• $8,0911
  • €9,7751
  • 461.367
  • 1362.98

ipek yolu  
haberleri

ipek yolu ile ilgili tüm haberleri ve son dakika ipek yolu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Türkiye; Yeni İpek Yolu'nda üretim ihracat, lojistik ve yönetim merkezi olarak öne çıkıyor">
Türkiye; Yeni İpek Yolu'nda üretim ihracat, lojistik ve yönetim merkezi olarak öne çıkıyor

Türkiye; Yeni İpek Yolu'nda üretim ihracat, lojistik ve yönetim merkezi olarak öne çıkıyor

Çin'e yatırım yapmayı planlayan Türk şirketlerine iş modelleri ve hangi alanlarda avantaj sahibi olabileceklerine yönelik bir yol haritası sunan Platin Dergisi Uluslararası Yatırım Hamlesi webinar serisinin ilki, ‘Yeni İpek Yolu'nda Türkiye ve Asya' başlığıyla gerçekleştirildi.

Yeni Zigana Tüneli'nin yüzde 81'i tamamlandı">
Yeni Zigana Tüneli'nin yüzde 81'i tamamlandı

Yeni Zigana Tüneli'nin yüzde 81'i tamamlandı

Gümüşhane-Trabzon arasını 40 dakikaya indirecek olan Yeni Zigana Tüneli'nin yüzde 81'i tamamlandı. Tünel; dünyanın ikinci, Avrupa'nın ise en uzun çift tüplü karayolu olarak kayıtlara geçecek.

Başkan Erdoğan: Çok farklı ses getirecek">
Başkan Erdoğan: Çok farklı ses getirecek

Başkan Erdoğan: Çok farklı ses getirecek

Başkan Erdoğan, İpek Yolu Uluslararası Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Merkezi Açılışı'nda konuşuyor.

2 bin yıllık İpek Yolu otopark oldu">
2 bin yıllık İpek Yolu otopark oldu

2 bin yıllık İpek Yolu otopark oldu

İzmir Konak'ta M.Ö. 1'inci yüzyılda Antik Roma döneminde yapıldığı düşünülen yaklaşık 2 bin yıllık İpek Yolu'nun üzerine her hafta Eşrefpaşa pazaryeri kuruluyor. Bunun yanı sıra tarihi yol, hem pazar esnafı hem de bölge halkı tarafından otopark olarak da kullanılıyor.

Osmanlı'nın İpek Yolu">
Osmanlı'nın İpek Yolu

Osmanlı'nın İpek Yolu

Osmanlı İmparatorluğu'nun temellerinin atıldığı Domaniç ile Söğüt arasındaki 86 km'lik ilk göç yolu turizme kazandırılıyor. Tarihi güzergahta, kamp alanları, konaklama tesisleri ve karavan parkları yer alacak.

Çin ve Hindistan arasında neler oluyor?">
Çin ve Hindistan arasında neler oluyor?

Çin ve Hindistan arasında neler oluyor?

Çin ve Hindistan arasında savaş mı çıkacak? Hindistan'In kuzeydoğusundaki Ladakh bölgesinde Çin ve Hint askerleri arasında çıkan çatışmada 3 Hint askeri hayatını kaybetti. Çin ve Hindistan arasındaki 3 bin 500 kilometrelik sınır hattının büyük bölümü iki ülke arasında egemenlik tartışmalarına neden oluyor. Pekin yönetimi “Güney Tibet” olarak adlandırdığı Hindistan'ın Arunaçal Pradaş eyaletinde 90 bin kilometre karelik bir toprakta hak iddia ediyor. Yeni Delhi yönetimi ise Aksai Chin platolarını kapsayan 38 bin kilometre kare Çin tarafından işgal ediliyor diyor. Uzun yıllardır süregelen görüşmelere rağmen bir çözüm bulunabilmiş değil. Yaşanan son olaylarda Çin Hindistan'ı provakatif saldırı düzenlemekle suçladı ve sorunu barışçıl yollarla çözmek istediklerini açıkladı. Peki gerilimin asıl sebepleri neler? Bu bölgeler neden tartışma konusu oluyor? SETA Dış Politikalar Uzmanı Yusuf Emre Koç AKŞAM TV'ye değerlendirdi.

Avrupa'nın en uzunu olacak Zigana Tüneli'nin yüzde 68'i tamamlandı">
Avrupa'nın en uzunu olacak Zigana Tüneli'nin yüzde 68'i tamamlandı

Avrupa'nın en uzunu olacak Zigana Tüneli'nin yüzde 68'i tamamlandı

Doğu Karadeniz Bölgesi'ni Orta Doğu, Kafkaslar ve İran'a bağlayan tarihi İpek Yolu'nun geçtiği güzergahta; tamamlandığında dünyanın ikinci, Avrupa'nın ise 14,5 kilometreyle en uzun çift tüplü kara yolu tüneli olacak Yeni Zigana Tüneli inşaatının yüzde 68´i tamamlandı.