İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.7681
  • 5.51
  • 196.08
  • 92997
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Türkiye: BMGK’nın Suriye’deki ateşkes kararında Afrin’in adı geçmiyor

7’nci yılına girilen iç savaşın ardından 3.5 milyondan fazla Suriyeliye kucak açan Türkiye, İdlib ve Fırat Kalkanı bölgesine kamp kurmayı hedefliyor. 170 bin kişinin ülkesine döneceği bu karar aynı zamanda Afrin’den gelebilecek göç dalgasına karşı önleyici bir adım.

x

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, düzenlediği bilgilendirme toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. BMGK’nın Suriye’deki ateşkes kararında Afrin’in adının geçmediğini söyleyen Aksoy, Türkiye’nin, Zeytin Dalı Harekatı’nın başından bu yana sivillerin zarar görmemesi için çaba sarf ettiğini ve insani yardım faaliyetlerini yürüttüğünü vurguladı. Aksoy “Kızılay ve AFAD İdlib ve Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde 170 bin kişi kapasiteli kamp kurulması konusunda çalışmalara, hazırlıklara başlamış vaziyette” dedi. 

Aksoy, 10 ildeki 21 geçici barınma merkezinde 230 bin Suriyelinin kaldığını, 3 milyondan fazla Suriyelinin ise şehirlerde ikamet ettiğini, onların her türlü ihtiyaçlarıyla ilgilenildiğini aktararak “30 milyar dolar civarında bir harcamamız oldu. AB’den de bu konuda daha büyük adımlar atmasını bekliyoruz. Bizi eleştiren ülkelerin omuzlarımızdaki yükü hafifletmeye yönelik adımlar atmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Uluslararası haber ajansı Reuters ise Suriye’de 170 bin kişilik kamp kurulması için hazırlıklara başlandığı duyurdu. Reuters’e göre diplomatik kaynaklar, Kızılay ve AFAD’ın İdlib ve Türkiye’nin Fırat Kalkanı Harekâtı’yla kontrol altına aldığı bölgede Azez, Elbil, Tugli, Teleffer, Naddah, Bardaklı ve Maşad Rufi kırsalları dahil olmak üzere dokuz farklı noktada kamp kurulması için hazırlıklara başladığını bildirdi. Adı açıklanmayan bir Türk kaynağa dayandırlan haberde Ankara’nın ilk aşamada İdlib ve Türkiye’nin denetimindeki dokuz noktada 170 bin sivil için barınma kampları kurmayı planladığı aktarıldı. Kampların, Afrin’e yönelik olarak devam eden Zeytin Dalı Harekâtı’nın nüfusun yoğun olduğu kent merkezine doğru ilerlemesiyle yaşanabilecek bir mülteci akınına karşı tedbir olarak kurulacağı da belirtildi. İçişleri Bakanlığı verilerine göre savaşın başlamasının ardından 2012 yılında 14 bin Suriyelinin göç ettiği Türkiye’de şu anda geçici koruma kapsamında 3 milyon 540 bin 648 Suriyeli bulunuyor. Bu kişilerin 228 bin 197’si geçici barınma merkezlerinde kalıyor. Diğerleri ise başta sınır illeri ve büyük şehirler olmak üzere Türkiye’nin hemen her şehrinde ikamet ediyor.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
,
Game Of Polls´un FETÖ ve vekil pazarlığı konulu 3.bölümü yayınlandı. Filmdeki çarpıcı sahneler dikka

Game Of Polls´un FETÖ ve vekil pazarlığı konulu 3.bölümü yayınlandı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Çay demlerken dikkat edilmesi gerekenler

3. Havalimanı tarihi sefer öncesi havadan görüntülendi

En Çok Okunanlar