İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.0491
  • 4.9954
  • 174.93
  • 112.122
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

79 ilde 14 bin 400 KOBi finansmandan yararlandı

AB Türkiye Delegasyonu Elçi Müsteşarı Simona Gatti, AB’nin desteklediği proje kapsamında 79 ilde toplam 14 bin 400 KOBİ’nin sağlanan finansmandan yararlandığını vurguladı. Projelerde kadın istihdamı dikkat çekiyor.

AB Türkiye Delegasyonu Elçi Müsteşarı Simona Gatti, AB’nin Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın hakları alanında bugüne kadar tahsis ettiği bütçenin 220 milyon euro olduğuna dikkati çekerek, projede AB’nin 32 milyon euro hibe fonuyla katkı sağladığını söyledi. Gatti, projede finansmanın başarılı şekilde kullanıldığını ve 79 ilde 14 bin 400 KOBİ’nin finansmandan yararlandığını vurgulayarak, destekledikleri projelerin kadınların siyasete katılması, finans kaynaklarına erişim, çocuk bakımı, iş ve özel hayatın dengelenmesi, eğitim ve tüm sektörlerde kadınların çalışma hayatına girmeleri gibi alanlarda oldukça olumlu sonuçlar verdiğini ifade etti.

KADINLAR HAREKETE GEÇMELİ

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin desteklenmesi konusunda kararlı olduklarına işaret eden Gatti, “Türk hükümetinin bu yönde gösterdiği önemli çabaları ve attığı iddialı adımları takdir ediyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda ilerlememiz gereken çok uzun bir yol var ancak asıl başarı bu kadınların cesaretle harekete geçmeleri ve hayallerini gerçekleştirmek üzere çalışmaya hazır olmalarıdır” dedi.

30 projeye 1 milyar euro 

Özhan, bankanın 2009’dan bu yana Türkiye’de olduğunu anımsatarak, şöyle konuştu: “Bugüne kadar Türkiye’de 240’ın üzerinde projede 9.5 milyar eurodan fazla finansman sağladık. Türkiye’nin en büyük yatırımcılarından biri olduğumuzu söyleyebilirim. Bu yıl Türkiye’de toplam hacmi 1 milyar euro olan 30 projeye imza attık. Yıl sonuna kadar Türkiye’deki yatırımlarımızın 1.5 milyar euroyu aşmasını bekliyoruz.” 

Program 15 bin kadına ulaştı

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Ankara Temsilcisi Hüseyin Özhan, Türkiye’nin, bankanın faaliyet gösterdiği ülkeler arasında ilk sırada geldiğini belirterek, “Bu yıl Türkiye’de toplam hacmi 1 milyar euro olan 30 projeye imza attık. Yıl sonuna kadar Türkiye’deki yatırımlarımızın 1.5 milyar euroyu aşmasını bekliyoruz” dedi. Özhan, EBRD ve program ortaklarının 300 milyon euro kredi sağladığı Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği programı kapsamında yaklaşık 15 bin kadının finansmana ve danışmanlık hizmetlerine ulaştığını ifade etti.

Çarşamba akşamlarının vazgeçilmezi Diriliş Ertuğrul´da Ertuğrul Bey´in Sadettin Köpek´in öldürdüğü s

Diriliş Ertuğrul´da rekor kıran sahne

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

AK Parti, yaptırdıkları son anketi açıkladı