belediyesi, İzmir Expo 2020 gibi önemli kurum ve kuruluşlar ilk defa özel tanıtım alanlarıyla Fransa;da bir etkinliğe katılacak.
        
-Festival teması; İstanbul-
        
Bu yıl festival için İstanbul teması seçildi. Festival dolayısıyla kurulacak standlara, Kapalıçarşı, Kız Kulesi ve Ortaköy gibi İstanbul'un gözde turistik ve tarihi mekanlarının giydirmeleri yapılarak, ziyaretçilere kısa bir İstanbul gezisi sunulacak.
       
Önümüzdeki yıllarda da tekrarlanması beklenen festival, Türkiye kültürünü, tarihini ve sanatını Fransızlara daha iyi tanıtmayı hedefliyor. Anadolu'nun kendine has dokusunu Fransa'ya taşıyacak festivalle, Fransız ve Türklerin birbirlerini daha iyi tanımasına olanak sağlaması hedefleniyor.
       
Üç gün sürecek festival kapsamında Mustafa Ceceli'nin konser vermesi, Türkiye'den gidecek mehteran takımının da gösteri sunması bekleniyor.
        
Festival boyunca, Türkiye'yle ilgili film gösterimleri, konferanslar, sempozyumlar düzenlenecek ve geleneksel Türk mutfağı Fransızlara tanıtılacak.
        
Hacivat ve Karagöz, halk oyunları, kılıç kalkan ekibi, sema gösterisi, ney dinletisi gibi etkinliklerin de yer alacağı festivalde ebru, hat, telkari, cam üfleme, çömlekçilik, bastonculuk, çini, lületaşı gibi sanatlar Fransızlara tanıtılacak. Festivalin bir diğer önemli hedefi ise; Fransa'da yaşayan Türk vatandaşlarının siyasi hayata katılımı konusunda bilinçlendirme yapmak.

AA
 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Olay, Zhejiang bölgesindeki Huzhou şehrinde meydana geldi. Göl kenarında bulunan hangara gece giz

Dünya Bu çocuğu Konuşuyor! Uçağı Çalmaya Çalıştı...

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor