İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.8245
  • 5.6252
  • 189.35
  • 93002
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Octet ticarette çek-senet devrine son veriyor

Bankalar, alıcı ve satıcı arasında köprü görevi üstlenerek dijital ortamda güvenli ticaretin yolunu açan Octet Türkiye’ye geldi. Firmanın oluşturduğu platform, çek ve senetle ticarete bir son verecek gibi görünüyor...

ÖZGÜL ÖZTÜRK

Avustralya ve Asya Pasifik Bölgesi’nin önde gelen tedarik zinciri yönetimi ve finansmanı platformu Octet, Türkiye’de faaliyet göstermeye başladı. 73 ülkeden 30 bin işletmeyle yıllık 2 milyar doların üzerinde bir işlem hacmine sahip olan şirket, bankalar, alıcı ve satıcı arasında köprü vazifesi görerek, çek ve senetle ticarete bir son verecek.

Eylülde başladı

Octet’in dijital platformuyla, özellikle KOBİ’lerin ek işletme sermayesi kaynaklarına erişimi kolaylaşırken tahsilat sıkıntısı da bitecek. BDDK’dan aldıkları izinle eylülden itibaren Türkiye’de faaliyet göstermeye başladıklarını anlatan Octet Türkiye Genel Müdürü Selim Seval, ilk kez uygulanacak olan sistem hakkında şu bilgileri verdi:

Aracı vazifesi görecek

“Platform, bankalarla ürününü satmak isteyen firmalar ve ürün almak isteyen firmalar arasında bir aracı vazifesi görecek. Octet üzerinden alım yapan KOBİ’ler, tedarikçisine kredi kartıyla 12 aya varan taksitlerle ödeme imkanı yakalarken, tedarikçi işletmeler de fatura bedelini vadesinde nakit olarak tahsil edebilme şansını yakalıyor.”

Sistemin sunduğu avantajlar

- Octet sistemi sermayesi eksikliği ve tahsilat sorununa çözüm sunuyor.

- Octet portalına üye olan satıcı KOBİ parasını nasıl ve hangi vadede alabileceğini biliyor. 

- Bankalar şubesi olmayan yerlerdeki KOBİ’lere dahi güvenle kredi limiti açabiliyor.

- Maddi teminat veremedikleri için ucuz kredi kaynaklarına erişimleri kısıtlı olan KOBİ’ler, Octet portalı sayesinde daha yüksek ve daha uygun işlem limitlerine kavuşuyor.

- KOBİ’ler yüzde 12’ye varan oranlarda daha uygun fiyatlarla ürün alma şansı yakalıyor.

Ücretsiz kayıt yapılıyor

Selim Seval, Octet’in sadece güvenilir firmaları platformuna üye yaptığına dikkat çekti. İşletmelerin Octet’e herhangi bir kurulum yapmaksızın, online olarak ücretsiz kayıt olup, 24 saatte kullanabildiğini anlatan Seval, sisteme üye olan KOBİ’lerin yüzde 12’ye varan oranlarda daha uygun fiyatlarla ürün alma şansına kavuştuklarını belirtti.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
 Türk Özel Kuvvetleri’nde görev alan askerlerin tavsiyeleri doğrultusunda geliştirilen yerli üretim

Filipin polisi Türk malı silah kullanacak

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

1 milyon e-postayla suikast! İşte Adnan Oktar'ın korkunç yüzü

F-35'lerle ilgili Türkiye'ye güzel haber

En Çok Okunanlar