• $13,5246
  • €15,4809
  • 789.661
  • 2072.93
25 Aralık 2021 Cumartesi 07:00 | Son Güncelleme:

Dövizin köpüğü gitti

Dövizin köpüğü gitti
- YAŞAR KIZILBAĞ

Başkan Erdoğan, Türkiye'yi yüksek faiz ve hormonlu kur artışından kurtardıkları gibi yüksek fiyat artışından da uzak tutacaklarını vurguladı, “etiketlerin takipçisi olacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, günde birkaç defa fiyat listesi düzenleyenlerin, etiket değiştirenlerin, millet adına takipçisi olacaklarını belirterek, "Dolardaki artış sırasında fiyatları hangi hızla ve hangi oranla yükseltiyorlarsa aynı şekilde şimdi de geri indirmelerini özellikle bekliyoruz" dedi. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde gazetelerin ekonomi yöneticileri ve ekonomistlerle yaptığı sohbet toplantısında, Türkiye'yi yüksek faiz ve hormonlu kur artışından kurtardıkları gibi yüksek fiyat artışından da uzak tutacaklarını söyledi.

İKLİM YAZA DEĞİŞECEK

Erdoğan "Üretim ve istihdamda işler mükemmel diyeceğimiz seviyede. Bütçede sıkıntımız yok. En çok tedirginliğe yol açan finansta dengeyi oturtunca yaz aylarıyla birlikte bambaşka bir ekonomi iklimine gireceğiz" dedi. Türkiye'nin Uzakdoğu ile Avrupa arasında en önemli üretim, lojistik ve insan gücüne sahip olduğunu belirten Erdoğan "Önümüzdeki fırsatlar riskleri göze almaya değer" diye konuştu.

KREDİLERE TAKİP

Yüksek faizle enflasyonu kontrol altında tutma yaklaşımını bir kenara bıraktıklarını belirten Erdoğan "Bunun yerine yatırım, istihdam, üretim, ihracatla büyütme temelli bir ekonomi politikasına yöneldik. Uzunca bir müddet bu dalgalanmayı faizleri yükselterek durdurmamız yönünde baskılara maruz kaldık. Hatta kendi arkadaşlarımız arasında bile aynı yönde değerlendirmeler yapanlar olduğunu da itiraf etmek isterim" dedi. Erdoğan Türkiye'nin IMF'ye olan borcunu bitirdiklerine de dikkat çekerek "Ama muhalefet ise IMF ile otellerde gizli gizli buluşmalar yaparken yakalanıyor" diye konuştu. Erdoğan kredi çekip amacı dışında kullananların da üzerine gideceklerini belirtti.

STOKÇULARIN ÜZERİNE GİDECEĞİZ

Erdoğan, esnafa ve sanayicilere şöyle seslendi: "Günde birkaç defa fiyat listesi düzenleyenlerin, etiket değiştirenlerin millet adına takipçisi olacağız. Bu milleti sömürmeye kimsenin hakkı yok. Dolardaki artış sırasında fiyatları hangi hızla yükseltiyorlarsa aynı şekilde şimdi de geri indirmelerini bekliyoruz. Konut ve ikinci el otomobil gibi piyasalar da buna dahildir. Şayet hızlı fiyat indirimleri gerçekleşmezse Hazine ve Maliye ile Ticaret Bakanlığımız ellerindeki tüm imkanlarla stokçuların, fahiş fiyatlarda ısrar edenlerin üzerine gideceklerdir. Ülkeyi yüksek fiyat artışı bataklığından da uzak tutmakta kararlıyız."

KURDAKİ KÖPÜK 1 GÜNDE KALKTI

Son zamanda baş gösteren tehditlere aldırış etmeden kendi programlarını uygulamakta ısrar ettiklerini dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu: "Hazırladığımız tedbir paketini açıklamamızla birlikte kurun üzerindeki köpüğün neredeyse bir günde ortadan kalktığını gördük. Tabii böyle bir neticenin ortaya çıkmasında paketin içeriği kadar bizim ekonomi politikamızın başarısına olan inancımızı ve uygulamayı sürdürme konusundaki kararlılığımızı göstermemiz de çok etkili olmuştur. Paket açıklanmadan bir gün önce toplantı yaptık. 'Salı sabahı kıyamet kopar' dediler. Ben buna inanmıyorum, dere yatağında akar dedim." Erdoğan dövizde olduğu gibi Türkiye'nin risk primi üzerindeki köpüğün de gideceğini belirtti. Erdoğan kurdaki inişinin hassas bir şekilde yönetilmesi gerektiğini belirterek "Kur indi diye daha da indirelim telaşına kapılmamak lazım. Kur inişini, hassas, sanayici ve ihracatçıyı ürkütmeden yürütmek gerek" dedi.

KRİPTO YASASI HAZIR

Erdoğan, kripto piyasasına ilişkin yasanın hazır olduğunu da belirterek "Yasayla kripto piyasasına dönük adımlar atacağız" dedi. Erdoğan Merkez Bankası'nın döviz rezervinin 115 milyar doların üzerinde olduğunu da bildirdi. Toplantıda Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu da 3 ülke ile swap için görüştüklerini, ikisinin sonuçlanmak üzere olduğunu söyledi.

Tarihi gün: Ticari dengeleri Türkiye lehine değiştirecek
Tarihi gün: Ticari dengeleri Türkiye lehine değiştirecek

Tarihi gün: Ticari dengeleri Türkiye lehine değiştirecek

Karadeniz'den Rusya'ya ihracatın lideri Trabzon oldu
Karadeniz'den Rusya'ya ihracatın lideri Trabzon oldu

Karadeniz'den Rusya'ya ihracatın lideri Trabzon oldu

BAE'den dikkat çeken Türkiye açıklaması: Burası büyük bir güç merkezi
BAE'den dikkat çeken Türkiye açıklaması: Burası büyük bir güç merkezi

BAE'den dikkat çeken Türkiye açıklaması: Burası büyük bir güç merkezi

<p> </p>

Hisar O+ neden önemli?

Yıllar sonra ağacın gövdesinden çıktı! Dehşete düşürdü

En sağlıklı 50 yiyecek belli oldu! İşte o liste

Efsane geri döndü! Hurda aracın hayran bırakan değişimi!