• $ 6,0835
  • € 6,8198
  • 251.269
  • 86.072
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

FETÖ'cü tuğamiral tahliyesi yerine altınlarını istedi

Genelkurmay Başkanlığındaki sivillere ateş açtığı görüntüleri ortaya çıkan FETÖ'cü eski tuğamiral Sinan Sürer, tahliye talebinin olmadığını ancak eşinin ziynet eşyaları üzerindeki tedbirin kaldırılmasını talep etti.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlere ilişkin, sözde "yurtta sulh konseyi" üyelerinin de aralarında yer aldığı 224 kişinin yargılandığı davada, sanıkların esasa ilişkin savunmaları alındı.

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmaya, tutuklu sanıklar ile müştekiler ve taraf avukatları katıldı.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde, ara karar öncesi sanık ve avukatlarının talepleri ile Cumhuriyet Savcısının mütalaası alındı.

Cumhuriyet Savcısı, suçun vasıf ve mahiyeti, adli kontrol hükümlerinin bu aşamada yetersiz kalacağı gerekçesiyle sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti.

Söz alan sanık eski kurmay binbaşı Ahmet Yıldız, darbe girişiminden sonra odasında yapılan aramada ele geçirilen ve adli emanete alınan 32 bin 500 doların kendisine geri verilmesini istedi. Yıldız, tahliye talebinde bulundu.

Sanık Yıldız, 28 Haziran'daki savunmasında Genelkurmayda elinde silah olan görüntülerinin "montaj" olduğunu öne sürmüştü.

Savcının tutukluluk yönündeki mütalaasına karşı söz alan eski tuğamiral Sinan Sürer de tahliye talebinin olmadığını ancak eşinin ziynet eşyaları üzerindeki tedbirin kaldırılmasını talep etti.

Ziynet eşyalarını talep eden Sürer'in darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığındaki sivillere ateş açtığı görüntüleri ortaya çıkmış, önceki savunmasında da "Elimde silah olması ateş ettiğim anlamına gelmez." ifadesini kullanmıştı.

“Ateş ettiğim kanıtlansın kafama sıkarım” demişti

“Kendimi koridorun sol tarafına atıyorum, sağ taraf doğru da ÖKK personeli ilerliyor. Ben de korunma maksatlı olarak ÖKK personelinin arasında mevki aldım. Elimde tabanca var. Elimde tabanca olunca deniliyor ki ‘ateş edildi.’ Elde tabanca olunca bu ateş edildi demek olmuyor. Bırakın sivillere ateş etmeyi, havaya bile ateş etmedim. Bunu kanıtlayacak bir delil getirin, ateş ettiğim kanıtlansın kafama sıkarım, hatta bütün suçlamaları da kabul ederim. Kesinlikle ateş etmedim, sadece korunma amacıyla silahı tuttum. Ateş etsem tabanca geri teper gibi hareket olur, kıvılcım veya Duman çıkardı. Böyle bir şey olsaydı bu rahatlıkla tespit edilirdi. Bu hengamede ‘Gidin buradan’ dediğimi hatırlıyorum. Kimseye de tekme atmadım. Refleks ile yere vurmuş olabilirim.”

(AA)

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Hafta sonu geldiğinde mutluluktan çıldıranlar aramızda mı?

´Hafta Sonu Geldi´ Sireni

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Dört ülke Şahi209 için teklifte bulundu

Sıfır ayarında ikinci el otomobil nasıl bulunur?