• $ 5,466
  • € 6,2208
  • 229.934
  • 103.407
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Berlin'de eğitim krizine Türkler çözüm olacak

'Kampusum dünya' şiarıyla yola çıkan Bahçeşehir Üniversitesi, eğitim zincirine yeni bir halka ekledi. Beşiktaş'ta ana yerleşkesi bulunan üniversite, bu kez Berlin'in kalbine yerleşti. Eğitime 24 Eylül'de start veriliyor

x

Dünyanın 35 ülkesinden 186 üniversiteyle işbirliği bulunan Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) geniş ve uluslararası eğitim ağına Washington, Stanford, Lozan, Riga ve Bakü'nün ardından Berlin'i de ekledi.
KATSAYI SORUNU ÇÖZÜLECEK
Yükseköğretim Kurulu'nun düzenlemeleri ile Almanya'da lise bitirmiş öğrencilerin yabancı öğrenci sayılması kararıyla birlikte, Almanya'da Türk öğrencilerine uygulanan 'katsayı' sorununa çözüm getiren Bahçeşehir Üniversitesi (BAU), Berlin kampusunda öğrencilere eğitim kolaylığı sağlayacak.
Böylece Berlin'e açılan BAU yerleşkesi ile Almanya'da yaşayan Türk ve Alman öğrencilere Bahçeşehir Üniversitesi'nde eğitim görmenin yolları açılacak. Üstelik Almanya'da yaşayan Türk öğrenciler ailesinin yanından ve yaşadığı yerden ayrılmadan Bahçeşehir Üniversitesi'nde okuyabiliyor, üniversite eğitimini Almanya'da tamamlayabiliyor olacak.
DİLEYEN TÜRKİYE'YE GELECEK
Dileyen öğrencilere ise eğitiminin bir bölümünü İstanbul'da, kalan kısmını da Berlin'de tamamlayabilme şansı tanınacak, öğrenciler mezun olduklarında BAU diploması almaya hak kazanacak. Eğitim dili İngilizce olan yerleşkede öğrenciler Bahçeşehir Üniversitesi'nin tüm imkanlarından ve uluslararası bağlantılarından yararlanacak. Berlin'deki açılışa Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın, Başbakanlık Başdanışmanı Prof. Dr. Bekir Karlığa, Almanya Yeşiller Partisi Eğitim Politikaları Sözcüsü Özcan Mutlu, Dünya Değerler Araştırması Yönetim Kurulu Üyesi ve Bahçeşehir Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Esmer, Berlin Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hans Ulrich Heiss ve Berlin Teknik Üniversitesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Şahin Albayrak katıldı.
CLAUDİA ROTH DA OKULDA
Alman Yeşiller Partisi Eş başkanı Claudia Roth ile bir araya gelen Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel ve BAU Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın, Berlin'de açılacak kampusta Roth'un ders vermesi konusunda anlaşmaya vardı. Bahçeşehir Üniversitesi'nin Berlin'de açılacak uluslararası ilişkiler, politika, siyaset, liderlik alanlarındaki derslerde Alman Yeşiller Partisi Eş başkanı Claudia Roth da öğrencilerle bir araya gelecek ve deneyimlerini aktaracak.

İKİ YIL ORADA İKİ YIL BURADA
Bahçeşehir Üniversitesi Berlin kampusunda yapılacak çalışmalarsa şöyle olacak.
- Türkiye'de Bahçeşehir Üniversitesi'nde öğrenim gören öğrenciler eğitimlerinin bir dönemini Berlin'de alacak.
-  Türkiye'de Bahçeşehir Üniversitesi'nde öğrenim gören öğrenciler Summer School larla Berlin'de Sanat, Teknoloji, Mimarlık, ekonomi, sinema ve hukuk alanlarında eğitimler alacak.
-  Ayrıca Berlin'de Hukuk, Bilgisayar Mühendisliği, İşletme, Mimarlık, Sinema ve Televizyon lisans programları açılacak. Öğrenciler eğitimlerinin iki yılını Berlin'de iki yılını Türkiye'de alacaklar.

ARTIK BERLİNLİ TÜRKLER ÜNİVERSİTEYE GİDECEK
BAU Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel kampus açılışında yaptığı konuşmada şöyle dedi: 'Alman öğretim kurumlarıyla rekabet edebilecek bir öğretim kurumu olmak istiyoruz. Bahçeşehir Üniversitesi bir dünya üniversitesi olma yolunda hızla ilerliyor. Berlin kampusumuzla Türkiye Üniversiteleri tarihinde de önemli bir girişimi başlattık. Gerek buradaki öğrenciler, gerekse Türkiye'den gelecek öğrencilerimiz burada dönem dönem akademik faaliyetlerde bulunacak. Örneğin İstanbul'da mimarlık okuyan bir öğrencimiz 'Ben okulumun son bölümünde bir dönem Berlin'de okumak istiyorum' derse onlara bu şansı verme imkanımız olacak. Daha da önemlisi Berlin'de yaşayan Türk kökenli öğrencilerimizin üniversiteli olma yolunda önlerini açacağız'

35 ÜLKEDEN 186 İŞBİRLİĞİ
Açılışta konuşan BAU Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın ise şöyle dedi: 'Üniversite olarak uluslararası çalışmalarda öncüyüz. 35 farklı ülkeden 186 üniversite ile işbirliği, pek çok ülkede kampus kurduk. Her yaz yirmiye yakın ülkede yaz okulu yapıyoruz. Üniversitemizde 64 farklı ülkeden 877 yabancı öğrenci okuyor. Toplam 13 bin 700 öğrencimizin şuan yüzde beşi yabancı öğrenci. Bahçeşehir Üniversitesi öğrencilerine, Washington DC, Palo Alto, Boston, New York, Osaka, Hong Kong gibi merkezlerimiz aracılığı ile sunduğumuz ayrıcalıklı yurt dışı imkanlarına yeni ve güçlü bir halka eklemenin mutluluğunu paylaşıyoruz. Öğrencilerimizi Almanya kampusunda açtığımız programlara götürerek eğitimlerine farklı bir soluk getireceğiz. Eylül ayında eğitime başlayacağız. Başvuruları almaya başladık. Öğrenciler elektronik ortamda veya Berlin ofisimize başvurarak ön kayıtlarını yaptırabilirler'
 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

´Bizim dinimiz bize adaleti ve merhameti öğütler´

Diriliş´e damga vuran sahne!

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Alişan ve Buse Varol çiftinin oğulları Burak'ın sevimli halleri

Nevruz alanında toprağa gömülü Öcalan posteri bulundu

Maksat Yarışmak Olsun - 20 Mart 2019

Ataman ile Devr-i Alem - San Miguel - Meksika - 31 Aralık 2018

Diyet Günlüğü - Yaşlılarda beslenme - 27 Şubat 2019