• $ 5,4788
  • € 6,2194
  • 229.798
  • 104.861
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Emek projesi değişmez, bittikten sonra herkes şapka çıkartacak

Levent Eyüboğlu, Emek Sineması'nın 4'üncü kata taşınmasını içeren Grand Pera Projesi'nden artık dönüş olmayacağını belirterek, 'Biraz kavga dövüş olacak ama inanıyorum ki sonra 'helal olsun' diyecekler' diyor

x

Şenay KÖŞDERE
Beyoğlu’nun simgelerinden biri olan tarihi Emek Sineması'nın, ‘moving' metoduyla 4'üncü kata taşınmasını içeren Grand Pera Projesi'ne karşı kamuoyunun tepkisi dinmiyor. Projenin sahibi Kamer İnşaat'ın büyük ortağı Levent Eyüboğlu ise projeden artık dönüş olmadığını söylüyor...

l Projeye karşı tepkiler dinmiyor...
Herkes sinemaya karşı olduğumuzu düşündü. Halbuki biz biz sinemayı, Yeşilçam'ı yaşatmak için yapmak istiyoruz. Başkaları başka projelerde mevcut sinemaları yıktılar. Yerine yenisini bile yapmadılar, biz, hem mevcut sinemayı koruyoruz, hem yanına 10 tane daha sinema yapıyoruz dedik.

l Pek niye 10 tane daha?
Biz sürdürülebilir bir şey yapmak istiyoruz. Zaten sürdürülebilir olsaydı, Emek eski haliyle ayakta dururdu. Tek bir sinema artık iş yapmıyor, filmciler film vermiyor. Biz de madem böyle, Emek kaybolmasın, Emek geleceğe taşınsın diye yanına 10 tane daha sinema salonu ekledik.

l En çok tepki, salonun 4. kata taşınacak olmasına...
Sinemaya düzayak girmek istiyoruz diyorlar ama zaten bugün düzayak girilmiyor. 'Moving' (taşıma) metodu diyoruz, dalga geçiyorlar. Moving metodu mimarlar odasının onayladığı bir koruma yöntemi. Bu ciddi zor ve maliyetli bir yöntem. İsteyen gelip ne yaptığımızı, eserleri tahrip edip etmediğimizi izleyebilecek.

PROJEYE KATKIDA BULUNUN
l Belediye size 'kamuoyunu ikna edin' dedi mi?
Belediye öyle bir şey diyemez. Ruhsatın kanunlara uygun mu, projen kanunlara uygun mu' bunlara bakar. Belki bize şahsi olarak birisi 'kamuoyunu ikna edin' der ama belediyenin böyle bir şey söyleme yetkisi de ihtiyacı da yok. Biz kanunen ne gerekiyorsa onu yapıyoruz.

l Kamuoyunu ikna etmek gibi bir derdiniz var mı?
Şu anda da karşı koymak yerine gelip projeye katkıda bulunsunlar, fikirlerini bizimle paylaşınlar istiyoruz.  Sanırım proje bitene kadar biraz kavga dövüş olacak ama bittikten sonra inanıyorum ki 'helal olsun' diyecekler.

BAĞIMSIZ YENİ İŞLETME
l Beyoğlu'nda bir AVM'ye daha ihtiyaç var mı?
Biz bu yanlışlara bakarak, güzel bir şey yapmak istiyoruz. Ne çok elit 3-5 kişinin gideceği bir yer ne de tamamen ticari bir yer olsun istiyoruz. Sinemanın işletilmesini bağımsızlaştırmak için de bir vakıf kuruyoruz. Yeni, güzel bir şeyin de tohumunu atmak istiyoruz. Şimdi bir de tiyatro salonu koyuyoruz.

Eczacıbaşı ile görüştüm
Bülent Eczacıbaşı ile görüştünüz mü?
İKSV'ye değer veriyoruz. Bülent Bey'le de görüştüm. Ama ikinci bir noktaya geçemedik. Kimseye de kapımızı kapamadık. Bugün projeyi bir kere daha değiştirsek, tekrar davalar bir 10 sene daha sürünür. 10 seneye de zaten Emek diye bir şey kalmaz. Yıkılır, çürür gider.

Elektronik market mi yapsaydık?
l Atilla Dorsay'ın 'Emek yıkılırsa gazeteciliği bırakırım' açıklamasını duydunuz mu?
Kendi görüşüdür.
Kendisinin Saray Sineması, Lüks Sineması ile ilgili de açıklamaları var...
l Başka ne var projede?
Sinema ve fotoğrafla ilgili 1500 metrekarelik bir müze yapacağız. Londra'daki balmumu heykeli müzesi Madam Tuso ile bir protokol imzaladık. Adamlar bize söz verdiler Türk sinema tarihinin önemli isimlerinin mumyalarını yapıp koyacaklar. Atıf Yılmaz'ın Türkan Şoray'ın mumyaları olacak burada. Bunların yerine elektronik market mi yapsaydık.

Maliyet 30-40 milyon euro
l  Maliyeti nedir bu projenin?
30-40 milyon euronun altında olmaz. Sırf bu moving metodunun ciddi bir maliyeti var. Bize karşı 'müteahhit, inşaatçı' diye pejoratif yaklaşım var. Sanki hiçbir değere saygı göstermeyeceğiz. İyi bir şey yaptığımıza inanıyoruz.

l  Mevcut dükkanlarla da davalar vardı...
Biz hukuken kalmaya hakları yok diyoruz. Ama kimseye 'size yer vermeyiz' demedik. Kiralamada bu dükkanlara öncelik verilecek.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Bayrampaşa´da bir marketin önünde bulunan kedi, görenleri hayrete düşürdü.

Haylaz kedisi sosyal medyada fenomen oldu

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Memurlara verilen aile yardımı emeklilere de verilebilir

ABD'nin orta batı eyaletlerinde sel nedeniyle binlerce kişi tahliye edildi

Maksat Yarışmak Olsun - 18 Mart 2019

Ataman ile Devr-i Alem - San Miguel - Meksika - 31 Aralık 2018

Diyet Günlüğü - Yaşlılarda beslenme - 27 Şubat 2019