HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 5,3363
  • 6,0767
  • 209.534
  • 93.616
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Meclis başkanlığı için turlar başlıyor

Sistem değişikliği sonrası Meclis Başkanlığı için ilk oylama bugün yapılacak. Cumhur İttifakı içinde yer alan MHP, AK Parti adayı son Başbakan Binali Yıldırım’ı destekliyor.

x

Yelda GÖKDAĞ

Yeni sistemin ilk TBMM Başkanı için Meclis Genel Kurulu’nda ilk oylama bugün gerçekleşecek. Seçimin ilk iki turunda üye tam sayısının 3’te 2’sinin (400 vekil) oyunu alan aday seçimi kazanacak. Adaylardan hiç biri ilk iki turda 400 oy alamazsa üçüncü tur oylamaya geçilecek. Üçüncü turda üye tam sayısının salt çoğunluğunun (301 vekil) oyunu alan isim Meclis Başkanı olacak. Milliyetçi Hareket Partisi, aday göstermeyecek ve Meclis Başkanlığı için AK Parti’nin adayı Binali Yıldırım’ı destekleyecek. AK Parti Grubu’ndan kabineye 4 ismin girmesiyle 24 Haziran seçimlerinde 294 vekil çıkaran partinin Meclis’teki sandalye sayısı 290’a düştü. AK Parti’nin kendi adayı Binali Yıldırım’a firesiz olarak 290, MHP’nin ise sandalye sayısı oranında 49 oy vermesi halinde Yıldırım’ın, en geç üçüncü oylamada TBMM üye tam sayısının salt çoğunluğunu oluşuturan 301 üyenin üzerinde oy alarak Meclis Başkanı seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor. 

Sözde ittifak ilk sınavda çatladı

24 Haziran seçimlerinde AK Parti ve MHP'nin oluşturduğu Cumhur İttifakı’na karşı Millet İttifakı’nı kuran CHP ile İP ise Meclis’teki ilk sınavlarında dağıldı ve kendi adaylarını çıkma kararı aldı. CHP’nin desteğiyle Meclis’e giren HDP de yine kendi adayını destekleyecek. CHP; Başkanlık için CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Başdanışmanı ve İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak’ı aday gösterirken, İP adına İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, HDP adına ise Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş Meclis Başkanlığı için yarışacak. 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
Amerikan New York Times gazetesinin internet sitesinde yayınlanan videoda, Suudi gazeteci Cemal Kaşı

New York Times´tan ´Kaşıkçı cinayeti´ videosu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Türkiye'nin ilk millet bahçeleri açıldı

Emekliye Ocak'ta seyyanen zam

En Çok Okunanlar