• $8,2842
  • €10,0681
  • 488.571
  • 1460.9
29 Nisan 2021 Perşembe 09:47 | Son Güncelleme:

KKTC temsilcilerinin BM görüşmelerinde çözüm önerisine Rumlar karşı çıktı

KKTC temsilcilerinin BM görüşmelerinde çözüm önerisine Rumlar karşı çıktı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) temsilcileri Birleşmiş Milletler (BM) destekli dünkü toplantıda Kıbrıs Rumlarıyla olan anlaşmazlığı sonlandırmak ve adadaki her iki kesimi de eşit koşullara getirmek için Kıbrıs'ta iki devletli bir çözüm planı sundu ancak Güney Kıbrıs Rum Yönetimi temsilcileri derhal teklifi reddettiler.

Kıbrıs, 1974'ten beri güney'de Rumların yaşadığı, kuzeydeyse Türklerin yaşadığı ikiye bölünmüş bir ada olarak varlığını sürdürüyor.

Reuters'ta yer alan habere göre, Kıbrıslı Türk delegeler, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in bulunduğu gayriresmi görüşmelerde iki devletli çözüm planını sundular.

İki gün süren görüşmelerde Yunanistan, Türkiye ve İngiltere'nin dışişleri bakanları da garantör devlet temsilcileri olarak bulundular.

İki devletli çözüm planını sunan Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar bu hafta Reuters'a yaptığı açıklamada iki devletli çözüm planının görüşmelere "yeni bir vizyon" getirmesini umduğunu ifade etmişti.

Kuzey Kıbrıs'ın sunduğu teklifte, "Adada iki devlet arasında, egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü temelinde bir iş birliği ilişkisi kurulması amaçlanmaktadır" denildi.

Güney Kıbrıs'ın Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades ise planın "büyük bir hayal kırıklığı" olduğunu belirtti. Anastasiades kendi tekliflerini daha sonra ileteceklerini ifade etti.

<p>Sabah namazını Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde yer alan Mescid-i Aksa'da kılan binlerce Filis

İşgalci İsrail gücünü nereden alıyor?

Galatasaray, Yukatel Denizlispor maçı için şehre geldi

Deniz salyasından gübre, tarım ilacı ve temizlik malzemesi yapacaklar

Amasya'da köy muhtarı tam kapanmada köylüler için ekmek pişiriyor