İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.7073
  • 5.5003
  • 197.15
  • 103.200
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uyum Komisyonu üyelerini AK Parti'de toplantıya çağırdı

Milli Mutabakat süreciyle ilgili AK Parti heyeti saat 12'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunum yapacak

x

Milli Mutabakat Komisyonu'nun AK Parti Heyeti Başkanı Şentop, komisyonun çalışmalarıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunum yaptıklarını bildirdi. Ayrıca Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip  Erdoğan, uyum yasaları kapsamında gerekli değişikliklerin hazırlanması için  oluşturulan komisyonun üyeleriyle de bir araya geldi.
Erdoğan'ın talimatıyla uyum yasaları kapsamında gerekli  değişikliklerin hazırlanması için oluşturulan komisyon, bugün AK Parti Genel  Merkezi'nde, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan başkanlığında saat  12.10'da toplandı.

Toplantıda, her hafta AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı  başkanlığında toplanan komisyonun bugüne kadar uyum yasaları kapsamında yürüttüğü  çalışmalar Erdoğan'a aktarılıyor.

5 KOMİSYON OLUŞTURULMUŞTU

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kapsamındaki uyum düzenlemelerine  yönelik çalışmak üzere oluşturulan komisyon, ilk toplantısını 17 Ocak'ta  yapmıştı.

Bu kapsamda "Yürütmenin Yapılandırılması Komisyonu", "Kamu Personel  Rejimi Komisyonu", "Yerel Yönetimler Komisyonu", "Siyasi Partiler ve Seçim  Mevzuatının Uyarlanması Komisyonu" ve "Meclis İç Tüzük Komisyonu" isimleri  altında 5 komisyon kurulmuştu.

Yürütmenin Yapılandırılması Komisyonu Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık  teşkilatlarının yeni sisteme uygun hale getirilmesi ve bakanlıkların  yapılandırılmasına ilişkin, Kamu Personel Rejimi Komisyonu ise üst düzey kamu  görevlileriyle ilgili prosedürler, atama, kurumlar arası geçişler, görev yetki ve  sorumluluklarıyla ilgili çalışmalar yaptı.

Yerel Yönetimler Komisyonu ise belediyeler, il özel idareleri ve  muhtarlıkların Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile uyumuna dönük çalışma  yaparken yeni sistemin amaçlarına engel mevzuatın ayıklanması ve ihtiyaç duyulan  mevzuatın formüle edilmesi üzerinde durdu.

Siyasi Partiler ve Seçim Mevzuatının Uyarlanması Komisyonu da yeni  sisteme göre tüm seçim mevzuatını gözden geçirirken, Meclis İçtüzük Komisyonu ise  yeni sistemde TBMM çalışmalarını ve ilişkileri düzenleyen yeni içtüzük üzerinde çalıştı.

ÇALIŞMALAR TAMAMLANDI
 
AK Parti ve MHP tarafından kurulan İttifak Komisyonu yerel seçimlere ilişkin çalışmasını tamamladı.
 
Milli Mutabakat Komisyonu'nun AK Parti Heyeti Başkanı Şentop, komisyonun çalışmalarıyla ilgili dün akşam Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'a sunum yaptıklarını bildirdi.
 
ERDOĞAN KOMİSYONLA GÖRÜŞECEK
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yapılan sunumlar sonrasında son kararını verecek. Uzlaşı sağlanması durumunda hazırlanacak kanun teklifi Meclis'e sunulacak.
 
ÖNEMLİ KONU BAŞLIKLARI VAR
 
Değişikliklerin 2019 Mart ayındaki seçimlerde uygulanabilmesi için en geç bir yıl öncesinde yürürlüğe girmesi gerekiyor. Uzlaşılan maddeler arasında 18'e inen seçilme yaşının muhtarlık ve belediye başkanlığı seçimlerinde de uygulanması, seçim güvenliği gibi başlıklar yer alıyor.
 
LİDERLER DE BİR ARAYA GELECEK
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Mahir Ünal, dün Mecliste yaptığı açıklamada Milli Mutabakat Komisyonuna ilişkin, "İki komisyon başkanı, Sayın Devlet Bahçeli ile Sayın Cumhurbaşkanımız dörtlü bir toplantı gerçekleştirecek. Bu hafta ya da en geç önümüzdeki hafta olur." ifadelerini kullanmıştı.(Gazetevatan)

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
İngiltere´de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın seçimde kazanması için Kur´an okuyup dua eden güv

İngiltere´de Erdoğan´a dua eden güvenlik görevlisi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

En Çok Okunanlar