İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.729
  • 5.491
  • 194.43
  • 93043
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

İspir fasulyesi 12 bin kişinin geçimini sağlıyor

Erzurum'un İspir ilçesinde yetiştirilen ve 5 yıl önce Coğrafi İşaret Tescil Belgesi alarak markalaşan İspir fasulyesi 12 bin kişinin geçimini sağlıyor.

Erzurum'un İspir ilçesindeki yaklaşık 90 köyde yılda ortalama 200 ton üretilen ve 2012'de Türk Patent Enstitüsünden Coğrafi İşaret Tescil Belgesi alarak markalaşan İspir fasulyesi, Türkiye'nin bir çok iline satılıyor. 

İspir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Süphan Şahin Feyizoğlu, AA muhabirine, 2008 yılında oda olarak İspir fasulyesinin tescili için başvuruda bulunduklarını belirterek, "İspir fasulyesi için 2012 yılında tescil ruhsatımız tamamlandı, 2013'te de Bakliyat Eleme ve Paketleme Fabrikası'nda paketleme yaparak Türkiye'de paketli şekilde satışına başladık." dedi.

İlçedeki çoğu köyde İspir fasulyesi üretildiğini dile getiren Feyizoğlu, "Fasulyemiz ilçedeki yaklaşık 90 köyde üreticilerce yetiştirilip satışa sunuluyor, yaklaşık 12 bin kişinin geçim kaynağı oldu. İlçe halkının yüzde 80'i, geçimini yılda ortalama 200 ton üretilen İspir fasulyesinden sağlıyor." diye konuştu.

İspir fasulyesi AB yolunda
Feyizoğlu, İspir fasulyesinin ihraç edilebilmesi için kısa süre önce Avrupa Birliği'ne (AB) müracaat ettiklerini kaydetti.

İlçede esnaflık yapan Bayram Araz da aylık ortalama 500 kilogram İspir fasulyesi sattığını aktararak, "Burada yöresel ürünler satmaktayım, işlerimiz şükürler olsun çok iyi. Önemli olan üründe kalite olması. Vatandaşlarımız sahte ispir fasulyesi satanlara kanmasın" şeklinde konuştu.

AA

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
Muharrem İnce´nın seçim şarkısının Yunan halk türküsü olduğu ortaya çıktı

Muharrem İnce´nın seçim şarkısının Yunan halk türküsü olduğu ortaya çıktı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

En Çok Okunanlar