HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 5,3534
  • 6,0857
  • 209.565
  • 94.082
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

İstanbul'un rengine aşık

Bugüne dek 300’e yakın tablosuyla İstanbul'u eserlerinde en çok konu edinen İngiliz ressam Ned Pamphilon, yeni sergisiyle 5 yıl sonra yeniden İstanbul'da. “Bana Pampiloğlu deyin” diyen sanatçıyla şehre olan aşkını konuştuk…

x

SERAY ŞAHİNLER
seray.sahinler@aksam.com.tr

İngiliz ressam Ned Pamphilon gençlik yıllarında seyahat için İstanbul’a geldi. Burada bir Türk kızına âşık oldu. Aşkı karşılık bulmadı fakat onun peşinden dolaştığı İstanbul’da boğazın engin maviliğiyle tanıştı. Sonrasında da İstanbul’un günlük hayatını tuvale yansıtmaya başladı. Bugüne dek imza attığı 300’e yakın eseriyle İstanbul için en fazla tablo üreten yabancı ressam oldu. Sanatçı 5 yıllık bir aradan sonra “Sanat İstanbul İçin 0216" sergisiyle Selin Yapı sponsorluğunda yeniden İstanbul’da. Sergi 29 Mart'a kadar Palladium AVM'de görülebilecek.

Nasıl başladı bu serüven? Nereden geliyor İstanbul ilgisi? 
İstanbul’a dışarıdan gelen yabancı biri bu kültürü dünyaya nasıl tanıtır diye düşünüp İstanbul resimleri yapmaya başladım. Çünkü İstanbul’un renkleri beni çok etkiliyor. Bunu anlamak için ortasından nehir geçen başka ülkelere bakın. Hiçbirinin İstanbul’a benzemediğini göreceksiniz. 1994'te geldiğimde İstanbul’a Boğaz’da bir kayığın üzerinde âşık oldum. O günden beri bu şehri seviyorum. 

En çok nereleri ve neyi çizdiniz? 
Boğaz ve çevresi ile Sultanahmet’i resmettim. Ayasofya ve Sultanahmet Camisi de en çok resmettiğim yerler. İstanbul’un simitçileri, bebelere baloncuları, mısırcıları, tramvayı beni etkiliyor. Bir gün içinde her insanın baktığı, yaşadığı ve dokunduğu İstanbul’u seviyorum. Aslında sabahleyin evinizden çıkın, İstanbul orada bin bir rengiyle sizi bekliyor. 

Bu şehir yazar, şair, müzisyen birçok sanatçıya ilham verdi. Siz nasıl bir ilham alıyorsunuz? 
İstanbul’un günlük hayatını içime sindirerek yaşıyorum. Bakın size bir sır vereyim. Diyelim moraliniz bozuk, elinize bir bardak çay alıp bir vapura atın kendinizi, boğazda gezin, bir kıtadan diğerine bakın, milyonlarca farklı yaşamı düşleyin, köprülerini inceleyin. Yürüyüş yapanlar, balık tutanlar, çay içenler, yalılardaki hayatları düşleyin. İnanıyorum ki dünya üzerinde gezebildiğim kadar ancak İstanbul gibi birkaç şehir insanı bu kadar farklı özellikleriyle eğlendirebilecektir. 

İstanbul’la ilgili tablolarınız dünyadaki farklı yerlerde sergileniyor mu? Nasıl tepkiler alıyorsunuz?
İngiltere’de açtığım sergilerde İstanbul temalarım inanılmaz beğeni topladı. Özellikle Boğaz ve Boğaz’ın etrafındaki hareketli ve renkli yaşam eserlerime önemli bir talep oluşturdu. Sırada birlikte çalışmak isteyen bazı şehirler var. İstanbul buradan ve dışardan gözüktüğü gibi Ortadoğu ve Avrupa için önemli bir yıldız. 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
Sakarya´nın Arifiye ilçesinde bulunan lastik fabrikasındaki sendika temsilciliğinde, Lastik- İş Gene

Lastik-İş Genel Başkanı´nın vurulduğu kavga kamerada

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Kandil günleri Kandil ne zaman, 19 Kasım ne kandili pazartesi günü Mevlid Kandili mi

Korkulan o hastalığa çare bulundu!

En Çok Okunanlar