• $ 6,0908
  • € 6,822
  • 251.294
  • 86.072
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Konyalı Abdullah birinciliği bu kez de kaptırmadı

Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği LYS sonuçları açıklandı. YGS'de 500 tam puanla 1. olan Konyalı Abdullah Coşkun, LYS'de de şampiyonluğu kimseye kaptırmadı. Ağabeyi 'Kardeşimin çalışma masası bile olmadı' dedi

Üniversite kapılarını aralamak isteyen adaylar, son dönemeci de döndü. Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçları dün açıklandı. ÖSYM tarafından açıklanan LYS sonuçlarına göre, 1 milyon 938 bin adayın sınavı geçerli sayılırken, 165 adayın ise sınavı geçersiz sayıldı. 91 bin 35 işi ise sınava girmedi.

KİMSEDEN FARKIM YOK

Lisans Yerleştirme Sınavı'nda (LYS) MF-1 ve MF-4 puan türlerinde birinci olan Konya Özel Merve Büyükkoyuncu Fen Lisesi öğrencisi Abdullah Coşkun çok sevinçli olduğunu belirterek.'Mutluyum, Allah'a şükrediyorum'' dedi. Coşkun, 'YGS'den bu yana herkes 'nasıl çalışıyorsun?' diye soruyor. Diğerlerinden farklı, ekstra bir çalışma şeklim yok. Ben de herkes gibi çalıştım'' dedi.

BENDEN İYİ YAPAN YOKMUŞ
Sınavdan çıktıktan sonra cevapları kontrol ettiğini ifade eden Coşkun, baktığında birden fazla yanlışının olduğunu gördüğünü dile getirdi. Çoşkun, ''Açıkçası birinciliği beklemiyordum. Biyolojide yanlışlarım vardı. Benden daha iyi yapan olmamış. O yüzden birinciyim. Hangi üniversiteye gideceğim konusunda henüz bir karar vermedim ama bölümüm tıp olacak. Hedefim genetik dünyasının sayılı profesörlerinden olmak. Bu yeterli bir hedeftir. Üniversite konusunda tekliflere açığız.''

ÇALIŞMA MASASI OLMADI
Coşkun'un başarısını ağabeyi Ahmet Coşkun babaları Kamil Coşkun'un kamyon şoförü olduğu için kardeşinin eğitim hayatıyla hep kendisinin ilgilendiğini söyledi.
Ağabey Coşkun kardeşinin başarısı hakkında şöyle konuştu: 'OKS'de de Türkiye birincisiydi. 'Ardından Özel Merve Büyükkoyuncu Fen Lisesi'ni kazandı. Abdullah, sınava hazırlandığı dönemde babamın sol tarafı felç oldu. Bu duruma üzüldü ama 'Allah'tan geldi, elimizden bir şey gelmez' diyerek kardeşimi teselli ettik. İki üç ay sonra toparlanan Abdullah, varlıklı bir ailenin çocuğu değil ama ne istediğini bilen bir çocuk. Abdullah'ın hiç özel bir odası ve çalışma masası olmadı. Hep yerde sırtını duvara dayayarak çalıştı.'
Şampiyonun ağabeyi şöyle devam etti: 'Yaşamı boyunca çok düzenli çalıştı ve çok hırslı bir çocuk oldu. Sınava hazırlanırken neredeyse hiç televizyon izlemedi. Bir ay öncesine kadar evimizde internet bile olmadı. Abdullah o kadar hırslıydı ki beraber top oynardık. Yenildiğinde çok ağlardı. Çocuk ağlamaktan çatlayacak diye ben bilerek yenilirdim. Hedefi her zaman ilk 50 içine girmekti. Eğitimine hiç para harcamadık.'

BARTIN HER DALDA BAŞARILI
LYS'de MF puanına göre en başarılı iller sıralamasında Kilis 1., Bartın 2. ve Karabük ise 3. oldu. TM puanına göre en başarılı iller arasında ilk 3 sırada Kilis, Bartın ve Sinop yer aldı. TS puanına göre ise en başarılı iller arasında ilk 3 sıraya Bartın, Eskişehir ve Sinop yerleşti.

GÜNEYDOĞU BAŞARISIZ
2012-LYS'de en az başarılı olan iller sıralamasında son 10'da yer alan illere de yer verildi. MF puan türünde Ardahan, TM puan türünde Şırnak ve TS puan türünde Gaziantep en az başarılı il oldu.

TERCİH MARATONU BAŞLIYOR
Adayların üniversiteleri tercih işlemler 23 Temmuz Pazartesi günü başlayacak. Adaylar ''2012-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu''na ÖSYM'nin ''http://www.osym.gov.tr'' internet adresinden ulaşabilecek veya başvuru merkezlerine örnek olarak gönderilen basılı kılavuzu inceleyebilecek.

10'DA 1'İ SIFIR ÇEKTİ
LYS'de 1 milyon 938 bin 165 adaydan 189 bin 410 aday en az bir puan türünden sıfır puan aldı. Liselilerin onda biri 'sıfır çekmiş' oldu. Okul türlerine göre başarı sıralamasında en başarılı okullar, devlet fen liseleri oldu. Puan ortalamaları düşük liseler arasında ise spor, akşam  ve  endüstri meslek liseleri yer aldı.
 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Hafta sonu geldiğinde mutluluktan çıldıranlar aramızda mı?

´Hafta Sonu Geldi´ Sireni

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Adıyamanlı çobanın kayaç zannettiği denizkestanesi 85 milyon yıllık fosil çıktı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları