• $ 6,056
  • € 6,7695
  • 248.744
  • 86.796
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

19 Kasım Pazartesi bugün kandil mi ne kandili

Bugün 19 Kasım Pazartesi kandil mi ne kandili Mevlid Kandili ne zaman önemi anlamı fazileti. Diyanet takvimine göre 2018 yılının son kandili Mevlid Kandili olacak.

Bugün 19 Kasım Pazartesi kandil mi ne kandili Mevlid Kandili ne zaman önemi anlamı fazileti nedir? Diyanet İşleri dini günler takvimine göre 2018 yılının son kandili Mevlid Kandili olacak. Bu ay içinde idrak edeceğimiz Mevlid Kandili 19 Kasım pazartesi gününe denk geliyor. Hz. Muhammed'in doğduğu gün olan Mevlid Kandil'inin faziletleri, mevlid kandili namazı ve özel duası haberimizde. Mevlid Kandili Hz. Muhammed (s.a.v)'in doğum günü olması sebebiyle İslam alemi için önemlidir. İslam dinindeki en hayırlı gecelerden biri kabul edilir. aksam.com.tr'de. 

MEVLİD KANDİLİ DUASI VE İBADETİ İÇİN TIKLAYINIZ

Mevlid Kandili duası Nihat Hatipoğlu dinlemek için tıklayınız

MEVLİD KANDİLİ'NDE ORUÇ TUTULUR MU-İFTAR-SAHUR SAATLERİ- TIKLA ÖĞREN 

MEVLİD KANDİLİ EN GÜZEL CEP TELEFONU WHATSAPP MESAJLARI İÇİN TIKLAYINIZ

MEVLİD KANDİLİ NAMAZI NASIL KILINIR?

Hatm-i Enbiya Mevlid Kandili gecesi nasıl yapılır? - TIKLA ÖĞREN 

MEVLİD KANDİLİ EN GÜZEL CEP TELEFONU WHATSAPP MESAJLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Mevlid Kandili'nde yaşanan büyük mucize nedir? - TIKLA ÖĞREN 

EVDE KANDİL SİMİDİ NASIL YAPILIR? - TIKLA ÖĞREN 

MEVLİD KANDİLİNİN ÖNEMİ VE ANLAMI

Mevlid; doğum zamanı, doğulan yer ve zaman anlamına gelmektedir. Peygamber Efendimiz (sav)’in doğduğu geceye Mevlid Gecesi denir. Bu gece aynı zamanda Rebiülevvel ayının onikinci gecesidir. Dünyanın her kesiminden Müslümanlar, her sene bu geceyi Mevlid Kandili olarak kutlamaktadır. İslam'da Hz Muhammed (sav)’in doğum günü farklı mezheplerde kutlanır. Sünniler Rebiülevvel ayının Onbirinci gecesini Onikinci'ye bağlayan geceyi, Şiiler ise 17. günü Mevlid günü ve 17'ye dönen geceyi de Mevlid Gecesi olarak adlandırırlar. Bu iki tarih arasındaki haftayı da Kutlu Doğum Haftası olarak ilan etmişlerdir. Peygamber Efendimiz (sav)’in doğumu tüm Müslüman Alemin de kutlu doğum haftası olarak adlandırılarak bir hafta kutlanılır. Bu hafta Müslümanların bayramıdır. Mevlid Kandili insanı insan yapan bütün güzelliklerin toplandığı rahmet elçisi Hz. Peygamberin (sav)’in doğumunu kutladığımız, onun bireysel ve toplumsal hayatımızı aydınlatan insanlık ve merhametini, insaf ve adaletini, sabır ve metanetini, kerem ve cömertliğini, insanlığa sunduğu değerleri anlayıp hayatımızı onun yüce ahlâkıyla güzelleştireceğimiz bir tazelenme haftasıdır.

MEVLİD KANDİLİ DUASI VE NAMAZI NASIL KILINIR

Mevlid Kandili gecesinde edilen dualar kabul olur. Kandil gecesi 4 rekat tesbih namazı kılabilirsiniz. Mevlid Kandili duası ile kandil namazının kılınışı, nasıl niyet edildiğini saat kaçta kılmanız gerektiğini aşağıda bulacaksınız. Mevlid Kandili'nde kimin bir dileği varsa akşam namazını kılıp yerinden kalkmadan 40 kere Fatiha süresini okuyup ardından şu duayı ederse kabul olunur.  -“Allah’ım ! Senin ilmin benim isteğime yeterlidir. Fatiha hürmetine dileklerimi ihsan eyle. Senin keremin bana kafidir. Kereminle muamele eyle. Fatiha hürmetine gönlümde olanı meydana getir Allah’ım!”

Bu duadan sonra kişi dileğini yaradan da isteyebilir.

Mevlid Kandilinde kılınması önerilen tesbih namazı vardır. Kandil namazına ise şöyle niyet edilirerk kılınır;
Yâ Rabbî, niyet eyledim rızâ-i şerîfin için tesbih namazına. Yâ Rabbî, bu gece teşrifleriyle âlemleri nûra garkettiğin sevgili habîbin, başimızın tâcı Resûl-i Zîşân Efendimiz Sallallahu Aleyhi Wesellem'in hürmetine ve bu geceki esrârın hürmetine ben âciz kulunu da afv-ı ilâhîne, feyz-i ilâhîne mazhar eyle. Allâhü Ekber“

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Malatya´da stres atmak için 240 metre yüksekliğindeki seyir terasına çıkan ve bir anda yükseklik kor

240 metrede emekleyerek yürüdü

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Elleri tetikte gözleri semada iftar ve sahur yapıyorlar

Alzheimer'a neden olan alışkanlıklar