• $7,4628
  • €9,0092
  • 410.295
  • 1531.05
27 Ağustos 2012 Pazartesi 01:50 | Son Güncelleme:

Ünal'ın yüzünde darp izi var

Ünal'ın yüzünde darp izi var

SURİYE'NİN Halep kentinde, Filistinli gazeteci Beşşar Fehmi ile birlikte 2 hafta önce kaybolan Türk kameraman Cüneyt Ünal'ın görüntüsü, Suriye'nin resmi televizyon kanalı El-Ahbariye'de yayımlandı.

Irak'ın El-Hurra televizyonu adına görev yapan Ünal'ın ne zaman çekildiği tam olarak belli olmayan görüntülerinde yüzünde darp izleri görülüyor. Zorla yaptırıldığı belli olan Türkçe konuşması Arapça altyazıyla yayımlanan Ünal'ın görüntüde; 'İstanbul'dan Hatay'a uçakla geldim. Hatay'dan Kilis'e arabayla geldim. Kilis'ten Azez Köyü'ne silahlı grupla birlikte geçtim. Hepsinin elinde silah vardı. Silahlı grupların içinde, Çeçenli, Libyalı, Katarlı, Suudi Arabistanlı gruplar vardı'' dedirtiliyor. Ünal'ın yaşadığı tedirginlik görüntülere de yansıyor. Görüntüde Ünal, terörist olarak lanse ediliyor ve elinde roketatarlı bir fotoğrafı da yer alıyor.
Ünal'ın eşi Nuran Ünal, eşinin Suriye devlet televizyonunda yayınlanan konuşmasının baskı altında yapıldığını söyleyerek, ''Bunlar hep ezberletilmiş şeyler. Orada bir fotoğrafı var. Onun da fotomontaj olduğunu biliyorum. Cüneyt sadece işini yapıyor. 17 yıllık kameraman. Öyle bir fotoğrafı yok. Bunların hepsi onlar tarafından yapılan bir propaganda' dedi.
Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Atilla Sertel,  Ünal'ın bir an önce esaretten kurtarılmasını istediklerini belirtti.

SURİYE REJİMİ SORUMLU
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Ünal'ın  durumuyla yakından ilgilendiklerini ifade ederek, 'Yayınlanan görüntülere baktığınızda dikte edilmiş bir açıklama yapılıyor. Bu daha öncede ortaya konan bir senaryo. Bu görüntülerden sonra kameraman arkadaşımızın sağlığından birinci derecede Suriye sorumludur' dedi.
Davutoğlu, CHP milletvekili Hurşit Güneş'in Apaydın Kampı'na girişine izin verilmemesiyle ilgili açıklamalarına ise şu karşılığı verdi: 'Milletvekillerimiz kampları ziyaret edebilir. Ama güvenlik gerekçeleri dolayısıyla hassasiyet içeren ve kendi güvenliklerinden kaygı duyulan kişilerin bulunduğu özel kamplarda belli uygulamaların, kuralların, disiplinin olması doğaldır... Sivillerin kaldığı kamplara gitmek istenirse her türlü kolaylığın sağlanacağı ifade edilmiştir benim bildiğim kadarıyla, kamplarımız bu anlamda şeffaftır' dedi. ANKA

<p>Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 3 Mart 2013'te hayatını kaybeden Müslüm Gürses'i, bir uçak yol

Bakan Çavuşoğlu'nun Müslüm Gürses'le hatırası

İzmir'de deniz 50 metre çekildi! Tekneler karaya oturdu

NASA'nın paylaşımı büyük ilgi gördü. İşte Mars'tan en yeni fotoğraflar...

Müslüm Gürses, isminin verildiği müzede anıldı