İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.0795
  • 5.0103
  • 175.26
  • 110.932
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

KOBİ'ler savunmanın da yükünü omuzluyor

Savunma ve havacılık sanayiinde faaliyet gösteren KOBİ’ler, artan kabiliyetleriyle önemli sorumluluklar üstleniyor. KOBİ’ler Türkiye’deki kazanımları ve elde edilen başarılardan cesaretle uluslararası pazarlara da açılmaya başladı.

Savunma ve havacılık sanayiinde faaliyet gösteren küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ), hem sektöre önemli katkılarda bulunuyor hem de yeni sorumluluklar için niteliklerini artırıyor. Ostim Savunma ve Havacılık Kümelenmesi Derneği (OSSA) Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Ertuğ, Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın (SSM) yerli katkı ve KOBİ payının artırılmasına yönelik politikalarının ASELSAN gibi ana sanayi firmaların da desteğiyle olumlu sonuçlar verdiğini söyledi.

‘ÜRETİME HAZIRIZ’ MESAJI 

Sanayideki firmaların savunma sektörüne nitelikli tedarikçi olabilmeleri için durum analizlerinin yapılması ve gelişme planlarının oluşturulması amacıyla hayata geçirilen Endüstriyel Yetkinlik Değerlendirme Projesi’yle (EYDEP) alt yüklenicilerin büyümesinin önünün açıldığına dikkati çeken Ertuğ, bu projeyle KOBİ’lerin sektörden daha fazla pay alabileceklerini vurguladı. Ertuğ, savunma sanayiinde yer alan alt yüklenici firmaların geliştirdikleri kabiliyetlerle farklı sektörlerde de üretime hazır olduğu yönünde güçlü bir mesaj verdiklerini belirtti.

8 kat büyüme gerçekleştirildi

Ertığ, şöyle devam etti: “ASELSAN’ın sağladığı tedarikçi finansman modeli yaklaşımları gibi gerek kredi tarafında gerekse ana yüklenici firmalar tarafından sağlanan eğitim anlamında önemli ilerlemeler kaydedildi. 2007’den bu yana 8 kat büyüme gerçekleştirildi. Edindiğimiz deneyim ve tecrübelerle KOBİ’ler olarak, yalnızca savunmada değil elektronikte, otomotivde, enerjide de üretime hazırız.”

Fırsatlar değerlendirilmeli

ASELSAN, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) gibi savunma sanayinin ana yüklenicileriyle kurulan iş ilişkileri ve işbirliklerinin KOBİ’lere katkısına değinen Ertuğ, bu süreçlerde gerçekleştirilen eğitimlerle KOBİ’lerin hem ürün kalitesinin arttığını hem de üretilen ürünlerin uluslararası standartlara uygun hale geldiğini anlattı. Ertuğ, aynı zamanda önemli birer uluslararası oyuncu olan ASELSAN, TUSAŞ gibi firmaların yarattığı fırsatların değerlendirilmesi gerektiğini dile getirdi. Ertuğ, “EYDEP’le KOBİ’ler rahat bir nefes alacak. Savunmada KOBİ payı artırıldı” dedi. 

5 binin üzerinde iş görüşmesi yapıldı

MİTHAT Ertuğ, KOBİ’lerin Türkiye’deki kazanımlar ve elde edilen başarılardan cesaretle uluslararası pazarlara açılmaya başladığını söyledi. Ankara’da her yıl gerçekleştirilen Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İş Birliği Günleri’nin (ICDDA) KOBİ’leri Airbus, Boeing, Rolls-Royce gibi uluslararası firmalarla buluşturduğunu ifade eden Ertuğ, 5 binin üzerinde iş görüşmesi gerçekleştirilen bu organizasyonun büyümeye ve istihdama katkı sağlandığını belirtti. ICDDA gibi organizasyonların KOBİ’lerin kurumsallaşmasına katkıda bulunduğuna işaret eden Ertuğ, “Uluslararası firmalarla iş ortaklıkları yapmak KOBİ’lere özgüven getirdi. Yurtdışında iş imkanları var. Yurtdışında çeşitli ülkeler bize yer teklif etti” diye konuştu. 

IDEF 2017 kapsamında Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile ASELSAN arasında imzalanan, M60T Tanklarının Ta

TSK´yı uçuracak sistem! 40 mm bomba atarlar yolda

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Rus balıkçıların yakaladığı garip yaratıklar

İkinci el araç satışlarında Yargıtay'dan çok önemli karar