• $ 5,7477
  • € 6,3537
  • 279.031
  • 100237
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Rusya askeri haberleşme uydusunu uzaya gönderdi

Rusya, Blagovest askeri haberleşme uydusunun dördüncüsünü Proton-M roketi ile bugün Baykonur Uzay Üssünden yörüngeye fırlatıldığını bildirdi.

TM Dijital Haber Merkezi

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Blagovest askeri haberleşme uydusunu taşıyan Proton-M taşıyıcı roketinin salı günü Kazakistan'da bulunan, dünyanın en eski ve en büyük uzay fırlatma üssü olan Baykonur Uzay Üssü’nden yörüngesine fırlatıldığı bildirildi.

Roket, Türkiye saati ile 00:56'da fırlatıldı ve 01:06'da uydu taşıyıcı roketin üçüncü aşamasından da başarıyla ayrılarak yörüngesine yerleştirildi.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından işletilen bir dizi askeri iletişim uydusu olan Blagovest haberleşme sistemi, Rus askeri üsleri arasında özel Ka- ve Q-band bağlantıları sağlaması amacıyla üretildi ancak Rus hükümeti uzay aracının sivil iletişim için de donatıldığını belirtti.

Bugün yapılan fırlatma ile birlikte Blagovest takım uydu sisteminin sonuncusu da gönderilmiş oldu. Dört uydudan oluşan sistemin ilki Ağustos 2017'de ve diğerleri ise Nisan 2018 ve Aralık 2018'de fırlatılmıştı.

Blagovest uydularının tahmini ömrünün en az on beş yıl olduğu bildirilirken, ağırlığının ise 3 bin 227 kilogram olduğu açıklandı.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Baykar Teknik Müdürü ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, TEKNOFEST´e hafta son

Bayraktar Paylaştı: Tüm Milletimizi Davet Ediyoruz

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

ABD'de asparagas davet yüzlerce kişiyi harekete geçirdi

İlk kez göreceğiniz tarihi fotoğraflar