İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.7073
  • 5.5003
  • 197.15
  • 103.200
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Tel Abyad son dakika nerede önemi nedir haritası Türkiye'nin asıl istediği yer

Türkiye Afrin operasyonu için son hazırlıklarını yaparken Tel Abyad'dan gelen son dakika haberler gözlerin buraya çevrilmesine sebep oldu. ABD çok sayıda PKK uzantısı YPG militanını sınıra yığdı. Peki ama neden? Bunun sebebi Tel Abyad'ın haritadaki konumunda. Türkiye'nin asıl istediği yer El Abyad deniyordu. Afrin harekatına hazırlanan Türkiye'nin sağ gösterip sol vurmasından korkan ABD sınırda önlem alıyor. Suriye'nin kuzeyindeki stratejik öneme sahip Tel Abyad'ı Kürt güçleri 2015'de ele geçirdi. Etnik olarak farklı toplumları barındıran Tel Abyad, IŞİD'in elindeydi. Tel Abyad PYD'nin Kürt kantonlarını birleştirme sevdası açısından kritik öneme sahip. PKK uzantısı PYD burayı elinde tutup Kobaniye'yi Cizre ve Afrin'e bağlama hevesinde.

x

Tel Abyad 'dan gelen son dakika haberler Afrin operasyonu öncesinde sürpriz bir ABD hamlesine işaret ediyor. ABD Türkiye sınırında yer alan Tel Ablyad'a PKK uzantısı YPG militanlarını yığmaya başladı. Son dakika haberi AA geçirken Tel Abyad'ın haritadaki konumu dikkat çekici oldu. Tel Abyad nerede? : Tel Abyad Suriye'nin Türkiye sınırında olan bir yerleşim noktası. Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinin tam karşısında yer alan Tel Abyad şu anda YPG'nin elinde bulunuyor. Suriye'nin içlerine uzanan yollar Akçakale sınır kapısının karşısında olan Tel Abyad'dan geçiyor. Türkiye Suriye'ye açılan bu kapının karşı tarafından YPG'yi istemiyor. Türkiye bu kapının PYD kontrolünde olmasını istemiyor ve bunu açık - yakın tehdit sayıyor.

Tel Abyad'da çatışmalar başladı

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinin karşısında yer alan Suriye'nin kuzeyindeki Tel Abyad ilçesi sınırında Mehmetçik ile terör örgütü PKK arasında çatışmalar yaşanıyor.

Suriye'nin kuzeyindeki Tel Abyad kenti sınırında Türk Silahlı Kuvvetleri ile terör örgütü PKK arasında çatışma başladı. Bölgede şiddetli çatışmalar yaşanırken, Türkiye sınıra askeri sevkiyat yapıyor. Yerel kaynaklar çatışmaların şiddetlenerek devam etiğini rapor ediyor. 

 

 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
İBB Cumhurbaşkanı Erdoğan´ı ağırlamanın onurunu yaşadı

İBB Cumhurbaşkanı Erdoğan´ı ağırlamanın onurunu yaşadı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Önümüzdeki ay başlıyor! 1,5 milyar lira katkı sağlayacak

Beyazperdenin efsanesi 35 yaşında

En Çok Okunanlar