İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.0944
  • 5.0252
  • 175.36
  • 110.932
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Korkutan deprem! İşte detaylar

Son depremler Çanakkale depremi araştırılıyor. Deprem mi oldu, Çanakkale depremi şiddeti kaç büyüklüğü ne sorusunun cevabı merak ediliyor.

x

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Deprem Dairesi Başkanlığı (AFAD), Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi açıklarında 4.1 büyüklüğünde depremin meydana geldiğini duyurdu. Saat 14.56'da gerçekleşen deprem, çevre ilçelerden hissedildi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ise depremin büyüklüğünü 3.9 olarak açıkladı.

Deprem, yerin 9.85 kilometre altında meydana geldi.

PERU'DA DEPREM

Peru'da meydana gelen 7,3 büyüklüğündeki depremden sonra Peru ve Şili sahilleri için tsunami alarmı verildi.
Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, şiddetli depremin ardından Peru ve Şili'de "bazı sahiller için tehlikeli tsunami dalgalarının öngörüldüğünü" duyurdu.

Merkezin açıklamasında, Peru'da tsunami dalgalarının boyunun bir metreyi bulabileceği belirtildi.

ABD Jeolojik Araştırma Merkezi, merkez üssü Acari'nin 42 kilometre güneybatısı olan depremin büyüklüğünü 7,3 olarak açıklamıştı. Depremin, 12 kilometre derinlikte meydana geldiği kaydedilmişti.

KARAMAN'DA DEPREM

Karaman’da yaşanan 2.5 büyüklüğündeki sarsıntı yüksek katlarda oturan vatandaşları korkuttu.
Edinilen bilgiye göre, Boğaziçi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, saat 11.16'de, meydana gelen ve merkez üssü Dere köy olan sarsıntının 2.5 büyüklüğün olduğunu açıkladı.

Sarsıntıyı yüksek katlarda oturan vatandaşlar hissederken, alçak katta oturanlar hissetmedi. Sarsıntının merkez üstü olan Deke köyde taş ocakları, çevre yolu, stadyum çalışmaları ile Fisandun barajı bulunuyor. Yetkililer yaşanan sarsıntı nedeniyle şuana kadar can kaybı, yaralanma ve maddi hasarın olmadığını açıklandı.

Deprem Nedir? Nasıl Oluşur? Türleri Nelerdir?

Halk arasında zelzele olarak da bilinen deprem, yer kabuğunda beklenmedik bir anda meydana gelen sarsıntı olayıdır. Bu sarsıntının boyutu yer altındaki sismik hareketlerin büyüklüğüne göre, yer yüzünde kırılma olarak kendini gösterir. Hayatı olumsuz şekilde etkileyen doğal afetlerden biri olan deprem hakkında bilmediklerinizi makalemizde detaylı bir şekilde okuyabilirsiniz.

Farklı şiddetlerde meydana gelen depremler bazen çok hafif sallantı şeklinde bazen de büyük tsunamilere sebep olacak kadar şiddetli olmaktadır. Eğer yeryüzüne yakın bir yerde çok büyük şiddette bir deprem meydana geldiyse bu tsunami, volkanik hareketler ve toprak kaymaları gibi birçok doğa olayını da tetikleyebilmektedir.

Dünyanın en etkin deprem kuşakları arasında yer alan ülkemizde de irili ufaklı birçok deprem meydana gelmektedir. Geçmişte yaşanılan büyük depremlerde ciddi sayıda can ve mal kaybı olmuş, birçok yer yaşanılamayacak hale gelmiştir

Jandarma Genel Komutanlığı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı´nı hazırladığı kliple kutladı

Jandarmadan 23 Nisan klibi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Hangi il kaç vekil çıkaracak?

En Çok Okunanlar